Keski-Suomen LO 18.10.1996 586
- Keywords
- Elinkeinotulon verotus, Toimintavaraus, Osakeyhtiö kommandiittiyhtiön yhtiömiehenä, S:2.04.12.02
- Administrative Court
- Keski-Suomen lääninoikeus
- Year of case
- 1996
- Date of Issue
- Register number
- 409/1000/96
- Archival record
- 586
Oikeuskysymyksenä oli, saako kommandiittiyhtiö vähentää verovuonna tekemänsä toimintavarauksen siinä tapauksessa, että yhtiön äänettömänä yhtiömiehenä on osan tilikautta ollut osakeyhtiö.
Kommandiittiyhtiö, jonka tilikausi oli 1.12.1992 - 30.4.1994, äänettömänä yhtiömiehenä oli osakeyhtiö ajalla 30.11.1992 - 14.11.1993, jonka jälkeen äänettömäksi yhtiömieheksi tuli luonnollinen henkilö, joka oli yhtiömiehenä tilinpäätöshetkellä. Verotoimisto tuloutti kommandiittiyhtiön verovuonna 1994 tekemän toimintavarauksen sillä perusteella, että kommandiittiyhtiön yhtiömiehenä oli osan tilikautta ollut osakeyhtiö.
Elinkeinotulon verottamisesta annetun lain 46 a §:n 1 momentin mukaan yksityinen liikkeen- ja ammatinharjoittaja sekä yhtymä ja kuolinpesä, jonka osakkaina on ainoastaan luonnollisia henkilöitä tai kuolinpesiä, saa vähentää verovuonna tekemänsä toimintavarauksen. Kun otettiin huomioon, että sanottua lainkohtaa koskevan hallituksen esityksen (HE 203/1992 vp.) mukaan oikeus toimintavarauksen tekemiseen tarkoitettiin säilyttää tapauksissa, joissa tulo verotetaan progressiivisen veroasteikon mukaan ja että äänettömänä yhtiömiehenä olleen osakeyhtiön omistusajan mukaan laskettu osuus kommandiittiyhtiön tulosta, 315 544 markasta, oli ainoastaan 1 000 markkaa ja että kommandiittiyhtiön osakkaana tilikauden päättyessä oli vain luonnollisia henkilöitä, lääninoikeus katsoi, että kommandiittiyhtiöllä oli oikeus toimintavarauksen vähentämiseen.
L elinkeinotulon verottamisesta 46 a § 1 mom
HE 203/1992 vp.