Go to front page
Legislation

553/2008

Updated legislation

Updated legislative texts incorporating amendments to an act or decree

Statutes followed up to and including statute 59/2025.

Sosiaali- ja terveysministeriön asetus kemikaaleja koskevien tietojen toimittamisesta

Not valid
Tämä asetus on kumottu A:lla 11.12.2020/1118 , joka on voimassa 1.1.2021 alkaen.
Type of statute
Asetus
Administrative sector
Sosiaali- ja terveysministeriö
Date of Issue
Date of publication
Entry into force
Remark
jätetty voimaan, ks. L 599/2013 62 §; myöhemmin kumottu
ELI identifier
http://data.finlex.fi/eli/sd/2008/553/ajantasa/2011-11-17/fin

Sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen mukaisesti säädetään 14 päivänä elokuuta 1989 annetun kemikaalilain (744/1989) 48 a §:n 3 momentin ja 59 d §:n nojalla sellaisina kuin ne ovat, ensiksi mainittu laissa 368/1998 ja viimeksi mainittu laissa 491/2008:

1 § (22.8.2011/965)Kemikaali-ilmoitus

Kemikaalilain (744/1989) 48 a §:n 1 momentissa tarkoitettu kemikaali-ilmoitus tehdään REACH-asetuksen (EY) N:o 1907/2006 31 artiklassa tarkoitetuista kemikaaleista. Ilmoitus tehdään sekä ammattikäyttöön että yleiseen kulutukseen tarkoitetuista kemikaaleista, jotka saatetaan markkinoille tai käyttöön Suomessa. Tämän asetuksen liitteessä 1 säädetään ilmoituksessa annettavista tiedoista.

Kemikaali-ilmoituksessa annettavien tietojen on oltava niin yksityiskohtaiset, että niiden perusteella voidaan antaa hoito-ohjeet äkillisissä myrkytystapauksissa ja laatia ohjeet myrkytysten ennalta ehkäisemiseksi sekä selvittää ammattitauteja ja tapaturmia.

Toiminnanharjoittajan, joka vastaa REACH-asetuksen 31 artiklassa tarkoitetun kemikaalin saattamisesta markkinoille tai käyttöön Suomessa, on pyydettäessä annettava Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle tarkemmat tiedot seoksen koostumuksesta 2 momentissa säädettyä tarkoitusta varten.

Jos seoksen koostumus tai muu sitä koskeva tieto on salassa pidettävä, tieto tästä on selkeästi yksilöitävä ja merkittävä kemikaali-ilmoitukseen.

2 §Poikkeukset ilmoitusvelvollisuudesta

Kemikaali-ilmoitusta ei tarvitse tehdä, jos:

1)

kemikaalia käytetään sellaisessa tuotekehitykseen liittyvässä toiminnassa, jonka aikana kemikaalin soveltuvuus testataan tuotantokokeilujen avulla tai koelaitoksessa;

2)

kemikaalia käytetään tieteelliseen kokeeseen, analyysiin tai kemialliseen tutkimukseen taikka kemikaalia käytetään valvotuissa olosuhteissa kemikaalin ominaisuuksien, käyttäytymisen tai tehokkuuden määrittämiseen taikka tuotekehitykseen liittyvässä tieteellisessä tutkimuksessa; tai

3)

vaaraa aiheuttavaa kemikaalia toimitetaan toiminnanharjoittajaa kohden vuosittain niin pieniä määriä, että kemikaalin ei voida olettaa aiheuttavan vaaraa.

Tavanomaisessa laboratoriotoiminnassa käytettävistä kemikaaleista saadaan kemikaali-ilmoitus jättää tekemättä vain 1 momentin 3 kohdassa tarkoitetussa tilanteessa.

3 § (22.8.2011/965)Muutostietojen ilmoittaminen

Jos kemikaali-ilmoituksessa annetut tiedot olennaisesti muuttuvat, toiminnanharjoittajan on tehtävä uusi ilmoitus Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle.

Tiedon katsotaan muuttuneen olennaisesti, jos kysymyksessä on:

1)

seoksen kauppanimen muutos;

2)

toiminnanharjoittajaa koskevan tiedon muutos;

3)

seoksen koostumuksen muuttuminen siten, että seos kemikaalien luokitusperusteista ja merkintöjen tekemisestä annetun sosiaali- ja terveysministeriön asetuksen (807/2001) 6 §:n tai CLP-asetuksen (EY) N:o 1272/2008 15 artiklan mukaan olisi luokiteltava uudelleen;

4)

uusi tieto kemikaalin vaaraominaisuuksista, luokituksesta tai merkinnöistä;

5)

kemikaalia koskeva uusi tieto, joka voi vaikuttaa riskinhallintatoimenpiteisiin;

6)

REACH-asetuksen mukaisesta aineen rekisteröinnistä seuraava muutos käyttöturvallisuustiedotteen sisältöön siten kuin REACH-asetuksen liitteessä II säädetään;

7)

REACH-asetuksen mukaisen luvan myöntäminen tai epääminen;

8)

REACH-asetuksen mukainen kemikaalia koskeva uusi rajoitus tai kielto; tai

9)

muu seikka, joka vaikuttaa olennaisesti tietosisältöön tai tietojen rekisteröintiin.

4 § (22.8.2011/965)Seoksen sisältämän aineen yksilöivän kemiallisen nimen pitäminen liike- ja ammattisalaisuutena

Toiminnanharjoittaja voi hakea Turvallisuus- ja kemikaalivirastolta oikeuden pitää vaaralliseksi luokitellun seoksen sisältämän aineen yksilöivä kemiallinen nimi liike- ja ammattisalaisuutena päällysmerkinnöissä ja käyttöturvallisuustiedotteessa, jos aine luokitellaan yksinomaan haitalliseksi (Xn, R20, R21, R22) tai ärsyttäväksi (Xi, R36, R37, R38) taikka tällaiseksi aineeksi yhdessä räjähtävän, hapettavan, erittäin helposti syttyvän, helposti syttyvän, syttyvän tai ympäristölle vaarallisen ominaisuuden kanssa. Jos aineelle on Euroopan unionissa vahvistettu työperäisen altistuksen raja-arvo, oikeutta pitää kemiallinen nimi salaisuutena ei myönnetä.

Toiminnanharjoittaja voi perustellusta syystä pitää luokittelemattoman seoksen sisältämän aineen yksilöivän kemiallisen nimen liike- ja ammattisalaisuutena päällysmerkinnöissä ja käyttöturvallisuustiedotteessa, jos aine luokitellaan yksinomaan haitalliseksi (Xn, R20, R21, R22) tai ärsyttäväksi (Xi, R36, R37, R38) tai tällaiseksi aineeksi yhdessä räjähtävän, hapettavan, erittäin helposti syttyvän, helposti syttyvän, syttyvän tai ympäristölle vaarallisen ominaisuuden kanssa.

Aineen yksilöivä kemiallinen nimi päällysmerkinnöissä ja käyttöturvallisuustiedotteessa korvataan 1 ja 2 momentissa tarkoitetuissa tapauksissa aineen yleisnimellä liitteen 2 mukaisesti.

5 § (22.8.2011/965)Menettely aineen yksilöivän kemiallisen nimen pitämisestä liike- ja ammattisalaisuutena

Hakemus vaaralliseksi luokitellun seoksen sisältämän aineen nimen pitämisestä liike- ja ammattisalaisuutena tehdään 4 §:n 1 momentissa tarkoitetussa tapauksessa Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle liitteen 2 osan A.I mukaisesti, jos seos saatetaan ensimmäisen kerran Euroopan unionin markkinoille Suomessa.

Jos seos saatetaan markkinoille myös muussa Euroopan unionin jäsenvaltiossa, toiminnanharjoittajan on toimitettava Turvallisuus- ja kemikaalivirastolta saamansa päätös oikeudesta pitää aineen nimi liike- ja ammattisalaisuutena tiedoksi kyseisen Euroopan unionin jäsenvaltion toimivaltaisille viranomaisille.

Toiminnanharjoittajan, joka saattaa Suomessa markkinoille seoksen, jonka sisältämän aineen yksilöivä kemiallinen nimi voidaan pitää liike- ja ammattisalaisuutena jossakin muussa Euroopan unionin jäsenvaltiossa tehdyn päätöksen perusteella, on toimitettava Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle liitteen 2 osan A.II.1 mukaiset tiedot.

Luokittelemattoman seoksen sisältämän aineen yksilöivä nimi ilmoitetaan 4 §:n 2 momentissa tarkoitetussa tapauksessa Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle liitteen 2 osan A.II.2 mukaisesti.

6 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 2008.

Tällä asetuksella kumotaan kemikaaleja koskevien tietojen toimittamisesta 13 päivänä toukokuuta 2002 annettu sosiaali- ja terveysministeriön asetus (374/2002) siihen myöhemmin tehtyine muutoksineen.

Kemikaalista, josta on ennen tämän asetuksen voimaantuloa tehty tämän asetuksen voimaan tullessa voimassaolleiden säännösten mukainen ilmoitus, on tehtävä tämän asetuksen mukainen kemikaali-ilmoitus 3 §:ssä tarkoitetun ilmoituksen yhteydessä. Tämän asetuksen mukainen kemikaali-ilmoitus on kuitenkin tehtävä viimeistään 1 päivänä joulukuuta 2010.

Liite 1 ja 2 PDF-tiedostona.(22.8.2011/965)

Liite 2 (17.11.2011/1156)

(17.11.2011/1156)

AINEEN NIMEN LIIKE- JA AMMATTISALAISUUS SEKÄ YLEISNIMEN MUODOSTAMINEN

A OSA

SEOKSEN SISÄLTÄMÄN AINEEN NIMEN PITÄMINEN LIIKE- JA AMMATTISALAISUUTENA

1. Edellä asetuksen 4 §:ssä säädetään edellytyksistä, joilla seoksen markkinoille saattamisesta vastuussa oleva toiminnanharjoittaja voi esittää luokitellun seoksen sisältämän aineen nimen pitämistä liike- ja ammattisalaisuutena päällysmerkinnöissä ja käyttöturvallisuustiedotteessa. Samoin 4 §:ssä säädetään edellytyksistä, joilla seoksen markkinoille saattamisesta vastuussa oleva toiminnanharjoittaja voi pitää luokittelemattoman seoksen sisältämän aineen nimen liike- ja ammattisalaisuutena.

2. Silloin kun eri seoksissa käytetään samaa ainetta, voidaan tehdä yksi aineen nimen salassapitoa koskeva hakemus tai ilmoitus, jos tietyillä seoksilla:

– on samat vaaralliset aineosat, jotka esiintyvät samoilla pitoisuusalueilla

– on sama luokitus ja samat merkinnät

– on samat käyttötarkoitukset.

Aineen yksilöivä kemiallinen nimi on kaikissa näissä seoksissa korvattava samalla aineen yleisnimellä. Lisäksi aineen yksilöivän nimen salassapitoa koskevassa hakemuksessa on esi-tettävä kaikki hakemuksessa vaadittavat tiedot sekä kunkin seoksen nimitys tai kauppanimi.

3. Seoksen päällysmerkinnöissä käytetyn yleisnimen on oltava sama kuin mitä käytetään käyttöturvallisuustiedotteen kohdassa 3 (ks. REACH-asetus (1907/2006) liite II kohta 3 ’Koostumus ja tiedot aineosista’). Aineesta käytettävän yleisnimen tulee antaa tarpeeksi tietoa aineesta, jotta kemikaalia voidaan käyttää ilman käsittelyyn liittyvää riskiä.

4. Toiminnanharjoittajan esittäessä yleisnimen käyttöä koskevan hakemuksen tai tehdessä ilmoituksen yleisnimen käytöstä on otettava huomioon, että työpaikoilla tarvitaan terveyden suojelemiseksi ja turvallisuustoimenpiteiden toteuttamiseksi riittävästi tietoa aineista, ja että seosten käsittelyyn liittyvät riskit pitää voida minimoida.

I. Luottamuksellisuutta koskeva hakemus

Tämän asetuksen 4 § 1 momentissa tarkoitetussa luottamuksellisuutta koskevassa hakemuk-sessa pitää olla seuraavat tiedot:

1. Seoksen markkinoille saattamisesta vastaavan toiminnanharjoittajan nimi, täydellinen osoite, puhelinnumero ja Y-tunnus.

2. Tarkat tunnistustiedot aineesta tai aineista, joille ehdotetaan yksilöivän nimen salassapitoa sekä yksilöivän nimen korvaava yleisnimi.

Chemical AbstractService (CAS)-numero

Einecs-numero

Kansainvälisen nimistön mukainen aineen kemiallinen nimi ja aineen luokitus (aineluettelosta tai toiminnanharjoittajan itsensä tekemän luokituksen perusteella)

Yleisnimi

a)

b)

c)

Huom. Toiminnanharjoittajan aineelle tekemän luokituksen osalta tulee liittää mukaan tiedot (kirjallisuusviitteet), jotka osoittavat, että toiminnanharjoittajan itsensä tekemässä luokituksessa on otettu huomioon kaikki olemassa olevat asiaankuuluvat tiedot, jotka koskevat aineen ominaisuuksia.

3. Perustelut salassapidolle (todennäköisyys - uskottavuus).

4. Seoksen/seosten nimitys/nimitykset tai kauppanimi/kauppanimet

5. Onko nimitys/nimitykset tai kauppanimi/kauppanimet sama (samoja) koko unionin alueella.

__ KYLLÄ __ EI

Kielteisessä tapauksessa on ilmoitettava nimitys/nimitykset tai kauppanimi/kauppanimet, joita käytetään eri jäsenvaltioissa:

Belgia

Italia

Puola

Tsekki

Kypros

Portugali

Tanska

Latvia

Slovenia

Saksa

Liettua

Slovakia

Viro

Luxemburg

Suomi

Kreikka

Unkari

Ruotsi

Espanja

Malta

Yhdistynyt kuningaskunta

Ranska

Alankomaat

Bulgaria

Irlanti

Itävalta

Romania

6. Käyttöturvallisuustiedotteen kohdassa 3 selvitetty seoksen/seosten koostumus

7. Seoksen/seosten luokitus terveysvaaran osalta

8. Seoksen/seosten merkinnät

9. Seoksen/seosten käyttötarkoitukset

10. REACH-asetuksen mukainen käyttöturvallisuustiedote/käyttöturvallisuustiedotteet.

Altistumisskenaariota ei tarvitse liittää mukaan.

II. Luottamuksellisuutta koskeva ilmoitus

1. Jos jossakin toisessa Euroopan unionin jäsenmaassa toimivaltainen viranomainen on antanut päätöksen edellä I-kohdassa tarkoitetussa tapauksessa aineen yleisnimen käyttämisestä, ko. jäsenmaassa toimiva päätöksen saajan tai sen toiminnanharjoittajan, joka saattaa seoksen markkinoille tai käyttöön Suomessa, tulee toimittaa Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle jäljennös ko. toimivaltaisen viranomaisen päätöksestä. Lisäksi ko. seoksen markkinoille tai käyttöön saattaja on velvollinen toimittamaan Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle seuraavat tiedot, elleivät ne ilmene edellä tarkoitetusta päätöksestä:

1) tiedot Suomessa markkinoille saatettavan seoksen kauppanimestä (kauppanimistä) tai muista nimityksistä

2) tiedot seoksen sisältämän aineen yksilöivästä kemiallisesta nimestä ja tunnistuskoodeista (CAS-numero, Einecs-numero) ja yksilöivää kemiallista nimeä korvaavasta yleisnimestä

3) markkinoille tai käyttöön saattamisesta Suomessa vastaavan toiminnanharjoittajan nimi, Y-tunnus, täydellinen osoite ja puhelinnumero.

2. Tämän asetuksen 4 § 2 momentissa tarkoitettu ilmoitus luokittelemattoman seoksen sisältämän aineen yleisnimen käyttämisestä yksilöivän kemiallisen nimen sijasta sekä muista 5 §:ssä tarkoitetuista salassa pidettävistä tiedoista tehdään toimitettaessa kemikaalitietoja Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle tämän asetuksen 1 ja 2 § mukaisesti. Ilmoitus voidaan tehdä käyttäen tämän liitteen kohdan I.1 tietoja ja merkitsemällä kemikaali-ilmoitukseen salassa pidettävät ainenimet yleisnimillä. Salassa pidettävät tiedot on selkeästi yksilöitävä ja merkittävä.

Yleisnimen käyttö aineen yksilöivän kemiallisen nimen sijasta pitää pyydettäessä perustella.

B OSA

I. Ohje yleisnimen (geneerisen nimen) muodostamiseksi

1. Johdanto

Tämä ohje perustuu vaarallisten aineiden ryhmittelyyn (jako ryhmiin kemiallisen samankaltaisuuden perusteella). Myös vaihtoehtoisia muita kuin ohjeessa tarkoitettuja nimityksiä voidaan käyttää. Kaikissa tapauksissa valituissa nimissä on esitettävä riittävät tiedot, jotta seosta voidaan käsitellä riskittömästi ja jotta työpaikalla voidaan toteuttaa tarvittavat toimenpiteet terveyden suojelemiseksi ja turvallisuuden varmistamiseksi.

Ryhmät on määritelty seuraavalla tavalla:

– epäorgaaniset ja orgaaniset aineet, joiden ominaisuudet tunnistetaan siitä, että niissä on yhteinen kemiallinen alkuaine, joka määrää niiden pääominaisuuden. Ryhmänimi johdetaan kemiallisen alkuaineen nimestä. Nämä ryhmät (001–013) tunnistetaan kemiallisen alkuaineen järjestysluvusta alkuaineiden jaksollisessa järjestelmässä.

– orgaaniset aineet, joiden ominaisuudet tunnistetaan niiden pääominaisuuden määräävän yhteisen funktionaalisen ryhmän perusteella.

Ryhmänimi johdetaan funktionaalisen ryhmän nimestä. Joissakin tapauksissa käytetään lisäksi alaryhmiä, joilla on yhteisiä erikoisominaisuuksia.

2. Yleisnimen (geneerisen nimen) muodostaminen

Aineen yleisnimeä voidaan käyttää yksilöivän kemiallisen nimen sijasta tämän asetuksen 3 §:ssä määritellyillä edellytyksillä.

Yleiset periaatteet

Yleisnimen (geneerisen nimen) muodostamiseksi noudatetaan seuraavaa menettelytapaa:

(i) tunnistetaan molekyylissä olevat funktionaaliset ryhmät ja kemialliset alkuaineet

(ii) tunnistetaan nimeä muodostettaessa huomioonotettavat funktionaaliset ryhmät ja kemialliset alkuaineet.

Tunnistetut funktionaaliset ryhmät ja alkuaineet ovat ryhmänimiä ja alaryhmänimiä siten kuin esitetään kohtaan 3 sisältyvässä luettelossa.

3. Aineiden jakaminen ryhmiin ja alaryhmiin

Ryhmät / Alaryhmät

1

Vety-yhdisteet

Hydridit

2

Heliumyhdisteet

3

Litiumyhdisteet

4

Berylliumyhdisteet

5

Booriyhdisteet

Boraanit

Boraatit

6

Hiiliyhdisteet

Karbamaatit

Epäorgaaniset hiiliyhdisteet

Syaanivedyn suolat

Urea ja sen johdannaiset

7

Typpiyhdisteet

Kvaternääriset ammoniumyhdisteet

Happamat typpiyhdisteet

Nitraatit

Nitriitit

8

Happiyhdisteet

9

Fluoriyhdisteet

Epäorgaaniset fluoridit

10

Neonyhdisteet

11

Natriumyhdisteet

12

Magnesiumyhdisteet

Organometalliset magnesiumjohdannaiset

13

Alumiiniyhdisteet

Organometalliset alumiinijohdannaiset

14

Piiyhdisteet

Silikonit

Silikaatit

15

Fosforiyhdisteet

Happamat fosforiyhdisteet

Fosfoniumyhdisteet

Fosforiesterit

Fosfaatit

Fosfiitit

Fosforiamidit ja niiden johdannaiset

16

Rikkiyhdisteet

Happamat rikkiyhdisteet

Merkaptaanit

Sulfaatit

Sulfiitit

17

Klooriyhdisteet

Kloraatit

Perkloraatit

18

Argonyhdisteet

19

Kaliumyhdisteet

20

Kalsiumyhdisteet

21

Skandiumyhdisteet

22

Titaaniyhdisteet

23

Vanadiiniyhdisteet

24

Kromiyhdisteet

Kromi(VI)yhdisteet

25

Mangaaniyhdisteet

26

Rautayhdisteet

27

Kobolttiyhdisteet

28

Nikkeliyhdisteet

29

Kupariyhdisteet

30

Sinkkiyhdisteet

Organometalliset sinkkiyhdisteet

31

Galliumyhdisteet

32

Germaniumyhdisteet

33

Arseeniyhdisteet

34

Seleeniyhdisteet

35

Bromiyhdisteet

36

Kryptonyhdisteet

37

Rubidiumyhdisteet

38

Strontiumyhdisteet

39

Yttriumyhdisteet

40

Zirkoniyhdisteet

41

Niobiumyhdisteet

42

Molybdeeniyhdisteet

43

Teknetiumyhdisteet

44

Ruteniumyhdisteet

45

Rodiumyhdisteet

46

Palladiumyhdisteet

47

Hopeayhdisteet

48

Kadmiumyhdisteet

49

Indiumyhdisteet

50

Tinayhdisteet

Organometalliset tinajohdannaiset

51

Antimoniyhdisteet

52

Telluuriyhdisteet

53

Jodiyhdisteet

54

Ksenonyhdisteet

55

Cesiumyhdisteet

56

Bariumyhdisteet

57

Lantaaniyhdisteet

58

Ceriumyhdisteet

59

Praseodyymiyhdisteet

60

Neodyymiyhdisteet

61

Prometiumyhdisteet

62

Samariumyhdisteet

63

Europiumyhdisteet

64

Gadoliniumyhdisteet

65

Terbiumyhdisteet

66

Dysprosiumyhdisteet

67

Holmiumyhdisteet

68

Erbiumyhdisteet

69

Tuliumyhdisteet

70

Ytterbiumyhdisteet

71

Lutetiumyhdisteet

72

Hafniumyhdisteet

73

Tantaaliyhdisteet

74

Volframiyhdisteet

75

Reniumyhdisteet

76

Osmiumyhdisteet

77

Iridiumyhdisteet

78

Platinayhdisteet

79

Kultayhdisteet

80

Elohopeayhdisteet

Organometalliset elohopeajohdannaiset

81

Talliumyhdisteet

82

Lyijy-yhdisteet

Organometalliset lyijyjohdannaiset

83

Vismuttiyhdisteet

84

Poloniumyhdisteet

85

Astatiiniyhdisteet

86

Radonyhdisteet

87

Frankiumyhdisteet

88

Radiumyhdisteet

89

Aktiniumyhdisteet

90

Toriumyhdisteet

91

Protaktiniumyhdisteet

92

Uraaniyhdisteet

93

Neptuniumyhdisteet

94

Plutoniumyhdisteet

95

Amerikiumyhdisteet

96

Curiumyhdisteet

97

Berkeliumyhdisteet

98

Kaliforniumyhdisteet

99

Einsteiniumyhdisteet

100

Fermiumyhdisteet

101

Mendeleviumyhdisteet

102

Nobeliumyhdisteet

103

Lawrensiumyhdisteet

601

Hiilivedyt

Alifaattiset hiilivedyt

Aromaattiset hiilivedyt

Alisykliset hiilivedyt

Polysykliset aromaattiset hiilivedyt (PAH)

602

Halogenoidut hiilivedyt (*)

Halogenoidut alifaattiset hiilivedyt (*)

Halogenoidut aromaattiset hiilivedyt (*)

Halogenoidut alisykliset hiilivedyt (*)

(*) Yksilöidään halogeeniryhmän mukaisesti

603

Alkoholit ja niiden johdannaiset

Alifaattiset alkoholit

Aromaattiset alkoholit

Alisykliset alkoholit

Alkanoliamiinit

Epoksijohdannaiset

Eetterit

Glykolieetterit

Glykolit ja polyolit

604

Fenolit ja niiden johdannaiset

Halogenoidut fenolijohdannaiset (*)

(*) Yksilöidään halogeeniryhmän mukaisesti

605

Aldehydit ja niiden johdannaiset

Alifaattiset aldehydit

Aromaattiset aldehydit

Alisykliset aldehydit

Alifaattiset asetaalit

Aromaattiset asetaalit

Alisykliset asetaalit

606

Ketonit ja niiden johdannaiset

Alifaattiset ketonit

Aromaattiset ketonit (*)

Alisykliset ketonit

(*) Kinonit mukaanluettuna

607

Orgaaniset hapot ja niiden johdannaiset

Alifaattiset hapot

Halogenoidut alifaattiset hapot (*)

Aromaattiset hapot

Halogenoidut aromaattiset hapot (*)

Alisykliset hapot

Halogenoidut alisykliset hapot (*)

Alifaattiset happoanhydridit

Halogenoidut alifaattiset happoanhydridit (*)

Aromaattiset happoanhydridit

Halogenoidut aromaattiset happoanhydridit (*)

Alisykliset happoanhydridit

Halogenoidut alisykliset happoanhydridit (*)

Alifaattisen hapon suolat

Halogenoidun alifaattisen hapon suolat (*)

Aromaattisen hapon suolat

Halogenoidun aromaattisen hapon suolat (*)

Alisyklisen hapon suolat

Halogenoidun alisyklisen hapon suolat (*)

Alifaattisen hapon esterit

Halogenoidun alisyklisen hapon esterit (*)

Aromaattisen hapon esterit

Halogenoidun aromaattisen hapon esterit (*)

Alisyklisen hapon esterit

Halogenoidun alisyklisen hapon esterit (*)

Glykolieetterin esterit

Akrylaatit

Metakrylaatit

Laktonit

Asyylihalogenidit

(*) Yksilöidään halogeeniryhmän mukaisesti

608

Nitriilit ja niiden johdannaiset

609

Nitroyhdisteet

610

Kloorinitroyhdisteet

611

Atsoksi- ja atsoyhdisteet

612

Amiinijohdannaiset

Alifaattiset amiinit ja niiden johdannaiset

Alisykliset amiinit ja niiden johdannaiset

Aromaattiset amiinit ja niiden johdannaiset

Aniliini ja sen johdannaiset

Bentsidiini ja sen johdannaiset

613

Heterosykliset emäkset ja niiden johdannaiset

Bentsimidatsoli ja sen johdannaiset

Imidatsoli ja sen johdannaiset

Pyretrinoidit

Kinoliini ja sen johdannaiset

Triatsiini ja sen johdannaiset

Triatsoli ja sen johdannaiset

614

Glykosidit ja alkaloidit

Alkaloidit ja niiden johdannaiset

Glykosidit ja niiden johdannaiset

615

Syanaatit ja isosyanaatit

SyanaatitIsosyanaatit

616

Amidit ja niiden johdannaiset

Asetamidi ja sen johdannaiset

Anilidit

617

Orgaaniset peroksidit

647

Entsyymit

648

Kivihiilen kompleksijohdannaiset

Happouute

Alkaliiniuute

Antraseeniöljy

Antraseeniöljyuutejäännös

Antraseeniöljyfraktio

Karboliöljy

Karboliöljyuutejäännös

Kivihiilinesteet, nestemäinen liuotinuute

Kivihiiliöljy

Kivihiiliterva

Kivihiilitervauute

Kivihiilitervan kiintoaineiden jäännös

Piki (kivihiiliterva), matalalämpötilainen, korkealämpötilainen piki

Piki (kivihiiliterva), korkealämpötilainen piki

Piki (kivihiiliterva), sekoitettu korkealämpötilaisen pien kanssa

Raakabentsoli

Raakafenolit

Raakatervaemäkset

Tisle-emäkset

Tislefenolit

Tisleet

Tisleet (kivihiili), nestemäinen liuotinuute, primaari

Tisleet (kivihiili), liuotinuute, vetykrakattu

Tisleet (kivihiili), liuotinuute, vetykrakattu hydratoitunut keski

Tisleet (kivihiili), liuotinuute, vetykrakattu keski

Uutejäännökset (kivihiili), matalalämpötilainen kivihiiliterva, emäksinen

Tuore öljy

Polttoaineet, diesel polttoaine, kivihiilen liuotinuute, vety krakattu, hydratoitunut

Polttoaineet, suihkumoottorilla varustetut ilma-alukset, kivihiilen liuotinuute, vetykrakattu, hydratoitunut

Bensiini, kivihiilen liuotinuute, vetykrakattu teollisuusbensiini

Lämpökäsittelytuotteet

Raskas antraseeniöljy

Raskas antraseeniöljytisle

Kevytöljy

Kevytöljyuutejäännökset, korkealla kiehuva

Kevytöljyuutejäännökset, keskialueella kiehuva

Kevytöljyuutejäännökset, matalalla kiehuva

Kevytöljytisle, korkealla kiehuva

Kevytöljytisle, keskialueella kiehuva

Kevytöljytisle, matalalla kiehuva

Metyylinaftaleeniöljy

Metyylinaftaleeniöljyuutejäännös

Bensiini (kivihiili), liuotinuutevetykrakattu

Naftaleeniöljy

Naftaleeniöljyuutejäännös

Naftaleeniöljytisle

Piki

Pikitisle

Pikijäännös

Pikijäännös, lämpökäsitelty

Pikijäännös, hapetettu

Pyrolyysituotteet

Uudelleentislaukset

Jäännökset (kivihiili), nestemäiset liuotinuutteet

Terva, ruskohiili

Terva, ruskohiili, matalalämpötilainen

Tervapikiöljy, korkealla kiehuva

Tervapikiöljy, keskialueella kiehuva

Pesuöljy

Pesuöljyuutejäännös

Pesuöljytisle

649

Öljyn kompleksijohdannaiset

Raakaöljy

Maaöljykaasu

Matalalla kiehuva teollisuusbensiini

Matalalla kiehuva modifioitu teollisuusbensiini

Matalalla kiehuva katalyyttisesti krakattu teollisuusbensiini

Matalalla kiehuva katalyyttisesti reformoitu teollisuusbensiini

Matalalla kiehuva lämpökrakattu teollisuusbensiini

Matalalla kiehuva vetykäsitelty teollisuusbensiini

Matalalla kiehuva teollisuusbensiini – täsmentämätön

Suoratislauskerosiini

Kerosiini – täsmentämätön

Krakattu kaasuöljy

Kaasuöljy – täsmentämätön

Raskas polttoöljy

RasvaJalostamaton tai vähän jalostettu perusöljy

Perusöljy – täsmentämätön

Tislauksen aromaattinen uute

Tislauksen aromaattinen uute – käsitelty

Parafiiniöljy

Raakaparafiini

Vaseliini

650

Erinäiset aineet

Tätä ryhmää ei tule käyttää. Sen sijaan käytetään yllämainittuja ryhmänimiä ja alaryhmänimiä.

4. Käytännön soveltaminen

Kun on selvitetty, kuuluuko aine yhteen tai useampaan luettelossa mainittuun ryhmään tai alaryhmään, yleisnimi (geneerinen nimi) muodostetaan seuraavasti:

4.1 Jos ryhmänimi tai alaryhmänimi on riittävä kuvaamaan kemiallisia alkuaineita tai merkittäviä funktionaalisia ryhmiä, tämä nimi valitaan yleisnimeksi (geneeriseksi nimeksi).

Esimerkkejä:

– 1,4-dihydroksibentseeni

ryhmä 604: fenolit ja johdannaiset

yleisnimi (geneerinen nimi): fenolijohdannainen

butanoli

– ryhmä 603: alkoholit ja johdannaiset

alaryhmä: alifaattiset alkoholit

– 2-isopropoksietanoli

yleisnimi (geneerinen nimi): alifaattinen alkoholi

ryhmä 603: alkoholit ja johdannaiset

alaryhmä: glykolieetterit

yleisnimi (geneerinen nimi): glykolieetteri

– metakrylaatti

ryhmä 607: orgaaniset hapot ja johdannaiset

alaryhmä: akrylaatit

yleisnimi (geneerinen nimi): akrylaatti

4.2 Jos ryhmänimi tai alaryhmänimi ei riittävästi kuvaa kemiallisia alkuaineita tai funktionaalisia ryhmiä, yleisnimi (geneerinen nimi) muodostetaan vastaavista eri ryhmien tai alaryhmien nimistä yhteenliittämällä:

Esimerkkejä:

– klooribentseeni

ryhmä 602: halogenoidut hiilivedyt

alaryhmä: halogenoidut aromaattiset hiilivedyt

ryhmä 017: klooriyhdisteet

yleisnimi (geneerinen nimi): kloorattu aromaattinen hiilivety

– 2,3,6-trikloorifenyylietikkahappo

ryhmä 607: orgaaniset hapot

alaryhmä: halogenoidut aromaattiset hapot

ryhmä 017: klooriyhdisteet

yleisnimi (geneerinen nimi): kloorattu aromaattinen happo

– 1-kloori-1-nitropropaani

ryhmä 610: klooratut ja nitratut johdannaiset

ryhmä 601: hiilivedyt

alaryhmä: alifaattiset hiilivedyt

yleisnimi (geneerinen nimi): kloorattu alifaattinen hiilivety

– tetrapropyyliditiopyrofosfaatti

ryhmä 015: fosforiyhdisteet

alaryhmä: fosforiesterit

ryhmä 016: rikkiyhdisteet

geneerinen nimi: tiofosforiesteri

Huom!

Tiettyjen alkuaineiden, erityisesti metallien ryhmänimiä tai alaryhmänimiä voidaan tarkentaa määritteillä ’orgaaninen’ tai ’epäorgaaninen’.

Esimerkkejä :

– dielohopeakloridi

ryhmä 080: elohopeayhdisteet

yleisnimi (geneerinen nimi): epäorgaaninen elohopeayhdiste

– bariumasetaatti

ryhmä 056: bariumyhdisteet

yleisnimi (geneerinen nimi): orgaaninen bariumyhdiste

– etyylinitriitti

ryhmä 007: typpiyhdisteet

alaryhmä: nitriitit

yleisnimi (geneerinen nimi): orgaaninen nitriitti

– natriumvetysulfiitti

ryhmä 016: rikkiyhdisteet

yleisnimi (geneerinen nimi): epäorgaaninen rikkiyhdiste

Liite 3 A

Toimialaluokitus 2008

A Maatalous, metsätalous ja kalatalous

01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut

011 Yksivuotisten kasvien viljely

012 Monivuotisten kasvien viljely

013 Taimien kasvatus ja muu kasvien lisääminen

014 Kotieläintalous

015 Yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous (sekatilat)

016 Maataloutta palveleva toiminta

017 Metsästys ja sitä palveleva toiminta

02 Metsätalous ja puunkorjuu

021 Metsänhoito

022 Puunkorjuu

023 Luonnon tuotteiden keruu (pl. polttopuu)

024 Metsätaloutta palveleva toiminta

03 Kalastus ja vesiviljely

031 Kalastus

032 Vesiviljely

B Kaivostoiminta ja louhinta

05 Kivihiilen ja ruskohiilen kaivu

051 Kivihiilen kaivu

052 Ruskohiilen kaivu

06 Raakaöljyn ja maakaasun tuotanto

061 Raakaöljyn tuotanto

062 Maakaasun tuotanto

07 Metallimalmien louhinta

071 Rautamalmien louhinta

072 Värimetallimalmien louhinta

08 Muu kaivostoiminta ja louhinta

081 Kiven louhinta, hiekan ja saven otto

089 Muu mineraalien kaivu

09 Kaivostoimintaa palveleva toiminta

091 Raakaöljyn ja maakaasun tuotantoa palveleva toiminta

092 Muuta kaivostoimintaa ja louhintaa palveleva toiminta

C Teollisuus

10 Elintarvikkeiden valmistus

101 Teurastus, lihan säilyvyyskäsittely ja lihatuotteiden valmistus

102 Kalan, äyriäisten ja nilviäisten jalostus ja säilöntä

103 Hedelmien ja kasvisten jalostus ja säilöntä

104 Kasvi- ja eläinöljyjen ja -rasvojen valmistus

105 Maitotaloustuotteiden valmistus

106 Mylly- ja tärkkelystuotteiden valmistus

107 Leipomotuotteiden, makaronien yms. valmistus

108 Muiden elintarvikkeiden valmistus

109 Eläinten ruokien valmistus

11 Juomien valmistus

110 Juomien valmistus

12 Tupakkatuotteiden valmistus

120 Tupakkatuotteiden valmistus

13 Tekstiilien valmistus

131 Tekstiilikuitujen valmistus ja kehruu

132 Kankaiden kudonta

133 Tekstiilien viimeistely

139 Muu tekstiilituotteiden valmistus

14 Vaatteiden valmistus

141 Vaatteiden valmistus (pl. turkisvaatteet)

142 Turkisvaatteiden ja – tuotteiden valmistus

143 Neulevaatteiden ja sukkien valmistus

15 Nahan ja nahkatuotteiden valmistus

151 Nahan parkitseminen ja muokkaus; matka- ja käsilaukkujen, satuloiden ja valjaiden valmistus; turkisten muokkaus ja värjäys

152 Jalkineiden valmistus

16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus (pl. huonekalut); olki- ja punontatuotteiden valmistus

161 Puun sahaus, höyläys ja kyllästys

162 Puu-, korkki-, olki ja punontatuotteiden valmistus

17 Paperin, paperi- ja kartonkituotteiden valmistus

171 Massan, paperin, kartongin ja pahvin valmistus

172 Paperi-, kartonki- ja pahvituotteiden valmistus

18 Painaminen ja tallenteiden jäljentäminen

181 Painaminen ja siihen liittyvät palvelut

182 Ääni-, kuva- ja atk-tallenteiden tuotanto

19 Koksin ja jalostettujen öljytuotteiden valmistus

191 Koksituotteiden valmistus

192 Jalostettujen öljytuotteiden valmistus

20 Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus

201 Peruskemikaalien, lannoitteiden ja typpiyhdisteiden, muoviaineiden ja synteettisen kumi-raaka-aineen valmistus

202 Torjunta-aineiden ja muiden maatalouskemikaalien valmistus

203 Maalien, lakan, painovärien yms. valmistus

204 Saippuan, pesu-, puhdistus- ja kiillotusaineiden; hajuvesien ja

hygieniatuotteiden valmistus

205 Muiden kemiallisten tuotteiden valmistus

206 Tekokuitujen valmistus

21 Lääkeaineiden ja lääkkeiden valmistus

211 Lääkeaineiden valmistus

212 Lääkkeiden ja muiden lääkevalmisteiden valmistus

22 Kumi- ja muovituotteiden valmistus

221 Kumituotteiden valmistus

222 Muovituotteiden valmistus

23 Muiden ei-metallisten mineraalituotteiden valmistus

231 Lasin ja lasituotteiden valmistus

232 Tulenkestävien keraamisten tuotteiden valmistus

233 Keraamisten rakennusaineiden valmistus

234 Muiden posliini- ja keramiikkatuotteiden valmistus

235 Sementin, kalkin ja kipsin valmistus

236 Betoni-, kipsi- ja sementtituotteiden valmistus

237 Kiven leikkaaminen, muotoilu ja viimeistely

239 Hiontatuotteiden ja muualla luokittelemattomien ei-metallisten

mineraalituotteiden valmistus

24 Metallien jalostus

241 Raudan, teräksen ja rautaseosten valmistus

242 Putkien, profiiliputkien ja niihin liittyvien tarvikkeiden valmistus teräksestä

243 Muu teräksen jalostus

244 Jalometallien ja muiden värimetallien valmistus

245 Metallien valu

25 Metallituotteiden valmistus (pl. koneet ja laitteet)

251 Metallirakenteiden valmistus

252 Metallisäiliöiden ja -altaiden yms. valmistus

253 Höyrykattiloiden valmistus (pl. keskuslämmityslaitteet)

254 Aseiden ja ammusten valmistus

255 Metallin takominen, puristaminen, meistäminen ja valssaus; jauhemetallurgia

256 Metallien käsittely, päällystäminen ja työstö

257 Ruokailu- ja leikkuuvälineiden yms. sekä työkalujen ja rautatavaran valmistus

259 Muu metallituotteiden valmistus

26 Tietokoneiden sekä elektronisten ja optisten tuotteiden valmistus

261 Elektronisten komponenttien ja piirilevyjen valmistus

262 Tietokoneiden ja niiden oheislaitteiden valmistus

263 Viestintälaitteiden valmistus

264 Viihde-elektroniikan valmistus

265 Mittaus-, testaus- ja navigointivälineiden ja -laitteiden valmistus; kellot

266 Säteilylaitteiden sekä elektronisten lääkintä- ja terapialaitteiden valmistus

267 Optisten instrumenttien ja valokuvausvälineiden valmistus

268 Tallennevälineiden valmistus

27 Sähkölaitteiden valmistus

271 Sähkömoottorien, generaattorien, muuntajien sekä sähkönjakelu- ja

valvontalaitteiden valmistus

272 Paristojen ja akkujen valmistus

273 Sähköjohtojen ja kytkentälaitteiden valmistus

274 Sähkölamppujen ja valaisemien valmistus

275 Kodinkoneiden valmistus

279 Muiden sähkölaitteiden valmistus

28 Muiden koneiden ja laitteiden valmistus

281 Yleiskäyttöön tarkoitettujen voimakoneiden valmistus

282 Muiden yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden valmistus

283 Maa- ja metsätalouskoneiden valmistus

284 Metallin työstökoneiden ja konetyökalujen valmistus

289 Muiden erikoiskoneiden valmistus

29 Moottoriajoneuvojen, perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus

291 Moottoriajoneuvojen valmistus

292 Moottoriajoneuvojen korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus

293 Osien ja tarvikkeiden valmistus moottoriajoneuvoihin

30 Muiden kulkuneuvojen valmistus

301 Laivojen ja veneiden rakentaminen

302 Raideliikenteen kulkuneuvojen valmistus

303 Ilma- ja avaruusalusten ja niihin liittyvien koneiden valmistus

304 Taisteluajoneuvojen valmistus

309 Muualla luokittelematon kulkuneuvojen valmistus

31 Huonekalujen valmistus

310 Huonekalujen valmistus

32 Muu valmistus

321 Korujen, kultasepäntuotteiden ja muiden vastaavien tuotteiden valmistus

322 Soitinten valmistus

323 Urheiluvälineiden valmistus

324 Pelien ja leikkikalujen valmistus

325 Lääkintä- ja hammaslääkintäinstrumenttien ja -tarvikkeiden valmistus

329 Muualla luokittelematon valmistus

33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus

331 Metallituotteiden, teollisuuden koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto

332 Teollisuuden koneiden ja laitteiden ym. asennus

D Sähkö-, kaasu-, lämpö- ja ilmastointihuolto

35 Sähkö-, kaasu-, lämpö- ja ilmastointihuolto

351 Sähkövoiman tuotanto, siirto ja jakelu

352 Kaasun tuotanto; kaasumaisten polttoaineiden jakelu putkiverkossa

353 Lämmön ja kylmän tuotanto ja jakelu

E Vesihuolto, viemäri- ja jätevesihuolto, jätehuolto ja muu ympäristön puhtaanapito

36 Veden otto, puhdistus ja jakelu

360 Veden otto, puhdistus ja jakelu

37 Viemäri- ja jätevesihuolto

370 Viemäri- ja jätevesihuolto

38 Jätteen keruu, käsittely ja loppusijoitus; materiaalien kierrätys

381 Jätteen keruu

382 Jätteen käsittely ja loppusijoitus

383 Materiaalien kierrätys

39 Maaperän ja vesistöjen kunnostus ja muut ympäristönhuoltopalvelut

390 Maaperän ja vesistöjen kunnostus ja muut ympäristönhuoltopalvelut

F Rakentaminen

41 Talonrakentaminen

411 Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen

412 Asuin- ja muiden rakennusten rakentaminen

42 Maa- ja vesirakentaminen

421 Teiden ja rautateiden rakentaminen

422 Yleisten jakeluverkkojen rakentaminen

429 Muu maa- ja vesirakentaminen

43 Erikoistunut rakennustoiminta

431 Rakennusten ja rakennelmien purku ja rakennuspaikan valmistelutyöt

432 Sähkö-, vesijohto- ja muu rakennusasennus

433 Rakennusten ja rakennelmien viimeistely

439 Muu erikoistunut rakennustoiminta

G Tukku- ja vähittäiskauppa; moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien korjaus

45 Moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien tukku- ja vähittäiskauppa sekä korjaus

451 Moottoriajoneuvojen kauppa

452 Moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus (pl. moottoripyörät)

453 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden kauppa

454 Moottoripyörien sekä niiden osien ja varusteiden myynti, huolto ja korjaus

46 Tukkukauppa (pl. moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien kauppa)

461 Agentuuritoiminta

462 Maatalousperäisten raaka-aineiden ja elävien eläinten tukkukauppa

463 Elintarvikkeiden, juomien ja tupakan tukkukauppa

464 Taloustavaroiden tukkukauppa

465 Tieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa

466 Muiden koneiden, laitteiden ja tarvikkeiden tukkukauppa

467 Muu erikoistunut tukkukauppa

469 Muu tukkukauppa

47 Vähittäiskauppa (pl. moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien kauppa)

471 Vähittäiskauppa erikoistumattomissa myymälöissä

472 Elintarvikkeiden, juomien ja tupakan vähittäiskauppa erikoismyymälöissä

473 Ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa

474 Tieto- ja viestintäteknisten laitteiden vähittäiskauppa erikoismyymälöissä

475 Muiden kotitaloustavaroiden vähittäiskauppa erikoismyymälöissä

476 Kulttuuri- ja vapaa-ajan tuotteiden vähittäiskauppa erikoismyymälöissä

477 Muiden tavaroiden vähittäiskauppa erikoismyymälöissä

478 Tori- ja markkinakauppa

479 Vähittäiskauppa muualla kuin myymälöissä (pl. tori- ja markkinakauppa)

H Kuljetus ja varastointi

49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus

491 Rautateiden henkilöliikenne, kaukoliikenne

492 Rautateiden tavaraliikenne

493 Muu maaliikenteen henkilöliikenne

494 Tieliikenteen tavarankuljetus ja muuttopalvelut

495 Putkijohtokuljetus

50 Vesiliikenne

501 Meri- ja rannikkovesiliikenteen henkilökuljetus

502 Meri- ja rannikkovesiliikenteen tavarankuljetus

503 Sisävesiliikenteen henkilökuljetus

504 Sisävesiliikenteen tavarankuljetus

51 Ilmaliikenne

511 Matkustajalentokoneliikenne

512 Lentoliikenteen tavarankuljetus ja avaruusliikenne

52 Varastointi ja liikennettä palveleva toiminta

521 Varastointi

522 Liikennettä palveleva toiminta

53 Posti- ja kuriiritoiminta

531 Postin yleispalvelu

532 Muu posti-, jakelu- ja kuriiritoiminta

I Majoitus- ja ravitsemistoiminta

55 Majoitus

551 Hotellit ja vastaavat majoitusliikkeet

552 Lomakylät, retkeilymajat yms. majoitus

553 Leirintäalueet, asuntovaunu- ja matkailuvaunualueet

559 Muu majoitus

56 Ravitsemistoiminta

561 Ravintolat ja vastaava ravitsemistoiminta

562 Ateriapalvelut ja muut ravitsemispalvelut

563 Baarit ja kahvilat

J Informaatio ja viestintä

58 Kustannustoiminta

581 Kirjojen ja lehtien kustantaminen ja muu kustannustoiminta

582 Ohjelmistojen kustantaminen

59 Elokuva-, video- ja televisio-ohjelmatuotanto, äänitteiden ja musiikin kustantaminen

591 Elokuva-, video- ja televisio-ohjelmatoiminta

592 Äänitysstudiot; äänitteiden ja musiikin kustantaminen

60 Radio- ja televisiotoiminta

601 Radio-ohjelmien tuottaminen ja lähettäminen

602 Televisio-ohjelmien tuottaminen ja lähettäminen

61 Televiestintä

611 Kiinteän puhelinverkon hallinta ja palvelut

612 Langattoman verkon hallinta ja palvelut

613 Satelliittiviestintä

619 Muut televiestintäpalvelut

62 Ohjelmisto, konsultointi ja siihen liittyvä toiminta

620 Ohjelmistot, konsultointi ja siihen liittyvä toiminta

63 Tietopalvelutoiminta

631 Tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut; verkkoportaalit

639 Muu tietopalvelutoiminta

K Rahoitus- ja vakuutustoiminta

64 Rahoituspalvelut (pl. vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta)

641 Pankkitoiminta

642 Rahoitusalan holdingyhtiöiden toiminta

643 Säätiöt, rahastot ja muut varainhoitoyhteisöt

649 Muut rahoituspalvelut (pl. vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta)

65 Vakuutus-, jälleenvakuutus- ja eläkevakuutustoiminta (pl. pakollinen sosiaalivakuutus)

651 Vakuutustoiminta

652 Jälleenvakuutustoiminta

653 Eläkevakuutustoiminta

66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta

661 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta (pl. vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta)

662 Vakuutus- ja eläkevakuutustoimintaa avustava toiminta

663 Omaisuudenhoitotoiminta

L Kiinteistöalan toiminta

68 Kiinteistöalan toiminta

681 Omien kiinteistöjen kauppa

682 Omien tai leasing-kiinteistöjen vuokraus ja hallinta

683 Kiinteistöalan toiminta palkkio- tai sopimusperusteisesti

M Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta

69 Lakiasiain- ja laskentatoimen palvelut

691 Lakiasianpalvelut

692 Laskentatoimi, kirjanpito ja tilintarkastus; veroneuvonta

70 Pääkonttorien toiminta; liikkeenjohdon konsultointi

701 Pääkonttorien toiminta

702 Liikkeenjohdon konsultointi

71 Arkkitehti- ja insinööripalvelut; tekninen testaus ja analysointi

711 Arkkitehti- ja insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi

712 Tekninen testaus ja analysointi

72 Tieteellinen tutkimus ja kehittäminen

721 Luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen

722 Yhteiskuntatieteellinen ja humanistinen tutkimus ja kehittäminen

73 Mainostoiminta ja markkinatutkimus

731 Mainostoiminta

732 Markkina- ja mielipidetutkimukset

74 Muut erikoistuneet palvelut liike-elämälle

741 Taideteollinen muotoilu ja suunnittelu

742 Valokuvaustoiminta

743 Kääntäminen ja tulkkaus

749 Muualla luokittelemattomat erikoistuneet palvelut liike-elämälle

75 Eläinlääkintäpalvelut

750 Eläinlääkintäpalvelut

N Hallinto- ja tukipalvelutoiminta

77 Vuokraus- ja leasingtoiminta

771 Moottoriajoneuvojen vuokraus ja leasing

772 Henkilökohtaisten ja kotitaloustavaroiden vuokraus ja leasing

773 Koneiden ja laitteiden vuokraus ja leasing

774 Henkisen omaisuuden ja vastaavien tuotteiden leasing

(pl. tekijänoikeuden suojaamat teokset)

78 Työllistämistoiminta

781 Työnvälitystoiminta

782 Työvoiman vuokraus

783 Muut henkilöstön hankintapalvelut

79 Matkatoimistojen ja matkanjärjestäjien toiminta; varauspalvelut

791 Matkatoimistojen ja matkanjärjestäjien toiminta

799 Varauspalvelut, matkaoppaiden palvelut ym.

80 Turvallisuus-, vartiointi- ja etsiväpalvelut

801 Yksityiset turvallisuuspalvelut

802 Turvallisuusjärjestelmät

803 Etsivätoiminta

81 Kiinteistön- ja maisemanhoito

811 Kiinteistönhoito

812 Siivouspalvelut

813 Maisemanhoitopalvelut

82 Hallinto- ja tukipalvelut liike-elämälle

821 Hallinto- ja toimistopalvelut

822 Puhelinpalvelukeskusten toiminta

823 Messujen ja kongressien järjestäminen

829 Muu liike-elämää palveleva toiminta

O Julkinen hallinto ja maanpuolustus; pakollinen sosiaalivakuutus

84 Julkinen hallinto ja maanpuolustus; pakollinen sosiaalivakuutus

841 Julkinen hallinto

842 Ulkoasian hallinto, maanpuolustus ja järjestystoimi

843 Pakollinen sosiaalivakuutustoiminta

P Koulutus

85 Koulutus

851 Esiasteen koulutus

852 Alemman perusasteen koulutus

853 Ylemmän perusasteen ja keskiasteenkoulutus

854 Korkea-asteen koulutus

855 Muu koulutus

856 Koulutusta palveleva toiminta

Q Terveys- ja sosiaalipalvelut

86 Terveyspalvelut

861 Terveydenhuollon laitospalvelut

862 Lääkäri- ja hammaslääkäripalvelut

869 Muut terveydenhuoltopalvelut

87 Sosiaalihuollon laitospalvelut

871 Sosiaalihuollon hoitolaitokset

872 Kehitysvammaisten sekä mielenterveys- ja päihdeongelmaisten asumispalvelut

873 Vanhusten ja vammaisten asumispalvelut

879 Muut sosiaalihuollon laitospalvelut

88 Sosiaalihuollon avopalvelut

881 Vanhusten ja vammaisten sosiaalihuollon avopalvelut

889 Muut sosiaalihuollon avopalvelut

R Taiteet, viihde ja virkistys

90 Kulttuuri- ja viihdetoiminta

900 Kulttuuri- ja viihdetoiminta

91 Kirjastojen, arkistojen, museoiden ja muiden kulttuurilaitosten toiminta

910 Kirjastojen, arkistojen, museoiden ja muiden kulttuurilaitosten toiminta

92 Rahapeli- ja vedonlyöntipalvelut

920 Rahapeli- ja vedonlyöntipalvelut

93 Urheilutoiminta sekä huvi- ja virkistyspalvelut

931 Urheilutoiminta

932 Huvi- ja virkistystoiminta

S Muu palvelutoiminta

94 Järjestöjen toiminta

941 Elinkeinoelämän, työnantaja- ja ammattialajärjestöjen toiminta

942 Ammattiyhdistysten toiminta

949 Muiden järjestöjen toiminta

95 Tietokoneiden, henkilökohtaisten ja kotitaloustavaroiden korjaus

951 Tietokoneiden ja viestintälaitteiden korjaus

952 Henkilökohtaisten ja kotitaloustavaroiden korjaus

96 Muut henkilökohtaiset palvelut

960 Muut henkilökohtaiset palvelut

T Kotitalouksien toiminta työnantajina; kotitalouksien eriyttämätön toiminta tavaroiden ja palvelujen tuottamiseksi omaan käyttöön

97 Kotitalouksien toiminta kotitaloustyöntekijöiden työnantajina

970 Kotitalouksien toiminta kotitaloustyöntekijöiden työnantajina

98 Kotitalouksien eriyttämätön toiminta tavaroiden ja palvelujen tuottamiseksi

omaan käyttöön

981 Kotitalouksien eriyttämätön toiminta tavaroiden tuottamiseksi omaan käyttöön

982 Kotitalouksien eriyttämätön toiminta palvelujen tuottamiseksi omaan käyttöön

U Kansainvälisten organisaatioiden ja toimielinten toiminta

99 Kansainvälisten organisaatioiden ja toimielinten toiminta

990 Kansainvälisten organisaatioiden ja toimielinten toiminta

X Toimiala tuntematon

00 Toimiala tuntematon

000 Toimiala tuntematon

Liite 3 B

Käyttötarkoituskoodit (UC62)

1. Absorbentit ja adsorbentit

Kiinteät aineet ja materiaalit, joita käytetään kaasujen ja nesteiden absorptioon ja adsorptioon: suodatinmateriaalit, molekyyliseulat, silikageeli jne.

2. Liima- ja sideaineet

Materiaalit, jotka pinnoille levitettynä sitovat pinnat yhteen: dispersioon perustuvat sideaineet, kuumaliimat, polymeeripohjaiset kovettuvat liimahartsit, liuotinpohjaiset liimat.

3. Aerosolien ponneaineet

Kokoonpuristetut tai nesteytetyt kaasut, joihin aineet ovat liuenneet tai suspentoituneet ja joiden kaasujen laajenemisesta johtuva paineen nousu saa aikaiseksi aineen purkautumisen säiliöstä.

4. Kondensoitumisenestoaineet

Kemikaalit, jotka estävät kondensaation tapahtumista pinnoilla ja ilmassa: sumentumisenestoaineet, kondensaation poistajat.

5. Jäätymisenestoaineet

Kemikaalit, joita käytetään jäätymisen estoon ja jään poistoon. Jäänestonesteet, jäänpoistoaineet.

6. Kiinnittymisenestoaineet

Kemikaalit, jotka estävät kiinnittymisen ja kiinnijäämisen: ruiskupulverit ja kiinnittymisen estoon käytettävät lisäaineet painossa, hitsauksessa ja valussa käytettävät öljyt ja vahat, muottiöljyt jne.

7. Antistaattiset aineet

Kemikaalit, joita käytetään elektrostaattisen varauksen syntymisen estoon tai pienentämiseen: antistaattiset lisäaineet ja aineet, jotka estävät pinnoille levitettynä sähköistä varautumista.

8. Valkaisuaineet

Aineet ja materiaalit, joita käytetään valkaisuun ja värinpoistoon. Ei kuitenkaan kosmetiikka, valokuvauskemikaalit tai optiset kirkasteet.

9. Puhdistus- ja pesuaineet

Aineet ja materiaalit, joita käytetään lian ja epäpuhtauksien irrottamiseen pinnoilta. Pesuaineet, saippuat, kuivapesuaineet ja optiset kirkasteet.

10. Väriaineet

Kemikaalit, jotka värjäävät materiaaleja. Väriaineet, pigmentit, väriä muodostavat aineet, fluorisoivat kirkasteet.Ei kuitenkaan valokuvauskemikaalit, optiset kirkasteet, joita käytetään erityisesti pesuaineissa, eikä kopioinnissa käytettävät aineet.

11. Kompleksinmuodostajat

Aineet, jotka toisten aineiden kanssa muodostavat komplekseja (lähinnä metalli-ionit).

12. Sähköä johtavat aineet

Kemikaalit, joita käytetään johtamaan sähköä. Elektrolyytit, elektrodimateriaalit, poislukien puolijohteet.

13. Rakennusmateriaalit

Kemikaalit ja materiaalit, joita käytetään rakennusaineina. Ei kuitenkaan rakentamisessa käytettävät eristeet.

14. Korroosionestäjät

Kemikaalit, jotka estävät korroosion muodostumista:korroosiota estävät lisäaineet, ruostesuoja-aineet.

15. Kosmetiikka

Kosmeettiset valmisteet

16. Pölyä sitovat aineet

Kemikaalit, joilla estetään pulverimaisten hiukkasten tai maaperän pölyäminen ilmaan.

17. Sähköiset galvanointiaineet

Kemikaalit, joita käytetään lähteenä metallin pinnoituksessa, tai helpottamaan pinnoituksen syntyä pinnalle.

18. Räjähdysaineet

Kemikaalit, jotka ovat kemiallisesti stabiileja, mutta pystyvät tuottamaan hetkellisesti suuren määrän energiaa ja kaasua leimahtamalla ja laajenemalla: räjähteet, sytyttimet, palopommit.

19. Lannoitteet

Aineet, joita kasvit tarvitsevat ja joita lisätään maaperään.

20. Täyteaineet

Kemikaalit, joilla täytetään onkaloita tai liitoksia tai suhteellisen inerttejä ja tavallisesti ei-kuitumaisia, hienoksi jauhettuja aineita, joita lisätään elastomeereihin, muoveihin, keramiikkaan jne. lisäämään tilavuutta ja joskus myös parantamaan haluttuja ominaisuuksia, kuten valkoisuutta, voitelevuutta, tiheyttä tai vetolujuutta.

21. Kiinnitysaineet

Kemikaalit, jotka väriaineen kanssa lisäävät värin kiinnittymistä ja pysyvyyttä kuidussa. Ei valokuvauskemikaalit.

22. Palonsuoja- ja sammutusaineet

Kemikaalit, jotka sisältyvät materiaaliin tai ovat materiaalin pinnassa hidastaen tai estäen tulen etenemistä: palonsuoja-aineet, tulenesto- ja sammutusaineet.

23. Flotaatioaineet

Kemikaalit, joita käytetään mineraalien erottamiseen ja konsentrointiin malmista.

24. Juoksuteaineet valussa ja liitoksissa

Kemikaalit, jotka edistävät materiaalien kiinnittymistä liitoksissa toisiinsa tai estävät oksidien muodostumista.

25. Vaahdon muodostajat

Kemikaalit, jotka muodostavat vaahtoa tai solumaisen rakenteen muovi- tai kumimateriaaleihin: kemialliset ja fysikaaliset paisunta-aineet, vaahdon muodostajat.

26. Elintarvikkeiden kemikaalit

Kemikaalit, joita käytetään ruuan tai ruoka-aineiden valmistukseen. Myös eläinruokinnassa käytettävät kemikaalit.

27. Polttoaineet

Kemikaalit, joita käytetään kehittämään energiaa kontrolloidussa palamisreaktiossa: bensiini, kerosiini, kaasuöljy, dieselöljy, ei-mineraaliöljyt.

28. Polttoaineiden lisäaineet

Karstanestoaineet, nakutuksenestoaineet, saostuman estäjät, polttoaineen hapen lisääjät.

29. Lämmönsiirtoaineet

Kemikaalit, joita käytetään lämmönsiirtoon materiaalista toiseen: jäähdytysaineet, lämmitysaineet.

30. Hydrauliikkanesteet

Nesteet ja lisäaineet, joita käytetään hydrauliikassa.

31. Kyllästysaineet (impregnointi)

Aineet ja materiaalit, jotka sekoitettuina kiinteään materiaaliin säilyttävät niiden alkuperäisen muodon: nahan, paperin, tekstiilin kyllästeet. Ei kuitenkaan tulenestoaineet, säilöntäaineet, biosidit.

32. Eristeet

Kemikaalit, jotka estävät tai hidastavat sähkön, lämmön ja äänen siirtymistä materiaalista toiseen.

33. Välituotteet

Aineet, joita käytetään toisten aineiden synteesiin: monomeerit, prepolymeerit.

34. Laboratoriokemikaalit

Kemikaalit, joita käytetään laboratorioissa analyyseihin.

35. Voiteluaineet ja lisäaineet

Kemikaaleja, joita käytetään kahden pinnan välissä pienentämään kitkaa: öljyt, rasvat, vahat ja kitkaa pienentävät lisäaineet.

36. Hajusteet

Kemikaalit, jotka tuottavat, lisäävät tai peittävät hajuja.

37. Hapettimet

Aineet, jotka luovuttavat happea helposti, irrottavat vetyä muista yhdisteistä, tai ottavat vastaan elektroneja kemiallisessa reaktiossa, ja joita käytetään em. tarkoituksiin.

38. Kasvinsuojeluaineet

Aineet tai valmisteet, jotka suojaavat kasveja tai kasvituotteita haitallisia organismeja vastaan, tai suojaavat tällaisten organismien vaikutukselta kasvien toimintoihin, suojaavat kasvituotteita, tuhoavat epätoivottavia kasveja tai niiden osia. Ei kuitenkaan lannoitteet, ravinteet tai biosidit.

39. Biosidivalmisteet

Kemiallinen tai biologinen valmiste, joka on tarkoitettu tuhoamaan, torjumaan tai tekemään haitattomaksi haitallisia eliöitä, estämään niiden vaikutusta tai rajoittamaan muulla tavoin niiden esiintymistä.

39.1. Desinfiointiaineet ja yleiset biosidivalmisteet

39.2. Säilytysaineet

39.3. Tuholaistorjunta

39.4. Muut biosidivalmisteet

40. pH-säätäjät

Aineet, joilla muutetaan tai stabiloidaan vetyionikonsentraatiota (pH): hapot, emäkset, puskurit.

41. Lääkkeet ja niiden raaka-aineet

Lääkinnällisten valmisteiden raaka-aineet. Lääkinnälliset valmisteet ja aktiiviset aineet: lääkkeet, eläinlääkinnälliset lääkkeet, hormonit, diagnostiikassa käytettävät aineet, dieettivalmisteet ja muut hoidossa käytettävät valmisteet.

42. Valokuvauskemikaalit

Kemikaalit, joita käytetään pysyvän valokuvan tekemiseen: kehitteet, kiinnitteet, herkisteet, valoherkät aineet, stabilointiaineet.

43. Prosessinsäätäjät

Aineet, joita käytetään kemiallisen prosessin säätämiseen: kiihdyttimet, aktivaattorit, katalyytit, inhibiittorit, kuivausaineet.

44. Pelkistimet

Aineita, joita käytetään poistamaan happea, lisäämään vetyä tai yleisemmin elektronien luovuttajina kemiallisissa reaktioissa.

45. Reprograafiset aineet

Kemikaalit, joita käytetään kestävien kuvien kopiointiin: kopiokoneiden väriaineet, kopiovärien lisäaineet, painomuste. Ei valokuvauskemikaalit tai kiinnitteet.

46. Puolijohteet

Aineet, joiden sähkönjohtavuus on pienempi kuin metalleilla, mutta suurempi kuin eristeillä, ja johtavuus on säädeltävissä valolla, lämmöllä, sähkö- tai magneettikentällä.

47. Pehmittimet

Kemikaalit, joita käytetään pehmittiminä materiaaleissa parantamaan pinnan käsiteltävyyttä, helpottamaan viimeistelyä tai parantamaan joustavuutta ja työstettävyyttä: sulatteet, peittausaineet (nahkan valmistus), devulkanisointiaineet, pehmittimet, veden pehmittimet.

48. Liuottimet

Kemikaalit, joita käytetään liuottamaan, laimentamaan tai uuttamaan: uuttoaineet, maalien, lakkojen, liimojen ja muiden materiaalien liuottimet ja ohenteet.

49. Stabilointiaineet

Kemikaalit, jotka estävät tai hidastavat materiaaleissa tapahtuvia muutoksia: antioksidantit ja huuhteluaineet.

50. Pinta-aktiiviset aineet

Kemikaalit, joita käytetään nesteiden pintajännityksen pienentämiseen ja edesauttamaan puhdistumista ja kostumista.

51. Parkitusaineet

Nahan ja vuotien parkitsemiseen käytettävät kemikaalit.

52. Viskositeetin säätäjät

Kemikaalit, joita käytetään modifioimaan toisten aineiden ja sekoitusten viskositeettia: sakeutusaineet, tiksotrooppiset aineet, viskositeetti-indeksiä parantavat aineet.

53. Vulkanisointiaineet

Kumiin lisättävät kemikaalit, jotka helpottavat ja nopeuttavat vulkanisointia.

54. Hitsaus- ja juottoaineet

Kemikaalit, joita käytetään hitsauksessa ja juottamisessa: elektrodit, juoksutteet, metallijauhot jne.

56. Leikkuunesteet

Kemikaalit, joita käytetään metallin leikkaamisessa ja muussa muotoilussa: leikkuunesteet, porausnesteet ja muut nesteet, joita käytetään metallin leikkaamisessa, poraamisessa, hiomisessa, kiillottamisessa, jyrsimisessä, stanssaamisessa, rullaamisessa tai meistämisessä.

57. Kitkaa kohottavat aineet

Kemikaalit, jotka lisäävät kitkaa.

58. Hioma-aineet

Hiomisessa käytettävät kemikaalit.

59. Maalit, lakat ja vernissat

Kemikaalit, joita käytetään pintojen maalikäsittelyyn: peittävät ja suojaavat lakat, värit ja pigmentit kuivana ja liuottimessa, primerit, suojausaineet, ruosteenestoaineet, kosteudensuoja-aineet, tulelta suojaavat maalit jne.

60. Radioaktiiviset aineet

Radioaktiiviset aineet ja valmisteet.

61. Pintakäsittelyaineet

Kemikaalit, joita käytetään pintakäsittelyssä, eikä ole mainittu muualla tässä luettelossa: metallin karkaisuaineet, kromauksessa käytettävät aineet, ruosteenpoistoaineet, kumi, lasien etsauksessa käytettävät aineet, paperin, tekstiilin, nahan ja keramiikan kiillotukseen käytettävät aineet, pintakiillon vähentämiseen käytettävät aineet, tekstiilien pintakäsittelyaineet, kiillotusaineet ja vahat (autot, huonekalut, lattiat, metalli jne.). Ei kuitenkaan painovärien siirtymisen estoaineet, antistaattiset aineet, valkaisuaineet, puhdistus- ja väriaineet, korroosionestoaineet, pölynsitomiseen käytettävät aineet, palonestoaineet, juoksuttimet, kyllästysaineet, maalit tai lakat.

62. Sähkömekaaniset komponentit

Ei käytössä

55. Muut kemikaalit

Kemikaalit, joiden käyttötarkoitusta ei ole kuvattu toisaalla tässä luettelossa.

Muutossäädösten voimaantulo ja soveltaminen

22.8.2011/965:

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä lokakuuta 2011.

17.11.2011/1156:

Tämä asetus tulee voimaan 24 päivänä marraskuuta 2011. Sitä sovelletaan kuitenkin 1 päivästä lokakuuta 2011.

Top of page