Go to front page
Chancellor of Justice

16.5.2011

Chancellor of Justice

Decisions of the Chancellor of Justice and the Deputy Chancellor of Justice

Työvoimaviranomaisten menettely työvoimapoliittista lausuntoa koskevassa asiassa

Keywords
Kieli, Selvitys, Kantelu
Year of case
2011
Date of Issue
Register number
OKV/287/1/2009
Resolved by
Apulaisoikeuskansleri

Työvoimatoimistossa, vuoden 2009 alusta työ- ja elinkeinotoimistossa, työttömänä työnhakija-asiakkaana ollut kantelija oli saanut palkkion kahdelta yhtiöltä. Kummassakin tapauksessa toimiston virkailija pyysi kantelijalta selvitystä työvoimapoliittista lausuntoa varten.

Apulaisoikeuskansleri totesi, että selvityspyyntöjen kieliasu ei kaikilta osin täyttänyt hallintolain 9 §:n 1 momentin vaatimusta hyvästä kielenkäytöstä. Kieliopillisten sääntöjen noudattamisessa oli puutteita, kysymykset olivat osaksi johdattelevia tai epäselviä ja kehotus toimittaa todistus asiasta oli ylimalkainen. Apulaisoikeuskansleri kiinnitti työ- ja elinkeinotoimiston huomiota viranomaisen velvollisuuteen käyttää asiallista, selkeää ja ymmärrettävää kieltä.

Asiassa työ- ja elinkeinoministeriölle lähetettyyn selvityspyyntöön sisältyi selvä pyyntö hankkia ja toimittaa kantelun tutkimiseksi tarpeellinen selvitys työvoimapoliittista lausuntoa koskevissa asioissa esittelijöinä/valmistelijoina toimineilta virkamiehiltä. Ministeriö ei kuitenkaan toimittanut tällaisia selvityksiä. Se toimi siten perustuslain 111 §:n 1 momentin sille asettaman velvoitteen vastaisesti. Apulaisoikeuskansleri kiinnitti ministeriön huomiota oikeuskanslerin oikeuteen saada viranomaisilta laillisuusvalvontaansa varten tarvitsemansa tiedot.

HallintoL 9 § 1 mom.
Suomen perustusL 111 § 1 mom.

Top of page