Go to front page
Administrative courts

13.12.2004

Administrative courts

Judgements of administrative courts (and earlier county administrative courts) since 1981.

Kuopion HAO 13.12.2004 04/0771/3

Keywords
Henkilökohtaisen tulon verotus, Elantomeno, Varsinainen työpaikka
Administrative Court
Kuopion hallinto-oikeus
Year of case
2004
Date of Issue
Register number
00352/03/1000
Archival record
04/0771/3

Asiassa oli kysymys siitä, saako verovelvollinen vähentää tulonhankkimismenoina tilapäisistä hotelliyöpymisistä aiheutuneet kulut.

X työskenteli liikennelentäjänä. Hänen varsinainen työpaikkansa oli Z:n lentoasema ja hänen kotinsa sijaitsi Y:n kunnassa, jonne matkaa Z:sta oli noin 400 km. Jotkut X:n työvuoroista olivat päättyneet siten tai niiden väli oli ollut niin lyhyt, että X ei ollut ehtinyt kotiinsa ja oli sen vuoksi joutunut tilapäisesti yöpymään Z:ssa.

Verotusta vuosilta 1999 ja 2000 toimitettaessa kyseisiä kuluja pidettiin vähennyskelvottomina elantokustannuksina.

Verotuksen oikaisulautakunta katsoi kyseisten kulujen olevan tulonhankkimisesta aiheutuneita verotuksessa vähennyskelpoisia kuluja.

Hallinto-oikeus kumosi veroasiamiehen valituksesta verotuksen oikaisulautakunnan päätökset. X:n varsinainen työpaikka oli Z:n lentoasema. Tilapäiset hotelliyöpymiset johtuivat siitä, että X:n koti oli kaukana hänen varsinaisesta työpaikastaan. Kyseessä eivät olleet työnantajan määräyksestä varsinaisen työpaikan ulkopuolelle tehdyistä työmatkoista aiheutuneet verotuksessa vähennyskelpoiset lisääntyneet elantomenot, vaan X:n asuinpaikan sijainnista johtuvat vähennyskelvottomat elantomenot.

Tuloverolaki 29 § 1 mom
Tuloverolaki 31 § 4 mom

Top of page