Go to front page
Chancellor of Justice

1.7.2025

Chancellor of Justice

Decisions of the Chancellor of Justice and the Deputy Chancellor of Justice

Esitutkinnan viipyminen ja asianosaisen pyytämät esitutkintatoimenpiteet

Keywords
esitutkinta, viipyminen
Year of case
2025
Date of Issue
Register number
OKV/3055/10/2024
Resolved by
Apulaisoikeuskansleri

Apulaisoikeuskansleri kiinnitti Helsingin poliisilaitoksen huomiota esitutkinnan viivytyksettömään toimittamiseen ja tutkinnanjohtajana toimineen rikoskomisarion huomiota esitutkintapäätöksen laatimista koskevan säännöksen noudattamiseen.

Kiskonnantapaista työsyrjintää koskeneen esitutkinnan toimittaminen kesti yli neljä vuotta. Ensimmäisen kahden vuoden aikana asia oli siirtynyt uudelle tutkinnanjohtajalle viisi kertaa. Tänä aikana tehtiin vain vähäisiä tutkintatoimenpiteitä. Todistajien kuuleminen aloitettiin vasta noin kolme ja puoli vuotta rikosilmoituksen kirjaamisen jälkeen. Esitutkinnan loppuvaiheen viivästymiseen vaikutti vielä tutkintaryhmän henkilöstömuutokset. Apulaisoikeuskansleri totesi, että poliisilaitoksella on velvollisuus pyrkiä huolehtimaan esitutkintojen joutuisuudesta niissäkin tilanteissa, joissa juttujen käsittelijät vaihtuvat.

Esitutkinnassa asianomistaja oli pyytänyt kuulustelemaan todistajia. Tutkinnanjohtaja ei suostunut pyyntöön, koska todistajien henkilöllisyydet olivat yksilöimättömät. Apulaisoikeuskansleri totesi, että tutkinnanjohtaja oli harkintavaltansa perusteella voinut päätyä tekemäänsä ratkaisuun. Ongelmallista oli kuitenkin tutkinnanjohtajan menettelytapa. Tutkinnanjohtajan olisi tullut tehdä viipymättä esitutkintalain mukainen kirjallinen päätös asianosaisen pyytämistä esitutkintatoimenpiteistä kieltäytymisestä. Asianosaisen oikeuksien turvaamisen kannalta olisi ollut tärkeää, että tämä olisi viipymättä saanut tiedon siitä, ettei hänen pyytämiään toimenpiteitä suoriteta ja kieltäytymisen perusteista.

Apulaisoikeuskanslerin ratkaisu OKV/3055/10/2024

Top of page