Go to front page
Chancellor of Justice

1.3.2022

Chancellor of Justice

Decisions of the Chancellor of Justice and the Deputy Chancellor of Justice

Henkilötunnusjärjestelmän uudistamista koskevat säädös- ja muut ehdotukset

Keywords
Henkilötunnus, Tietosuoja
Year of case
2022
Date of Issue
Register number
OKV/69/21/2022
Resolved by
Oikeuskansleri

Oikeuskansleri piti henkilötunnuksen uudistamista koskevia säädös- ja muita ehdotuksia koskevassa lausunnossaan nykyistä laajempaa mahdollisuutta merkitä muiden kuin Suomen kansalaisten tietoja väestötietojärjestelmään ja antaa heille henkilötunnus sekä yksilöintitunnus perusteltuna ja välttämättömänä. Esitetty mahdollisuus etärekisteröintiin on hyödyllinen ja helpottaa Ulkomaalaisen henkilön asiointia Suomessa.

Biometristen tietojen osalta oikeuskansleri edellytti henkilötietojen käytön perusteen ja edellytysten laajempaa arviointia ehdotuksen perusteluissa.

Henkilötunnuksen muuttamista sukupuolineutraaliksi oikeuskansleri piti kannatettavana ja totesi sen toteuttavan tietosuoja-asetuksen asettamaa tiedon käsittelyn minimoinnin vaatimusta. Kun muutos koskisi vain tulevaisuudessa annettavia henkilötunnuksia, oikeuskansleri piti tärkeänä, että ehdotuksessa huomioitiin sukupuoltaan vaihtaneen mahdollisuus edelleen saada henkilötunnus muutettua. Saman mahdollisuuden antamista tulisi harkita ennen muutoshetkeä syntyneille henkilöille joille annetaan henkilötunnus muutoksen jälkeen.

Uusi ehdotettu yksilöintitunnus on tervetullut uudistus. Yksilöintitunnus toteuttaisi hyvin yleisen tietosuoja-asetuksen asettaman tiedon käsittelyn minimoinnin vaatimuksen ja mahdollistaisi tunnuksen käytön ilman, että tunnus itsessään antaa tunnusta käsittelevälle tietoja, joita käsittelyn kannalta ei muuten tarvita. Oikeuskansleri piti valitettavana, että lainsäädännöllä ei olisi tarkoitus ohjata toimijoita siirtymään henkilötunnusten käytöstä yksilöintitunnuksen käyttöön.

Henkilötunnuksen vaihtamiskynnyksen madaltamista koskevan arviomuistion osalta oikeuskansleri totesi, ettei pitänyt perusteltuna, että henkilötunnuksen väärinkäytön aiheuttamat ongelmat jätetään kokonaan tulevaisuuden suunnitelmien varaan ja että esimerkiksi ongelmia kohtaavat ohjataan vain erilaisten kieltopalveluiden käyttöön tai yksityissektorin tuottamien maksullisten palveluiden asiakkaiksi.

Top of page