Go to front page
Chancellor of Justice

29.10.2021

Chancellor of Justice

Decisions of the Chancellor of Justice and the Deputy Chancellor of Justice

Väärän haastehakemuksen liittäminen haasteen yhteyteen

Keywords
Tuomioistuin, Haaste, Salassapitovelvollisuus, Huolellisuus, Virhe
Year of case
2021
Date of Issue
Register number
OKV/2034/10/2020
Resolved by
Apulaisoikeuskansleri

Apulaisoikeuskansleri kiinnitti käräjätuomarin ja käräjäsihteerin huomiota asiakirjojen huolelliseen käsittelyyn tapauksessa, jossa vastaanottajalle oli haasteen liitteenä lähetetty väärän asian haastehakemus.

Virheellinen menettely johtui siitä, että käräjäsihteeri oli erehdyksessä ottanut monitoimitulostimelta väärän haastehakemuksen ja liittänyt sen riita-asian haasteeseen. Kun käräjätuomari allekirjoitti haastetta, hän ei huomannut, että liitteenä oli väärä haastehakemus.

Apulaisoikeuskansleri totesi, että tuomioistuimissa käsiteltävät asiakirjat saattavat sisältää hyvinkin arkaluonteisia tietoja, joten asiakirjojen käsittelyssä tulee toimia huolellisesti kaikissa vaiheissa.

Tapauksessa oli kyse yksittäisessä asiassa tapahtuneesta virheestä eikä erehdyksessä toimitettu haastehakemus pitänyt sisällään mitään sellaista tietoa, että se tulisi määrätä salassa pidettäväksi enää sen jälkeen, kun asia on ollut esillä tuomioistuimen istunnossa.

Top of page