Finlex - Till startsidan
Lagstiftning

1043/1991

Uppdaterad lagstiftning

Uppdaterade författningstexter där ändringar i lagen eller förordningen ingår i författningstexten.

Författningar följda till och med FörfS 59/2025.

Statsrådets beslut om avvärjande av risk för genetiska skador och fosterskador samt fara för fortplantningen som orsakas i arbete

Inte i kraft
Detta beslut har upphävts genom F 13.5.2015/603 , som gäller fr.o.m. 1.6.2015.
Typ av författning
Beslut
Förvaltningsområde
Arbets- och näringsministeriet
Meddelats
Ikraftträdande
Anmärkning
fortsättningvis förblivit i kraft, Se L 738/2002 68 §; senare upphävt
ELI-kod
http://data.finlex.fi/eli/sd/1991/1043/ajantasa/1991-07-04/swe

Givet med stöd av 47 § lagen om skydd i arbete (299/1958) .

Tillämpningsområde

1 §

Detta beslut tillämpas på sådant arbete där det förekommer kemiska, fysikaliska, eller biologiska faktorer som kan medföra risk för genetiska skador, risk för fosterskador eller fara för fortplantningen.

Definitioner

2 §

När detta beslut tillämpas anses en kemisk, fysikalisk, eller biologisk faktor medföra

1) risk för genetiska skador, dvs. orsaka genetiska förändringar, om det finns motiverad anledning att misstänka att den kan orsaka en ärftlig genetisk skada (mutation) eller öka förekomsten därav,

2) risk för fosterskador, om det finns motiverad anledning att misstänka att den kan inverka menligt på fostrets utveckling, graviditetens förlopp eller barnets utveckling efter födseln eller

3) fara för fortplantningen, om det finns motiverad anledning att misstänka att den kan försvaga mäns eller kvinnors fortplantningsfunktioner eller fortplantningsförmåga.

Då detta beslut tillämpas anses likaså en biologisk sjukdomsalstrare vara skadlig med tanke på fortplantningen eller för fostret, om den smitta som modern till följd av den har fått kan orsaka fosterskada eller annars inverka menligt på fortplantningen.

Förteckning över faktorer som medför risker

3 §

Arbetsministeriet fastställer vilka i arbetet förekommande kemiska, fysikaliska och biologiska faktorer som skall anses medföra risk för genetiska skador, risk för fosterskador eller anses vara farliga för fortplantningen.

Ersättande faktorer som medför risker och minskande av arbetstagarnas exponering

4 §

När det är tekniskt möjligt och på ett skäligt sätt genomförbart skall arbetsgivaren sörja för att sådana riskfaktorer som avses i 1 § ersätts med faktorer som medför mindre risker.

Om sådana faktorer som avses i 3 § förekommer på arbetsplatsen skall arbetstagarnas exponering vara så liten och pågå en så kort tid som det skäligen är möjligt.

När man väljer arbetsmetod för en gravid arbetstagare bör man dessutom beakta storleken av flyttbara lass samt sådana arbetsställningar eller arbetsrörelser som kan vara skadliga för fostret.

Allmänna skyddsåtgärder

5 §

Arbetstagarna skall skyddas mot sådan exponering för ovan i 3 § avsedda faktorer som medför risk för genetiska skador, risk för fosterskador eller fara för fortplantningen.

För förhindrande av exponering skall i första hand konstruktiva och andra tekniska åtgärder vidtas. Om sådana åtgärder inte är möjliga eller på ett skäligt sätt kan vidtas eller om tillräcklig säkerhet inte kan uppnås med hjälp av dem, skall arbetstagarna skyddas med hjälp av effektiv och ändamålsenlig personlig skyddsutrustning som reserveras för deras bruk. Arbetsgivaren skall sörja för att skyddsutrustningen används på rätt sätt.

Arbetstagarna skall använda och omsorgsfullt sköta den personliga skyddsutrustning som har ställts till deras förfogande och omedelbart informera arbetsgivaren eller hans representant om fel och brister i den.

Skydd av graviditet

6 §

En gravid arbetstagare får inte utsättas för sådana halter av luftföroreningar på arbetsplatsen som överskrider den högsta tillåtna halten.

En gravid arbetstagare får inte i arbetet till den grad utsättas för en sådan kemisk, fysikalisk eller biologisk faktor eller använda sådan arbetsmetod att det finns motiverad anledning att misstänka att den kan vara farlig med tanke på fostrets utveckling eller graviditeten. En sådan arbetstagare skall i mån av möjlighet förflyttas till andra uppgifter som lämpar sig för henne med beaktande av hennes yrkeskunskap och erfarenhet till dess att moderskapsledigheten börjar, om de faktorer som medför fara inte har kunnat avlägsnas från arbetet eller arbetsmiljön. Vid bedömning av exponeringen skall de halter föroreningar i luften på arbetsplatsen som veterligen är skadliga tas i beaktande.

Arbetsgivaren skall underrätta arbetstagare om den fara som fostrets utveckling eller graviditeten utsätts för, om det i arbetet används eller förekommer faktorer som kan medföra sådan fara. I ett sådant arbete skall en gravid arbetstagare informera arbetsgivaren om sin graviditet antingen direkt eller via företagshälsovårdpersonalen, för att arbetsgivaren skall kunna vidta de skyddsåtgärder som avses i detta beslut.

Information, utbildning och arbetshandledning

7 §

Arbetsgivaren skall sörja för att de arbetstagare som utsätts för faktorer som avses i 3 § informeras om den risk som dessa faktorer medför och om nödvändiga skyddsåtgärder samt att de får nödvändig utbildning och arbetshandledning för att kunna undvika riskerna.

Arbetstagarna skall iaktta de anvisningar för skyddande av fortplantningsförmågan som meddelas dem.

Kontroll av exponering

8 §

Arbetstagarnas exponering för faktorer som avses i 3 § skall vid behov kontrolleras genom arbetshygieniska mätningar på arbetsplatsen samt genom individuella biologiska exponeringsmätningar.

Företagshälsovård

9 §

Arbetsgivaren skall i enlighet med lagen om företagshälsovård (743/78) och de föreskrifter och anvisningar som meddelas med stöd av den anlita yrkesutbildade personer inom hälsovården för bedömning av en risk som avses i 1 § samt för meddelande av anvisningar och råd och vid behov för ordnande av hälsoundersökningar för arbetstagarna.

L om företagshälsovård har upphävts genom L 1383/2001 .

Närmare föreskrifter

10 §

Närmare föreskrifter om tillämpningen och verkställigheten av detta beslut meddelas av arbetsministeriet. Arbetarskyddsstyrelsen kan i enskilda fall medge undantag från detta beslut, förutsatt att skyddandet av arbetstagarnas fortplantningsförmåga inte äventyras.

Ikraftträdande

11 §

Detta beslut träder i kraft den 1 augusti 1991.

Till början av sidan