Go to front page
Legislation

161/2021

Updated legislation

Updated legislative texts incorporating amendments to an act or decree

Statutes followed up to and including statute 59/2025.

Jord- och skogsbruksministeriets förordning om Livsmedelsverkets avgiftsbelagda prestationer

Not valid
Type of statute
Förordning
Administrative sector
Jord- och skogsbruksministeriet
Date of Issue
Date of publication
Entry into force
Date of expiry
Remark
Innehåller bilaga
ELI identifier
http://data.finlex.fi/eli/sd/2021/161/ajantasa/2021-02-25/swe

I enlighet med jord- och skogsbruksministeriets beslut föreskrivs med stöd av 8 § i lagen om grunderna för avgifter till staten (150/1992) , sådan paragrafen lyder i lag 348/1994:

1 §Tillämpningsområde

I denna förordning bestäms om Livsmedelsverkets avgiftsbelagda prestationer samt om de avgifter som ska tas ut för offentligrättsliga prestationer.

2 §Avgiftsbelagda offentligrättsliga prestationer

Avgiftsbelagda offentligrättsliga beslut, intyg och prestationer för vilka det tas ut fasta avgifter eller avgifter som bygger på tidsanvändningen är de prestationer som räknas upp i avgiftstabellen i bilagan till denna förordning.

Avgiftsbelagda offentligrättsliga prestationer för vilka avgiften bestäms enligt prestationens självkostnadsvärde är, om inte något annat följer av Europeiska unionens lagstiftning

1)

köttbesiktning samt övervakning av slakterier och vilthanteringsanläggningar samt av anläggningar i anslutning till dessa,

2)

utbildning som ordnas av ett referenslaboratorium och kostnaderna för förberedelserna, lokaler och material som hänför till utbildningen,

3)

laboratorieundersökningar av djursjukdomar, och

4)

importkontroller av djur, könsceller samt animaliska livsmedel och produkter i fråga om de importländer som har ingått avtal med Europeiska unionen om lägre kontrollfrekvens.

Avgift tas inte ut för testning eller upptagning på sortlistan av ursprungssorter och grönsakasorter som har utvecklats för att odlas under särskilda omständigheter.

3 §Avgiftsbelagda offentligrättsliga prestationer för vilka avgiften avviker från självkostnadsvärdet

Livsmedelsverket tar för varje nytt identifieringsmärke som beställs från får- och getregistret för registrering av djur ut en fast avgift på 1,50 euro. Livsmedelsverket tar likaså ut en fast avgift på 0,50 euro per djur för en anmälan till får- och getregistret som gjorts av en aktör inom slakteribranschen.

Livsmedelsverket tar ut 0,25 euro i fast avgift per registrering för anmälan till svinregistret om förflyttningar av svin och djurantal. Dessutom tar Livsmedelsverket ut 0,18 euro i fast avgift per registrering av en slaktanmälan av en aktör inom slakteribranschen.

Livsmedelsverket tar i fråga om små slakterier och vilthanteringsanläggningar som slaktar färre än 5 000 djurenheter och färre än 300 000 fåglar per kalenderår för köttbesiktning och övervakning av anläggningen, upp till 1 200 djurenheter och 180 000 fåglar, ut en grundavgift på 38,3 euro per övervakare och per besök för den första halvtimmen. För den besiktningstid som överskrider en halv timme tas det ut 27,4 euro per övervakare och per timme. Om antalet slaktdjur överstiger 1 200 djurenheter eller 180 000 fåglar, tas kostnaderna ut enligt självkostnadsvärdet. För besiktning som på kundens begäran görs mellan kl. 17.00 och 22.00 eller på allmänna lediga dagar tas avgiften ut förhöjd med 50 procent. För besiktning som görs mellan kl. 22.00 och 8.00 eller på söndagar eller allmänna högtidsdagar tas avgiften ut förhöjd med 100 procent.

4 §Registrering av nötkreatur

Livsmedelsverket tar ut 4,40 euro i fast avgift för anmälan av nötkreatur till nötkreatursregistret när ett nytt djur registreras eller när ett märke som är avsett för tillfälligt bruk registreras. Livsmedelsverket tar också ut en fast avgift på 1,00 euro per djur för en slaktanmälan som gjorts av en aktör inom livsmedelsbranschen.

5 §Bestämmelser om uttag av avgifter för offentligrättsliga prestationer

För bifallande och avslående offentligrättsliga beslut tas lika stora avgifter ut, om inte något annat bestäms eller föreskrivs. Om ett beslut som Livsmedelsverket meddelar genom en och samma handling innehåller flera sådana beslut som enligt denna förordning är avgiftsbelagda, tas för vart och ett av dem ut avgifter i enlighet med denna förordning. Priset för behandling av anmälningar gäller en produkt. Om ansökan, anmälan eller utlåtande återtas eller annars förfaller innan ärendet har behandlats, utgör handläggningsavgiften hälften av den avgift som annars skulle ha tagits ut. För offentligrättsliga beslut tas inte ut kungörelseavgifter eller andra handläggningsavgifter särskilt. När ett sådant intyg som avses i bilagan till denna för-ordning sänds till kunden per post, tas ingen postavgift ut.

6 §Övriga avgiftsbelagda prestationer

Övriga Livsmedelsverkets avgiftsbelagda prestationer för vilka Livsmedelsverket bestämmer avgift enligt företagsekonomiska grunder är

1)

beställda undersökningar,

2)

sakkunnigtjänster och andra tjänster som utförs på beställning,

3)

andra utbildnings- och konsulttjänster än sådana som anknyter till myndighetsövervakningen,

4)

publikationer, förteckningar, adresslistor och informationsmaterial och användarrättigheter i anslutning till dessa,

5)

överlåtande av användarrättigheter till forskningsmetoder och andra metoder som utvecklats vid verket,

6)

användning av de lokaler och den apparatur som verket förfogar över,

7)

fotokopior, elektroniska upptagningar och andra kopior samt sändande av dessa,

8)

tryckalster och annat informationsmaterial,

9)

övriga intyg och prestationer som baserar sig på beställning eller uppdrag och som är jämförbara med dem som nämns ovan.

Avgiftsfria prestationer är dock undersökningar och andra prestationer som i enlighet med lagstiftningen om djursjukdomar betalas med statsmedel eller som behövs för övervakning och klarläggande av läget i fråga om djursjukdomar i landet och av sjukdomar som överförs mellan djur och människor eller som är nödvändiga för att säkerställa livsmedelssäkerheten. Avgiftsfri är även undersökningen av prover som tas i anslutning till tillsynen över djurskyddet och som de tillsynsmyndigheter som avses i djurskyddslagstiftningen har sänt in.

Livsmedelsverket beslutar om avgifter som tas ut för framtagande av uppgifter enligt 34 § 2 mom. i lagen om offentlighet i myndigheternas verksamhet (621/1999) samt för utlämnande av kopior och utskrifter enligt 34 § 3 mom. i den lagen med beaktande av vad som föreskrivs i 34 § i lagen om offentlighet i myndigheternas verksamhet. För en åtgärd som vidtas på begäran av en registrerad som avses i artikel 12.5 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 om skydd för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter och om det fria flödet av sådana uppgifter och om upphävande av direktiv 95/46/EG (allmän dataskyddsförordning) tas det ut en avgift, om den registrerades begäran om åtgärder är uppenbart ogrundad eller oskälig eller om det förflutit under ett år från den registrerades föregående begäran om åtgärder. Avgiften bestäms utifrån antalet arbetstimmar som använts för åtgärden enligt prestationens självkostnadsvärde.

7 §Ikraftträdande- och övergångsbestämmelsen

Denna förordning träder i kraft den 1 mars 2021 och gäller till och med den 31 december 2021.

Om en prestation gäller ett ärende som inletts före ikraftträdandet av denna förordning, tas avgift för prestationen ut enligt de bestämmelser som gällde vid ikraftträdandet.

Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/625 (32017R0625); EUT nr L 95, 7.4.2017, s. 1

Bilaga

Livsmedelsverkets avgiftstabell

– Avgifter som fastställs enligt timpris tas ut för varje påbörjad timme.

– En avgift enligt den ursprungliga prestationen ska tas ut för inspektion och vid behov provtagning i anknytning till en extra kontroll på grund av bristande efterlevnad i enlighet med artikel 79.2 c i Europarlamentets och rådets förordning (EU) 2017/625 om offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet för att säkerställa tillämpningen av livsmedels- och foderlagstiftningen och bestämmelser om djurs hälsa och djurskydd, växtskydd och växtskyddsmedel.

– När det gäller höjningar av avgifterna för kontroller eller andra prestationer som på kundens begäran görs

– mellan kl. 16.15 och 22.00 tas avgiften ut förhöjd med 50 procent

– mellan kl. 22.00 och 8.00 eller på söndagar eller allmänna högtidsdagar eller lediga dagar tas avgiften ut förhöjd med 100 procent

1. Livsmedelssäkerhet

Pris euro

1.1 Slakterier, små slakterier och vilthanteringsanläggningar samt anläggningar i anslutning till dem

1.1.1 behandling av ansökan om godkännande av anläggning och ansökan om höjning av antalet djur i ett litet slakteri, per timme

88,00

1.1.2 granskning av anläggningen, per timme

118,00

1.2 Hygienkompetens

1.2.1 Godkännande av hygienpasstestare, per timme

88,00

1.2.2 Hygienpass

6,00

1.3 Erkännande av kontrollerade uppfödningsförhållanden

1.3.1 Behandling av ansökan om godkännande och återkallande av godkännande, per timme

88,00

1.3.2 Granskning av förutsättningarna för godkännande, per timme

143,00

1.4 Kvalitetssystem för livsmedel

1.4.1 Behandling av ansökan om godkännande och återkallande av godkännande, per timme

88,00

1.4.2 Granskning av förutsättningarna för godkännande, per timme

143,00

1.5 Godkännande av närings- och hälsopåståenden i EU:s informationskampanjer och säljfrämjande program som avser jordbruksprodukter, per timme

88,00

1.6 Behandling av ett ansökningsärende som gäller erkännande av naturligt mineralvatten

1 295,00

1.7 Behandling av ett ansökningsärende som gäller näringspåståenden och hälsopåståenden om livsmedel

1 169,00

1.8 Fastställande av status som nytt livsmedel, per timme

88,00

1.9 Behandling av ett ansökningsärende som gäller godkännande av hur återvunnen plast ska behandlas, per timme

88,00

1.10 Behandling av ett ansökningsärende som gäller godkännande av aktiva förpackningskomponenter, per timme

88,00

1.11 Behandling av en begäran om gäller användningen av generiskt hållna beskrivningar (beteckningar), per timme

88,00

1.12 Behandling av en ansökan om godkännande av ingredienser för användning i kontaktmaterial, per timme

88,00

1.13 Godkännande och granskning av en provningsstation för specialutrustning som används vid internationella transporter av lättfördärvliga livsmedel

1.13.1 Behandling av ett ärende som gäller godkännandet av en station, per timme

88,00

1.13.2 Granskning av stationen, per timme

143,00

1.14 Mottagning av anmälningar:

– utsläppande på marknaden av kliniska näringspreparat

– utsläppande på marknaden av kosttillskott

– utsläppande på marknaden av berikade livsmedel

– utsläppande på marknaden av modersmjölksersättning

1.14.1 som kommer per post

95,00

1.14.2 som kommer via elektronisk tjänst

42,00

1.15 Övervakning av privat lagring av ost och smör, per timme

143,00

1.15.1 analys per prov

102,00

1.16 Övervakning av främmande ämnen i animaliska livsmedel

1.16.1 Avgift som tas ut hos slakterier, vilthanteringsanläggningar och renslakterier för övervakning av främmande ämnen i kött av nötkreatur, svin, häst, får, fjäderfä, ren och vilt, per ton slaktkött

2,46

1.16.2 Avgift som tas ut hos vattenbruksanläggningar för övervakning av främmande ämnen i fiskerivaror som odlas för att användas som livsmedel, per producerat ton fiskerivaror

2,51

1.16.3 Avgift som tas ut hos anläggningar som tar emot råmjölk för övervakning av främmande ämnen i mjölk och mjölkprodukter, per 10 000 liter råmjölk

1,06

1.16.4 Avgift som tas ut hos packerier för övervakning av främmande ämnen i ägg, per tusen kilo ägg

0,93

1.17 Export av livsmedel

1.17.1 Inspektion av exportanläggningar, per timme

143,00

1.17.2 Behandling av inspektionsmaterialet, per timme

88,00

1.17.3 Exportintyg som gäller livsmedlens överensstämmelse med livsmedelsbestämmelserna

30,00

1.18 Tillsyn över saluföring

1.18.1 Inspektion per aktör, per timme

143,00

1.18.2 Beviljande av intyg, tillståndsbehandling, inspektion per aktör, per timme

88,00

1.18.3 Kontroller av handelsnormerna, vattenhalten i fjäderfäkött, 1 prov

300,00

1.19 Behandling av en ansökan som gäller genetiskt modifierade livsmedel och foder

1 056,00

2. Godkännande av laboratorier

2.1 Godkännande av laboratorier

514,00

2.1.1 ändring av godkännande, för varje påbörjad timme

88,00

2.1.2 återkallande av godkännande

172,00

2.1.3 utseende av ett utländskt laboratorium

223,00

2.2 Godkännande av utsädeslaboratorier

400,00

2.2.1 utvidgat godkännande av utsädeslaboratorier, per påbörjad timme

118,00

2.3 Behandling av anmälningar från laboratorier som undersöker djursjukdomar

172,00

2.3.1 ändring av anmälan, för varje påbörjad timme

88,00

2.4 Prov för påvisande av kompetens per utsädeskontrollör, analys- och artvis, jämförande testanalyser per laboratorium analys- och artvis:

2.4.1 renhet: spannmål, balj- och vallväxter, timotej

447,00

2.4.2 renhet: övriga arter

595,00

2.4.3 grobarhets-, fukthalts- och sundhetsanalyser: 3 gånger respektive analysers pris samt dessutom övriga kostnader, per timme

88,00

3. Ekologisk produktion

3.1 Mottagning och behandling av anmälan. Inledande av verksamhet och ändringar i verksamheten.

3.1.1 Som kommer per post eller e-post

44,00

3.1.2 Som kommer via elektronisk tjänst

22,00

3.1.3 Registrering av aktörer i registret över ekologisk produktion

110,00

3.2 Övervakning

3.2.1 Grundavgift för tillsyn

300,00

3.2.2 Grundavgift för tillsyn över aktörer med låg risk

160,00

3.2.3 Kontroll av ekologisk produktion per timme, inklusive underentreprenad och övervakning som utförts eller förlängts vid verket

143,00

3.3 Undantagstillstånd; mottagande och behandling av tillståndsansökan

3.3.1 Användning av normalt förökningsmaterial

3.3.1.1 Behandling av ansökan som kommer per post eller e-post, 1–5 partier

44,00

3.3.1.2 Behandling av ansökan som kommer via en elektronisk tjänst, 1–5 partier

22,00

3.3.1.3 Behandling av ansökan som kommer per post eller e-post, över 5 partier

88,00

3.3.1.4 Behandling av ansökan som kommer via en elektronisk tjänst, över 5 partier

44,00

3.3.2 Permanent parallellproduktion inom växtodling

88,00

3.3.3 Förkortning av övergångstiden för en åker, ett insamlingsområde eller ett område där ett djur vistas utomhus, per timme

88,00

3.3.4 Anskaffning av normala dagsgamla kycklingar i äggproduktion

88,00

3.3.5 Anskaffning av normala avelsdjur (exklusive lantraser)

176,00

3.3.6 Uppbindning av nötkreatur

176,00

3.3.7 Tillståndspliktiga åtgärder, till exempel avlägsnande av hornmaterial

176,00

3.3.8 Tillstånd att använda konventionellt foder inom djurproduktion, per timme

88,00

3.3.9 Tillstånd att använda på konventionellt sätt producerade ingredienser av jordbruksursprung i ekologiskt producerade livsmedel och alkoholdrycker

3.3.9.1 tillstånd

264,00

3.3.9.2 förnyande av tillstånd

88,00

3.4 Övrigt

3.4.1 Provtagning och undersökning av provet på basis av aktörens verksamhet

500,00

3.4.2 Kontroll som inte har kunnat utföras av orsaker som hänför sig till aktören, eller där aktören lämnat återbud mindre än 48 timmar före den överenskomna kontrollen

143,00

3.4.3 Godkännande av privata produktionsvillkor och produktionskontrollsystem för ekologisk produktion, per timme

88,00

4. Foder

4.1 Registrering av aktörer inom foderbranschen enligt foderlagen och biproduktslagen

4.1.1 som kommer per post

95,00

4.1.2 som kommer via en elektronisk tjänst

42,00

4.2 Foderföretagare enligt foderlagen och biproduktslagen

4.2.1 beslut om godkännande av eller tillstånd för foderföretagare

71,00

4.2.2 behandling av ansökan/inspektionsmaterialet per timme/distanskontroll

88,00

4.2.3 förnyande, ändrande eller återkallande av beslut, per timme

88,00

4.2.4 kontroll av foderföretagare i företagarens lokaler, per timme

118,00

4.3 Tillstånd att använda icke-godkända fodertillsatser i foder som används i vetenskapliga experiment:

4.3.1 behandling av tillståndsansökan

88,00

4.3.2 tillståndsbeslut

71,00

4.4 Certifikat för foder:

4.4.1 det första

65,00

4.4.2 det följande

15,00

4.5 Kontroll av transportmateriel för transporter enligt foderlagen

80,00

4.6 Provspecifika kontrollavgiftsklasser i anknytning till kontrollen av foder (inkluderar beslut eller anmälan om provtagning, analys och kontroll)

4.6.1 kontrollavgiftsklass 1

200,00

4.6.2 kontrollavgiftsklass 2

348,00

4.6.3 kontrollavgiftsklass 3

437,00

4.6.4 kontrollavgiftsklass 4

630,00

4.6.5 kontrollavgiftsklass 5

1 002,00

4.7 Fodermiljöprov från djurhållningsplats i anknytning till kontrollen av foder, per prov

74,00

5. Gödselfabrikat

5.1 Registrering av gödselföretagare enligt lagen om gödselfabrikat och biproduktslagen

5.1.1 Som kommer per post

95,00

5.1.2 Som kommer via en elektronisk tjänst

42,00

5.2 Tillsyn över, tillstånd för och beslut om gödselföretagare enligt lagen om gödselfabrikat och biproduktslagen:

5.2.1 Beslut om godkännande eller tillstånd, grundavgift

71,00

5.2.2 Behandling av ansökan eller något annat ärende, ändring, förnyande eller återkallande av beslut, per timme

88,00

5.2.3 Kontroll av verksamheten vid tillsynsobjektet, per timme

118,00

5.2.4 Anläggningar som tillverkar organiska gödselfabrikat: behandling av ansökan om anläggningsgodkännande och beslut

5.2.4.1 Anläggning vars behandlingskapacitet är högst 2 000 m 3  per år

616,00

5.2.4.2 Anläggning vars behandlingskapacitet är 2 001–8 000 m 3  per år

1 320,00

5.2.4.3 Anläggning vars behandlingskapacitet är över 8 000 m 3  per år

2 640,00

5.2.4.4 Vid avbrott av godkännandeförfarandet tas avgift ut för den tid som behandlingen pågått, per timme

88,00

5.2.5 Provspecifika kontrollavgiftsklasser (inkluderar beslut eller anmälan om provtagning, analys och kontroll)

5.2.5.1 kontrollavgiftsklass 1

309,00

5.2.5.2 kontrollavgiftsklass 2

457,00

5.2.5.3 kontrollavgiftsklass 3

584,00

5.2.5.4 kontrollavgiftsklass 4

737,00

5.2.5.5 kontrollavgiftsklass 5

980,00

5.2.6 Miljöprov, provspecifik avgift

123,00

5.3 Behandling av ansökan om typbeteckning och godkännande av en typbeteckning till en förteckning över typbeteckningar, per timme

88,00

5.4 Behandling av och beslut om förhandsanmälan av import

5.4.1 Information om enskilda partier

88,00

5.4.2 Tidsbegränsat tillstånd för flera partier

5.4.2.1 tillstånd 6 månader

417,00

5.4.2.2 tillstånd 12 månader

834,00

5.5 Behandling av ansökan om förhandsgodkännande för utsläppande på marknaden genom ömsesidigt erkännande, per timme

88,00

5.6 Certifikat:

5.6.1 det första

65,00

5.6.2 det följande

15,00

5.7 Godkännande av och tillsyn över organet för bedömning av överensstämmelse

5.7.1 Godkännande och utseende till anmält organ, per timme

88,00

5.7.2 Begränsning eller återkallande av godkännande, per timme

88,00

6. Animaliska biprodukter

6.1 Aktörer enligt biproduktslagen

6.1.1 registrering av en aktör

95,00

6.1.2 beslut om godkännande av en anläggning

71,00

6.1.3 behandling av ansökan, ändrande, förnyande eller återkallande av godkännande, per timme

88,00

6.1.4 inspektion för godkännande samt övervakning av anläggningar, per timme

118,00

6.2 Behandling av tillstånd och beslut enligt biproduktslagen, per timme

88,00

6.3 Utförselkontroll av exportpartier vid en gränskontrollstation, per timme

215,00

7. Utövning av veterinäryrket

7.1 Legitimering av veterinär

7.1.1 Personer som utbildats i Finland, beslut om legitimation

90,00

7.1.2 Beslut om legitimation av personer som utbildats inom EU-EES (automatiskt erkännande)

200,00

7.1.3 Erkännande av yrkeskvalifikationer

7.1.3.1 beslut om ersättande åtgärder eller lämplighetsprov

210,00

7.1.3.2 slutligt beslut om legitimation

90,00

7.1.3.3 beslut om partiell rätt att utöva yrke

210,00

7.1.3.4 Utbildade utanför EU/EES:

7.1.3.4.1 bestämmelse om tilläggsstudier/villkorligt beslut

210,00

7.1.3.4.2 slutligt beslut

200,00

7.2 Temporära rättigheter att utöva veterinäryrket

7.2.1 Tillfällig rätt för veterinärmedicinstuderande i Finland

7.2.1.1 första anmälan

50,00

7.2.1.2 rätt som beviljas på basis av fortsatt ansökan

90,00

7.2.2 Temporär rätt för dem som studerar veterinärmedicin någon annanstans än i Finland

210,00

7.2.3 Temporär rätt i undervisnings- och forskningsuppgifter

210,00

7.3 Beviljande av specialveterinärrätt på basis av specialveterinärexamen som avlagts i Finland eller utomlands

270,00

7.4 Ansökan om uppföljningsnummer för apotek

42,00

7.5 Anmälan om temporärt och sporadiskt tillhandahållande av veterinärtjänster:

7.5.1 första anmälan

170,00

7.5.2 ny anmälan

90,00

Om en ansökan eller anmälan som gäller utövning av veterinäryrket avslås, ansökan återtas eller ärendet annars förfaller innan det har behandlats, utgör handläggningsavgiften hälften av den avgift som annars skulle ha tagits ut.

8. Import av djur, embryon, könsceller samt livsmedel och produkter av animaliskt ursprung

8.1 Djur som ska kontrolleras vid en gränskontrollstation. Kontrollen omfattar dokument-, identifierings- och fysisk kontroll samt provtagning i enlighet med provtagningsprogrammet och laboratoriekostnader.

8.1.1 hästar som kontrolleras individuellt

215,00

8.1.2 övriga djur som kontrolleras individuellt

145,00

8.1.3 gnagare, fåglar, fiskar, kräldjur, insekter och andra små djur som kontrolleras samtidigt

187,00

8.1.4 cirkus- och uppvisningsdjur

8.1.4.1 grundavgift

180,00

8.1.4.2 cirkus- och uppvisningsdjur: kontrollavgift per timme för kontroll som varar över en timme

215,00

8.2 Gränskontroll av varje parti könsceller som kontrolleras:

8.2.1 könsceller av sällskapsdjur och andra djurarter som kan importeras utan krav på hälsointyg

102,00

8.2.2 könsceller av djur för vilka det krävs hälsointyg

167,00

8.3 Livsmedel av animaliskt ursprung som kontrolleras vid en gränskontrollstation. Kontrollen omfattar dokument-, identifierings- och fysisk kontroll av ett parti (minskad frekvens) samt provtagning i enlighet med provtagningsprogrammet och laboratoriekostnader.

8.3.1 högst 100 kg

164,00

8.3.2 101–1 000 kg

247,00

8.3.3 1 001–10 000 kg

545,00

8.3.4 10 001–25 000 kg

700,00

8.3.5 över 25 000 kg: - grundavgift

700,00

8.3.6 för varje påbörjat ton som överstiger 25 000 kg

16,00

8.4 Andra produkter av animaliskt ursprung än livsmedel som kontrolleras vid en gränskontrollstation. Kontrollen omfattar dokument-, identifierings- och fysisk kontroll av ett parti (minskad frekvens) samt provtagning i enlighet med provtagningsprogrammet och laboratoriekostnader.

8.4.1 högst 1 000 kg

167,00

8.4.2 1 001–20 000 kg: - grundavgift

200,00

8.4.3 för varje påbörjat ton som överstiger 1 000 kg upp till 20 000 kg

11,00

8.4.4 20 001–46 000 kg: - grundavgift

461,00

8.4.5 för varje påbörjat ton som överstiger 20 000 kg upp till 46 000 kg

20,00

8.4.6 över 46 000 kg

1 037,00

8.5 Kontroll som enbart gäller importhandlingarna och som föranleds av något annat än minskad kontrollfrekvens

126,00

8.6 Kontroll som förutom importhandlingarna också omfattar identitetskontroll och som föranleds av något annat än minskad kontrollfrekvens

240,00

8.7 Förvaring av importpartiet i gränskontrollstationens lager eller på gården efter det första dygnet för varje påbörjad 1 000 kg per dygn:

8.7.1 förvaring utan temperaturkontroll

5,00

8.7.2 temperaturkontrollerad förvaring

6,00

8.8 Förvaring och vård av smådjur, per dygn

158,00

8.9 Godkännande, avbrytande eller återkallande av godkännande av ett lager med provianteringslivsmedel

215,00

8.10 För parti som levereras från lager med provianteringslivsmedel och övriga intyg som gränsveterinären utfärdar, om inte något annat bestäms i denna förordning

8.10.1 första intyg

50,00

8.10.2 för följande intyg som utfärdas samtidigt

7,00

8.11 Inspektion av lager eller inspektion av importpartier under lagringstiden samt övervakning av transportlastning, per timme

215,00

8.12 En inspektion som kräver mer tid än normalt av skäl som beror på importören, per påbörjad timme.

215,00

8.13 Uppföljningsåtgärder i fråga om försändelser som inte anlänt till destinationen, per timme

215,00

8.14 Handräckning som en tjänsteveterinär vid Livsmedelsverket ger andra myndigheter, per timme

143,00

Om det vid inspektionen konstateras att det finns grundad anledning att betvivla partiets hygieniska kvalitet eller införseln misstänks kunna medföra fara för att djursjukdomar sprids, tas av importören ut de kostnader som föranleds av undersökningar till följd av detta.

Om importören inte har gjort en förhandsanmälan inom den tid som föreskrivs i TRACES-systemet, tas för partiet i fråga ut en kontrollavgift i enlighet med denna förordning till dubbelt belopp.

9. Kommersiell transport av djur

9.1 Behandling av ansökan om godkännande av examen och examinator enligt rådets förordning om skydd av djur under transport och därmed sammanhängande förfaranden

9.1.1 godkännande av examen och examinator

264,00

9.1.2 förnyande av godkännande

176,00

9.2 Utförselkontroll av levande djur till ett tredjeland, per timme

215,00

10. Märkning och registrering av djur

10.1 Beviljande av identitetshandling för hästdjur

10.1.1 om ett föl anmäls för registrering inom en månad från födseln och de handlingar som behövs för registreringen har lämnats in inom 12 månader från födseln,

156,00

10.1.2 om ett föl anmäls för registrering före utgången av födelseåret och de handlingar som behövs för registreringen har lämnats in inom 12 månader från födseln,

186,00

10.1.3 om ett föl anmäls för registrering senare än vad som nämns ovan eller de handlingar som behövs för registreringen inte har lämnats in inom 12 månader från födseln,

276,00

10.1.4 Duplettexemplar av identitetshandling, ersättande identitetshandling eller ny identitetshandling

126,00

10.1.5 Registrering av uppgifter i identitetshandlingar som utfärdats i ett annat land i databasen

76,00

10.2 Godkännanden och intyg enligt djuravelsverksamheten

10.2.1 godkännande av stamboksförande eller avelsregisterförande sammanslutning, per timme

88,00

10.2.2 godkännande av avelsprogram eller ändring av det, per timme

88,00

10.3 Nötkreaturspass

15,00

10.4 Godkännande av identifieringsmärken för djur, per timme

88,00

11. Djurhälsa

11.1 Godkännande av djurhållningsplatser för vattenbruksdjur (hälsogodkännande)

11.1.1 Behandling av ansökan, per timme

88,00

11.1.2 Ändringar som hänför sig till aktören, per timme

88,00

11.2 Tillstånd eller beslut om godkännande enligt lagen om djursjukdomar

150,00

11.2.1 Tillstånd eller utöver beslutet om godkännande tas det ut ett tillägg för brådskande uppdrag, om behandlingen av beslutet önskas snabbare än 2 veckor

98,00

11.3 Sådan registrering av en aktör på inre marknaden som avses i lagen om djursjukdomar

68,00

11.4 Intyg över djursjukdomssituationen i Finland

11.4.1 första intyg

49,00

11.4.2 för följande intyg som utfärdas samtidigt

7,00

11.5 Exportkontroller av djur och exportbidragskontroller, per timme

215,00

11.6 Import- och användningstillstånd för läkemedelspreparat

109,00

11.7 OBPR-certifiering av djurvaccin

180,00

11.8 OCABR-certifiering av djurvaccin

830,00

12. Växters sundhet och plantmaterial

12.1 Registrering

12.1.1 Registrering av aktörer i växtskyddsregistret (elektronisk kommunikation)

42,00

12.1.2 Myndighetens intyg över att aktören är införd i registret

70,00

12.1.3 Inspektion före registrering av en aktör:

12.1.3.1 Sågar och torkar

370,00

12.1.3.2 Övrigt

88,00

12.2 Övriga kontroller av växters sundhet och plantmaterial

12.2.1 Kontroll av en aktörs egenkontroll

88,00

12.2.2 Övriga kontroller och förnyade kontroller per timme (separat besök)

143,00

12.2.3 Övriga kontroller och förnyade kontroller per timme (i samband med andra kontrollen) samt distanskontroll

88,00

12.3 Övriga avgifter för växters sundhet och plantmaterial

12.3.1 Övriga beslut och tillstånd

70,00

12.3.2 Behandling av ansökan eller något annat ärende, ändring, förnyande eller återkallande av beslut, per timme

88,00

12.3.3 Avgift för återkallande av en kontroll som aktören beställt (återkallelser som gjorts på kontrolldagen)

36,00

12.4 Tillstånds- och godkännandeansökningar för makroorganismer för biologisk bekämpning och pollinering

12.4.1 Godkännande av en ny art

1 760,00

12.4.2 Godkännande av en ny produkt (om arten godkänts) och utvidgande av användningsändamål

611,00

12.5 Certifierad produktion

12.5.1 Godkännande av produktionsvillkor för certifierad produktion (inbegriper godkännande av en uppförandekod för varje produktionsplats)

273,00

12.5.2 Godkännande av en moderplanta för utgångsmaterial

88,00

12.5.3 Inspektioner av certifierad plantproduktion under växtperioden:

12.5.3.1 Moderplantor, högst 1 000 plantor

256,00

12.5.3.2 Moderplantor, över 1 000 plantor

617,00

12.5.3.3 Moderplantor, över 3 000 plantor

1 065,00

12.5.3.4 Moderplantor, över 15 000 plantor

1 274,00

12.5.3.5 Moderplantor, över 30 000 plantor

1 430,00

12.6 Import av växter, växtprodukter och andra produkter

12.6.1 Undantagstillstånd för import

12.6.1.1 Undantagstillstånd för import för forskning eller andra liknande ändamål eller intyg som en myndighet beviljat för undantagstillstånd (Letter of Authority).

88,00

12.6.1.2 Kontroll och godkännande av karantänstatus i samband med undantagstillstånd för import

143,00

12.6.2 Växter och växtdelar avsedda för plantering (till exempel sticklingar, lökar, rotstockar, frön, cellodlingar), snittblommor och snittkvistar med blad, barrträdskvistar och fällda julgranar, kruk- och grönväxter, akvarieväxter, minimikontrollavgift

71,00

12.6.3 Växter och växtdelar avsedda för plantering (till exempel sticklingar, lökar, rotstockar, frön, cellodlingar), snittblommor och snittkvistar med blad, barrträdskvistar och fällda julgranar, kruk- och grönväxter, akvarieväxter, för varje påbörjat 100 kg

8,00

12.6.4 Växter och växtdelar avsedda för plantering (till exempel sticklingar, lökar, rotstockar, frön, cellodlingar), snittblommor och snittkvistar med blad, barrträdskvistar och fällda julgranar, kruk- och grönväxter, akvarieväxter, högsta avgift

178,00

12.6.5 Potatisknölar, jordmaterial, växtunderlag, spannmål, per påbörjat 25 000 kg

71,00

12.6.6 Potatisknölar, jordmaterial, växtunderlag, spannmål, högsta avgift

178,00

12.6.7 Begagnade jordbruks- och skogsbruksmaskiner samt avgift för importkontroll av andra varupartier som kräver stickprovskontroll, per importförsändelse

6,00

12.6.8 Barrträdsvirke från Ryska federationen som omfattas av minskad kontroll

12.6.8.1 importförsändelse på under 50 m 3

6,00

12.6.8.2 importförsändelse på 50–250 m 3

7,00

12.6.8.3 importförsändelse på 251–1 000 m 3

150,00

12.6.8.4 importförsändelse på 1 001–2 000 m 3

215,00

12.6.8.5 importförsändelse som överstiger 2 000 m 3

360,00

12.6.8.6 Om det inskeppade virket tillhör olika importörer är den lägsta kontrollavgiften per importör

110,00

12.6.9 Kontrollavgift för barrträdsved (4401 11 00) och barrvedsavfall (4401 40 90) som härrör från den europeiska delen av Ryska federationen och som baserar sig på stickprovskontroller, per importförsändelse

38,00

12.6.10 Virke, med undantag för barrträdsvirke från Ryska federationen som omfattas av minskad kontroll

12.6.10.1 importförsändelse på under 50 m 3

65,00

12.6.10.2 importförsändelse på 50–250 m 3

80,00

12.6.10.2 importförsändelse på 251–1 000 m 3

150,00

12.6.10.3 importförsändelse på 1 001–2 000 m 3

215,00

12.6.10.4 importförsändelse som överstiger 2 000 m 3

360,00

12.6.10.5 Om det inskeppade virket tillhör olika importörer är den lägsta kontrollavgiften per importör

110,00

12.7 Import av växter, växtprodukter och andra produkter

12.7.1 Exportintyg

12.7.1.1 Utfärdande av sundhetscertifikat, med undantag av intyg för virke och sågvaror samt potatis (annat än utsädespotatis) samt sundhetscertifikat som ersätter sundhetscertifikat och EU:s interna sundhetscertifikat för export

30,00

12.7.1.2 Utfärdande av sundhetscertifikat för virke och sågvaror (inkluderar kontrollavgift), så kallad exportberedskapsinspekterad produktion

38,00

12.7.1.3 Utfärdande av sundhetscertifikat för potatis (annat än utsädespotatis) (inkluderar kontrollavgift), så kallad exportberedskapsinspekterad produktion

44,00

12.7.2 Exportkontroll per parti

122,00

12.7.3 Exportberedskapskontroller:

12.7.3.1 Sågar och torkanläggningar (inbegriper kontroll av förutsättningarna för rättigheten att använda standarden ISPM-15)

370,00

12.7.3.2 Kontroll av rättigheten att märka träemballage enligt standarden ISPM-15

106,00

12.7.3.3 Distanskontroll av rättigheten att märka träemballage enligt standarden ISPM-15

44,00

12.7.3.4 Spannmål, växter i växthus och på friland samt växtprodukter, med undantag av potatis

88,00

12.7.3.5 Potatisodling och potatisskörd:

12.7.3.5.1 Nematodkontroll/ha (nematoder, växtskiften)

48,00

12.7.3.5.1 Kontroll av växtsjukdomar/ha (ringröta, potatisskörd)

77,00

12.8.4 Laboratorieanalyser:

12.8.4.1 Sjukdomsanalys (av annat än spannmål, potatis och virke), per prov

153,00

12.8.4.2 Analys av orent utsäde av spannmål och skadegörare

45,00

12.8.4.3 Sjukdomsanalys av spannmål, per prov

104,00

13. Skogsodlingsmaterial

13.1 Beviljande av OECD-certifikat och etiketter för skogsodlingsmaterial

24,00

13.2 Utfärdande av stambrev för skogsodlingsmaterial

12,00

13.3 Godkännande och kontroll av frökälla, per timme

88,00

13.4 Avgift för årskontroll av skogsodlingsmaterial:

13.4.1 Fröklängningsanstalt, fröpackeri och frölager eller ett separat plantlager

77,00

13.4.2 Separat ställe för packning av frön

33,00

13.4.3 Plantskola och plantlager:

13.4.3.1 Växthusareal under 5 000 m 2  eller plantskola som enbart bedriver frilandsproduktion

50,00

13.4.3.2 Växthusareal 5 000–10 000 m 2

117,00

13.4.3.3 Växthusareal över l0 000 m 2

307,00

13.5 Förnyad kontroll av skogsodlingsmaterial

231,00

13.6 Kontroller av att de kloner som används vid fröodling är riktiga (tall, gran)

45,00

14. Utsäde

14.1 Inspektion av utsädespackeri, timpris

88,00

14.2 Beslut om tillstånd för utsädespackeri och utvidgning av beslut

90,00

14.3 Årsavgift, förpackat kg/år

14.3.1 högst 1 000

120,00

14.3.2 1 001–10 000

140,00

14.3.3 10 001–200 000

170,00

14.3.4 200 001–500 000

210,00

14.3.5 500 001–1 000 000

240,00

14.3.6 över 1 000 001–

280,00

14.4 Garantibevis

14.4.1 Tryckning av garantibevis för utsädespartier, minimiavgift per handelsparti

15,00

14.4.2 Garantibevis för potatis, st.

0,11

14.4.3 Garantibevis för andra växtslag, st.

0,09

14.4.4 Handläggningsavgift för tilläggsbeställningar av garantibevis

7,00

14.4.5 Fjärrutskrift av garantibevis per handelsparti

13,00

14.4.6 Tillsyn över bokföringen av garantibevisen/handelsparti

2,00

14.5 Inspektioner och provtagning av utsädespotatis

14.5.1 Granskning av utsädesodling av potatis, grundavgift per granskningsgång:

80,00

14.5.1.1 odlingsgranskning per hektar, stamutsäde och basutsäde

10,00

14.5.1.2 odlingsgranskning per hektar, generationerna efter basutsäde och produktion av förökningsmaterial för utsädespotatis på egen gårdsbruksenhet utan marknadsföring (endast en kontroll)

14,00

14.5.2 Om en begäran om odlingsgranskning anlänt till Livsmedelsverket efter angivet datum, tas det ut en extra behandlingsavgift per sådan utsädesodling

14.5.2.1 begäran om odlingsgranskning efter den 5 juni

56,00

14.5.2.2 begäran om odlingsgranskning efter den 31 juli

106,00

14.5.3 Jordprov för analys av potatiscystnematod och nematodanalys i utsädespotatisodling per hektar (ha med två decimalers noggrannhet), dock minst 110 euro/besök

48,00

14.5.3.1 jordprov för analys av potatiscystnematod i utsädespotatisodling och nematodanalys per hektar (ha med två decimalers noggrannhet), när provtagningen görs 1.4–30.6 för produktion under samma växtperiod (dock minst 110 euro/besök)

67,00

14.6 Provtagning för analys av virus och ringröta i utsädespotatis, grundavgift:

65,00

14.6.1 provtagningsavgift för analys av virus och ringröta i utsädespotatis, per delprov

12,00

14.6.2 testning av ringröta i utsädespotatis, per prov, ljus ringröta

78,00

14.6.3 testning av ringröta i utsädespotatis, per prov, ljus och mörk ringröta

104,00

14.6.4 virustest av utsädespotatis per prov, antingen 6 virus eller vid omtest 1 virus/400 knölar

257,00

14.6.5 virustest av utsädespotatis per prov, 1 virus/100 knölar

141,00

14.7 Lagerkontroll av utsädespotatis

14.7.1 Lagerkontroll av utsädespotatis, basutsäde och utsädesklasser före basutsäde, provtagning och lagerkontrollavgift per delparti

189,00

14.7.2 Lagerkontroll av utsädespotatis, utsädesklasser efter basutsäde, provtagning och lagerkontrollavgift per delparti

150,00

14.8 Beslut om granskning av utsädesodling och certifiering av utsäde

14.8.1 Beslut om granskning av utsädesodling och förbehandling av anmälan

33,00

14.8.2 Beslut om certifiering, godkännande och lagerkontroll av utsädesparti, nytt certifieringsbeslut för handelsparti, beslut om ändring av utsädesklass för hela partiet, kontroll och beslut gällande anmälan om omförpackning av utsädesparti för OECD-certifikat för export

21,00

14.8.2.1 Kontroll och beslut om godkännande av utsädesblandningar

26,00

14.9 Indelning av kontrollerat handelsparti i utsädesklasser (omfattar nya certifieringsbeslut)

42,00

14.10 Importtillstånd för utsäde, försäljningstillstånd och undantagstillstånd för utsädespartier

87,00

14.11 Kontroll av utsäde genom provodling på fält

306,00

14.12 Tillsynsavgifter för odlingsinspektörer och provtagare från fröaffärer

14.12.1 Odlingsgranskning för tillsyn över granskningar som gjorts av en odlingsinspektör från en fröaffär, grundavgift

80,00

14.12.2 Odlingsgranskning för tillsyn över granskningar som gjorts av en odlingsinspektör från en fröaffär, avgift per hektar

10,00

14.12.3 Kontroll av provodling på fält för tillsyn över en odlingsinspektör från en fröaffär

153,00

14.12.4 Kontrollprovtagning för tillsyn över en provtagare från en fröaffär, grundavgift

80,00

14.12.5 Kontrollprovtagning för tillsyn över en provtagare från en fröaffär, varje påbörjad timme

88,00

14.12.6 Tillsyn över utsädesprovtagare som är anställda av en fröaffär/år

762,00

15. Sort

15.1 Växtförädlarrätt

15.1.1 Ansökningsavgift

471,00

15.1.2 Årsavgift

354,00

15.1.3 Återupptagningsavgift

143,00

15.2 Den internationella UPOV-sortbeskrivningen

240,00

15.3 Ansökan om upptagande på växtsortlistan, gäller inte ursprungssorter eller grönsakssorter som har utvecklats för att odlas under särskilda omständigheter och inte heller frukt- och bärväxter

291,00

15.3.1 Förnyelse av godkännandet

84,00

15.4 Granskning av partiäkthet för gammal handelssort för registrering som ursprungssort

182,00

15.5 DUS-test, alla växtslag

1 040,00

15.6 Behandlingsavgift om DUS-testet avbryts före granskningen

470,00

16. Landsbygd

16.1 Klassificering av slaktkroppar

16.1.1 grundavgift tas ut som årlig tillsynsavgift

2 400,00

16.1.2 dessutom tas det ut en tilläggsavgift för slaktade och klassificerade

16.1.2.1 nötkreatur

0,59

16.1.2.2 svin

0,03

16.1.3 För slakterier där det slaktas under 150 vuxna nötkreatur per vecka eller under 500 svin per vecka som årligt genomsnitt är den årliga grundavgiften

1 200,00

16.1.4 Grundavgiften för slakterier som i huvudsak slaktar får

800,00

Tillsynsavgiften tas ut två gånger per år på basis av de rapporter som slakterierna skickar till Livsmedelsverket. Grundavgiften tas ut till halva beloppet vid vartdera tillfället.

16.2 Behandling av FLEGT-licenser

70,00

16.2.1 Om det för behandlingen av licensen finns grundad anledning att ta prov av varupartiet eller att skaffa annan motsvarande utredning för att intyga att varupartiet motsvarar de uppgifter som anges i licensen eller de uppgifter som licensmyndigheten annars har, tas av importören i motsvarighet till de totala kostnader som anskaffandet av utredningen har orsakat Livsmedelsverket ut en avgift som bestäms enligt prestationens självkostnadsvärde.

16.3 Utarbetande av utlåtanden enligt 25 kap. 8 § i ärvdabalken, per timme

88,00

Top of page