Go to front page
Legislation

892/1995

Updated legislation

Updated legislative texts incorporating amendments to an act or decree

Statutes followed up to and including statute 59/2025.

Social- och hälsovårdsministeriets beslut om denatureringsämnen som används vid tillverkningen av lindrigt denaturerad etanol

Up-to-date
Type of statute
Beslut
Administrative sector
Social- och hälsovårdsministeriet
Date of Issue
Entry into force
Remark
denaturoimisaineluettelo som bilaga
ELI identifier
http://data.finlex.fi/eli/sd/1995/892/ajantasa/2002-02-25/swe

Social- och hälsovårdsministeriet har med stöd av 2 § 2 mom. förordningen om alkoholpreparat och denaturering given den 22 december 1994 (1345/94) beslutat:

1 §Tillämpningsområde

Med detta beslut bestäms vilka denatureringsämnen som används vid tillverkningen av lindrigt denaturerad etanol samt de halter som krävs vid denatureringen.

2 §Denatureringsämnena och deras halter

De denatureringsämnen som används vid tillverkningen av lindrigt denaturerad etanol tillkännages i den förteckning över denatureringsämnen som finns som bilaga i detta beslut.

Vid tillverkningen av lindrigt denaturerad etanol skall denatureringsämnen användas så, att färdig lindrigt denaturerad etanol innehåller per 100 liter etylalkohol åtminstone ett denatureringsämne minst den mängd som uppges för detta denatureringsämnes del i förteckningen över denatureringsämnen.

3 §Ikraftträdande

Detta beslut träder i kraft den 1 juli 1995.

Bilaga (25.2.2002/162)

Förteckning över denatureringsämnen

1) denatureringsämne nummer 1, mentol 0,2 kilogram

2) denatureringsämne nummer 2, pepparmyntsolja 0,2 kilogram

3) denatureringsämne nummer 3, terpentin 0,7 liter

4) denatureringsämne nummer 4, bensin 2 liter

5) denatureringsämne nummer 5, etylacetat 3 liter

6) denatureringsämne nummer 6, dietylftalat 0,5 kilogram

7) denatureringsämne nummer 7, aceton 3 liter

8) denatureringsämne nummer 8, etyleter 5 liter

9) denatureringsämne nummer 9, metyletylketon 2 liter

10) denatureringsämne nummer 10, cyklohexan 2 liter

11) denatureringsämne nummer 11, aceton och metyl-isobutulketon tillsammans så, att det finns 1 liter aceton och 1 liter metyl-isobutylketon

12) denatureringsämne nummer 12, tertiär butylalkohol 3 liter

13) denatureringsämne nummer 13, normal butylalkohol 3 liter

14) denatureringsämne nummer 14, isobutylalkohol 3 liter

15) denatureringsämne nummer 15, metyl-isobutylketon 3 liter

16) denatureringsämne nummer 16, denatonium benzoat 2 gram

17) social- och hälsovårdens tillsynscentral kan av särskild anledning godkänna också ett annat denatureringsämne eller denatureringssätt, om någon av de ovan nämnda denatureringsämnena inte lämpar sig till ifrågavarande användningsändamål.

Ikraftträdelsestadganden

25.2.2002/162:

Denna förordning träder i kraft den 15 mars 2002.

Top of page