Go to front page
Precedents

1.1.1965

Precedents

Full text of the decisions published on the Supreme Court website and in the Yearbook since 1980. For the years 1926–1979, only the title or index text is visible.

KKO:1965-II-20

Keywords
Perusteettoman edun palauttaminen, Muita tapauksia
Year of case
1965
Date of Issue

A ja B olivat toimineet oy:n hallituksessa, A puheenjohtajana ja B jäsenenä. Sitten kun A oli yhtiön varoista maksanut eräistä B:n hyväksi suoritetuista rakennustöistä aiheutuneet 510.000 vmk:n määräiset kustannukset ja heidät oli sen johdosta lainvoimaisesti tuomittu rangaistukseen, A kavaltamisesta ja epärehellisyydestä sekä B epärehellisyydestä ja A, joka toiselta puolen yhtiön sekä toiselta puolen A:n ja B:n välillä ennen rikosjutun ratkaisemista tehdyn sopimuksen mukaan oli yksin ottanut vastatakseen korvauksen suorittamisesta yhtiölle, oli velvoitettu yksin maksamaan yhtiölle vahingonkorvaukseksi sanotut 510.000 vanhaa markkaa, A vaati B:ltä sanottua rahamäärää. Kanne hyväksyttiin.

Ään

MM.

Takautumisoikeus

A ja B olivat toimineet erään yhtiön hallituksessa, A puheenjohtajana ja B jäsenenä. Sitten kun A oli yhtiön varoista maksanut eräistä B:n hyväksi suoritetuista rakennustöistä aiheutuneet 510 000 vanhan markan määräiset kustannukset ja heidät oli sen johdosta lainvoimaisesti tuomittu rangaistukseen, A kavaltamisesta ja epärehellisyydestä sekä B epärehellisyydestä ja A, joka toiselta puolen yhtiön sekä toiselta puolen A:n ja B:n välillä ennen rikosjutun ratkaisemista tehdyn sopimuksen mukaan oli yksin ottanut vastatakseen korvauksen suorittamisesta yhtiölle, oli velvoitettu yksin maksamaan yhtiölle vahingonkorvaukseksi sanotut 510 000 vanhaa markkaa, A vaati B:ltä sanottua rahamäärää. Kanne hyväksyttiin.

Ään

MM.

Top of page