Go to front page
Precedents

15.10.2018

Precedents

Full text of the decisions published on the Supreme Court website and in the Yearbook since 1980. For the years 1926–1979, only the title or index text is visible.

HD:2018:62

Keywords
Rättegångsförfarandet - Tillstånd till fortsatt handläggning - Ändringsskäl
Tredskodom - Återvinning mot tredskodom
Year of case
2018
Date of Issue
Register number
S2017/813
Archival record
1950

Tingsrätten hade meddelat en tredskodom mot A efter att ha ansett att han i sitt svaromål hade åberopat endast en sådan grund som uppenbart saknade betydelse för målets avgörande. Efter att A hade ansökt om återvinning och på begäran av tingsrätten lämnat en utsaga avvisade tingsrätten ansökan om återvinning, eftersom A:s skrivelser i målet inte hade uppfyllt de krav på svaromål som ställs i 5 kap. 10 § 1 mom. rättegångsbalken och då av A:s utsaga inte framgick hans ståndpunkt angående de frågor som ställts i begäran om utsaga. Hovrätten beviljade inte A tillstånd till fortsatt handläggning.

Högsta domstolen ansåg av de skäl som framgår av avgörandet att det i målet fanns anledning att betvivla att tingsrättens domslut var riktigt till den del tingsrätten hade bedömt förutsättningarna för att pröva ansökan om återvinning. Hovrätten borde ha beviljat tillstånd till fortsatt handläggning i målet.

RB 25 a kap 11 § 1 mom 1 punkten

RB 12 kap 15 §

Top of page