Go to front page
Chancellor of Justice

28.3.2024

Chancellor of Justice

Decisions of the Chancellor of Justice and the Deputy Chancellor of Justice

Valtioneuvoston kanslian menettely hallinnollisissa ja työnjohtamiseen liittyvissä asioissa

Keywords
harkintavalta, hyvä hallinto, objektiviteettiperiaate, palkka, työnantaja, työturvallisuus, virkasuhde, yhdenvertaisuus
Year of case
2024
Date of Issue
Register number
OKV/1386/10/2023
Resolved by
Oikeuskansleri

Oikeuskansleri esitti näkemyksensä hallinnollisissa asioissa sovellettavista säännöksistä ja oikeusperiaatteista sekä viranomaisen harkintavallan rajoista. 

Kantelussa arvosteltiin muun muassa valtioneuvoston kansliaa ja valtioneuvoston hallintoyksikköä huonosta hallinnosta ja huonosta johtamisesta. Kantelussa esitetyt tilanteet liittyivät esimerkiksi ryhmäpäällikön tehtävämääräyksen päättymiseen, tehtäväkohtaisiin vaativuusluokkiin, rekrytointimenettelyihin sekä hankintojen hyväksymiskäytänteisiin.

Oikeuskansleri katsoi, että valtioneuvoston kanslia ei ollut menetellyt kantelijan tehtävämääräyksen päättämisen osalta lainvastaisesti. Tehtävämääräykset päällikön tehtäviin ovat työnantajan työnjohto- ja valvontaoikeuteen kuuluvaa töiden organisointia eikä virkamiehellä ole määräajan päättyessä subjektiivista oikeutta jatkaa kyseisissä tehtävissä. Oikeuskansleri totesi myös, että ministeriöllä on palkkauslinjauksissa lainsäädännön ja valtion virka- ja työehtosopimusten asettamissa rajoissa harkintavaltaa määrärahojen tarkoituksenmukaisessa käytössä sekä työtehtävien tarkoituksenmukaisessa järjestämisessä.

Hallintoyksikön toimitilayksikön menojen hyväksyjätahon osalta oli menetelty valtioneuvoston kanslian työjärjestyksestä annetun valtioneuvoston kanslian asetuksen mukaan. Valtioneuvoston kanslia oli myös ryhtynyt toimenpiteisiin työpaikkaselvityksessä esille nousseiden asioiden selvittämiseksi ja menetellyt siten työturvallisuuslain edellyttämällä tavalla. Oikeuskanslerin mukaan viranomaisen on hallintolaissa tarkoitetun hallinnon palvelujen laadun ja tuloksellisuuden sekä henkilöstön tasapuolisen ja objektiivisen kohtelun ja muiden hyvän hallinnon edellytysten toteutumisen turvaamiseksi ryhdyttävä tarvittaviin toimiin vuorovaikutuksen parantamiseksi muutoinkin kuin epäasialliseen kohteluun liittyvissä tilanteissa.

Oikeuskanslerin ratkaisu OKV/1386/10/2023

Top of page