Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

1248/1996

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Kyrkomötets beslut om ändring av kyrkoordningen

Typ av författning
Instruktion
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med kyrkomötets beslut

ändras i kyrkoordningen av den 8 november 1991 ( 1055/93 ) 6 kap. 12 § 1 mom., sådant det lyder ändrat genom kyrkomötets beslut den 12 maj 1995 (864/95), och 56 § 1 mom. samt 19 kap. 5 § 1 mom., och

fogas till 19 kap. 5 § ett nytt 2 mom., varvid de nuvarande 2-4 mom. blir 3-5 mom., och till 19 kap. en ny 5 a § som följer:

6 kap. Tjänsteinnehavare och arbetstagare


B. Församlingens och den kyrkliga samfällighetens tjänsteinnehavare och arbetstagare

1. Allmänna bestämmelser

12 §

Innehavaren av en prästtjänst i en församling beviljas semester och tjänstledighet av domkapitlet och innehavaren av en lektors- eller kantorstjänst av kyrkorådet eller församlingsrådet. Kyrkoherden har dock rätt att bevilja innehavaren av en annan prästtjänst i församlingen fritid och semester samt tjänstledighet som varar högst en månad. Kyrkoherdens beslut om semester och tjänstledighet skall meddelas kontraktsprosten och domkapitlet.


C. Specialtjänster

56 §

Om behörighetskraven för innehavarna av de tjänster som inrättats för specialuppgifter inom kyrkan och som avses i 6 kap. 15 § kyrkolagen samt om tjänsteinnehavarnas uppgifter bestäms i instruktioner som utfärdas av kyrkostyrelsen. Domkapitlet utfärdar dock instruktioner för tjänster vid domkapitlet och för de tjänster som inrättats för gränstraktsverksamheten.


19 kap. Stiftets övriga förvaltning

A. Domkapitlet

5 §

Ärendena avgörs på föredragning av någon av domkapitlets medlemmar. Domkapitlet kan även förordna notarien eller någon annan tjänsteinnehavare till föredragande vid behandlingen av ett förvaltningsärende. Ärenden som avses i 19 kap. 4 a § kyrkolagen samt mindre förvaltningsärenden kan avgöras utan föredragning. Lagskipningsärenden skall föredras av lagfarne assessorn eller motsvarande adjungerade medlem.

Den ledande tjänsteinnehavaren för stiftsverksamheten har närvaro- och yttranderätt vid domkapitlets sammanträde men inte rätt att delta i beslutsfattandet.


5 a §

Domkapitlets ordförande eller medlemmar kan inte berättigas att i enlighet med 19 kap. 4 a § kyrkolagen avgöra ärenden som gäller

1)

godkännande för prästämbetet,

2)

uppförande på valförslag, utnämning till en tjänst, givande eller återkallande av ett tjänsteförordnande eller något annat ärende med anknytning till besättandet av en tjänst,

3)

ett ärende som underställts domkapitlet,

4)

uppgörande av ett budgetförslag samt bokslutet,

5)

ett lagskipningsärende, samt

6)

disciplinärt ärende och ärende som gäller avstängning från tjänsteutövning.

Domkapitlets ordförande eller en medlem av domkapitlet kan inom en tid som bestäms i arbetsordningen överföra ett ärende som avgjorts av ordföranden eller en medlem till domkapitlet för behandling.

Sådana beslut av domkapitlets ordförande eller en medlem av domkapitlet som kan överföras till domkapitlet för att avgöras vid plenum skall dateras och ges den första vardag då beslutet inte kan överföras till plenum för avgörande.


Denna ändring av kyrkoordningen träder i kraft den 1 januari 1997.

Åbo den 8 november 1995

På kyrkomötets vägnarJohn Vikström ärkebiskop Kari Ventä kyrkomötets sekreterare

Till början av sidan