Statsrådets förordning om djurenheter i vissa ersättningar för landsbygdsutveckling och nationella stöd till jordbruket och trädgårdsodlingen
Uppdaterad- Typ av författning
- Förordning
- Förvaltningsområde
- Jord- och skogsbruksministeriet
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Ikraftträdande
- Anmärkning
- Innehåller bilaga
- ELI-kod
- http://data.finlex.fi/eli/sd/2022/1378/ajantasa/2023-04-13/swe
I enlighet med statsrådets beslut föreskrivs med stöd av 10 § 6 mom. och 10 e § 3 mom. i lagen om nationella stöd till jordbruket och trädgårdsodlingen (1559/2001) och lagen om vissa ersättningar för landsbygdsutveckling (1333/2022) , av dem 10 e § 3 mom. i lagen om nationella stöd till jordbruket och trädgårdsodlingen sådant det lyder i lag 1357/2014:
1 §Tillämpningsområde
I denna förordning föreskrivs det om bestämmande av sådana stöd enligt lagen om vissa ersättningar för landsbygdsutveckling (1333/2022) och lagen om nationella stöd till jordbruket och trädgårdsodlingen (1559/2001) som baserar sig på djurantalet.
2 §Definitioner
I denna förordning avses med
tjur ett nötkreatur av hankön,
stut en kastrerad tjur,
köttras raserna Aberdeen Angus, Blonde d’Aquitaine, Charolais, Hereford, Highland Cattle, Limousin, Piemontese, Simmental, Dexter, Galloway, Texas Longhorn och Wagyu, östfinsk, västfinsk och nordfinsk ras samt bison och vattenbuffel,
diko ett nötkreatur av köttras som har fått avkomma, en bison eller vattenbuffel som har fått avkomma eller ett sådant nötkreatur av Simmentalras eller östfinsk, västfinsk och nordfinsk ras som har fått avkomma och som i nötkreatursregistret har antecknats för annat än mjölkproduktion,
dikokviga ett minst åtta månader men högst fyra år gammalt nötkreatur av köttras och honkön som inte har fått avkomma och som är avsett att användas som diko,
annat nötkreatur ett annat nötkreatur än ett sådant nötkreatur som avses i 1, 2, 4 eller 5 punkten,
att få avkomma att ett djur föder efter normal dräktighetstid, att ett nötkreatur kastar kalven efter en minst sju månader lång dräktighetstid och att en get eller ett får kastar killingen eller lammet,
tacka ett minst ett år gammalt får av honkön,
bagge ett minst ett år gammalt får av hankön,
honget en minst tolv månader gammal get av honkön, dock inte en dvärgget,
bock en minst tolv månader gammal get av hankön, dock inte en dvärgget,
killing en get som är minst två månader och högst ett år gammalt, dock inte en dvärgget,
lamm ett får som är minst två månader och högst ett år gammalt,
svin ett tamsvin, dock inte mini- och mikrogrisar som hålls som sällskapsdjur,
sugga ett svin av honkön som är minst åtta månader gammalt,
galt ett svin av hankön som är minst åtta månader gammalt,
annat svin ett slaktsvin, en galt eller ett ungt avelssvin,
gris ett svin som är högst tre månader gammalt,
värphöna en minst 16 veckor gammal höna vars äggproduktion används för konsumtion eller för produktion av kycklingar,
broiler en kyckling som har förädlats för köttproduktion och som slaktats vid omkring 40 dagars ålder, eller som har slaktats vid minst 81 dagars ålder vid produktion som bedrivs enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/848 om ekologisk produktion och märkning av ekologiska produkter och om upphävande av rådets förordning (EG) nr 834/2007,
moderdjurav anka en minst 25 veckor gammal anka vars äggproduktion används för produktion av ankungar,
moderdjur av gås en minst 30 veckor gammal gås vars äggproduktion används för produktion av gåsungar,
moderdjur av fasan en minst 26 veckor gammal fasan vars äggproduktion används för produktion av kycklingar,
moderdjur av and en minst 26 veckor gammal and vars äggproduktion används för produktion av ungar,
broilermoder en minst 18 veckor gammal höna vars äggproduktion används för produktion av kycklingar,
moderdjur av kalkon en minst 29 veckor gammal kalkon vars äggproduktion används för produktion av kycklingar,
finsk häst en häst som har införts som finsk häst i Finlands Hippos rf:s register,
djurgrupp följande grupper:
dikor
mjölkkor,
nötkreatur som är över två år gamla,
nötkreatur av lantras,
andra nötkreatur som är minst sex månader och högst två år gamla,
andra nötkreatur som är under sex månader gamla,
tjurar som är minst sex månader och under 20 månader gamla,
suggor, grisar, andra svin,
tackor och baggar,
lamm som är minst två månader gamla,
får av lantras, hongetter och bockar,
killingar som är minst två månader gamla,
gäss, ankor, änder, fasaner, broilrar, värphöns, tuppar, moderdjur av broiler, moderdjur av kalkon,
kalkon,hönor och tuppar av lantras,
finska hästar
nötkreatur av lantras ett nötkreatur av han- eller honkön, som är av raserna östfinsk, västfinsk eller nordfinsk ras,
lamm av lantras ett får av finska lantrasfår, ålandsfår och kajanalandsfår,
hönor och tuppar av lantras hönor och tuppar av hönor och tuppar av icke förädlad ras.
3 §Koefficienter
När de djurenheter som utgör grund för bestämmande av stöd anges ska de koefficienter användas som anges i bilagan, om inte något annat föreskrivs i statsrådsförordningar som utfärdats med stöd av lagar enligt 1 § och som gäller de stödformer som avser olika djurgrupper.
4 §Beräkning av antalet djurenheter och tidpunkt för beräkningen
Vid beräkning av antalet djurenheter används antalet djur per djurgrupp.
I fråga om sådana djurgrupper för vilka det inte finns något djurregister används vid beräkning av antalet djurenheter det faktiska antalet djur per djurgrupp enligt bokföringen den första dagen i varje kalendermånad. I fråga om broilrar används dock vid beräkningen det högsta faktiska antalet djur som hållits i minst ett dygn under den tidsperiod som börjar den första och slutar den femte dagen i varje kalendermånad.
Beräkningsperioden vid beräkning av det genomsnittliga antalet djurenheter är kalenderåret. Vid beräkning av det genomsnittliga antalet djur beaktas de lamnings- och killningsanmälningar för får och getter som har gjorts senast den 31 januari det år som följer efter stödåret.
Vid beräkning av antalet djurenheter för svin tas inte de två månader då djurantalet i djurgruppen har varit som lägst med i beräkningen av det genomsnittliga antalet djurenheter.
Vid beräkning av antalet djurenheter för fjäderfä tas inte de sex månader då djurantalet i djurgruppen har varit som lägst med i beräkningen av det genomsnittliga antalet djurenheter.
Om produktionen av en djurgrupp har inletts eller avslutats under den period då stödet bestäms och det inte är fråga om överföring av besittningsrätten till hela gårdsbruksenheten, ska vid beräkning av det genomsnittliga antalet djur i en djurgrupp antalet djur antecknas som noll de dagar djuren räknas innan produktionen inleds eller de dagar djuren räknas efter att produktionen avslutats.
5 §Ikraftträdande
Denna förordning träder i kraft den 1 januari 2023.
Genom denna förordning upphävs statsrådets förordning om djurenheter i vissa stöd till jordbruket (45/2015)
På ansökningar som blivit anhängiga före ikraftträdandet av denna förordning tillämpas de bestämmelser som gällde vid ikraftträdandet.
Bilaga (13.4.2023/649)
KOEFFICIENTTABELL
Koefficienter per djurgrupp och tillämpningen av dem (x) | Stöd enligt lagen om nationella stöd till jordbruket och trädgårdsodlingen (1559/2001) | Stöd enligt lagen om vissa ersättningar för landsbygdsutveckling (1333/2022) | ||||
Djurgrupper | Koefficient | 10 § Stöd för husdjursskötsel | 10 e § Från produktionen-frikopplat stöd för svin- och fjäderfähushållning | 5 § Uppfödning av lantraser | 7 § Ersättning för djurens välbefinnande | 6 § Ersättning för ekologiskproduktion |
Nötkreatur | ||||||
över 2 år gamla tjurar, stutar, dikor dikokvigor, mjölkkor och andra nötkreatur | 1,0 | x | x 1) | x 1) | ||
nötkreatur av lantras, över 2 år gamla | 1,0 | x | ||||
tjurar, stutar, dikor, dikokvigor, mjölkkor, och andra nötkreatur 6 månader–2 år | 0,60 | x | x 1) | x 1) | ||
nötkreatur av lantras, minst 1 år men högst 2 år | 0,60 | x | ||||
under 6 månader gamla nötkreatur | 0,40 | x 1) | x 1) | |||
tjurar, stutar, 6 månader- under 20 månader | 0,60 | x | ||||
Svin | ||||||
suggor | 0,50 | x | x | x | ||
andra svin, grisar 0–3 månader 2/3 av ålders-gruppen | 0,30 | x | x | x | ||
Får | ||||||
tackor | 0,20 | x | x | x | x | |
baggar | 0,20 | x | x | x | ||
minst 2 månader gamla lamm | 0,06 | x | x | |||
Getter | ||||||
hongetter | 0,20 | x | x | x | x | |
bockar | 0,20 | x | x | x | ||
minst 2 månader gamla killingar | 0,06 | x | x | |||
Fjäderfä | ||||||
kalkoner | 0,03 | x | x | x | ||
gäss, ankor | 0,03 | x | x | |||
änder, fasaner | 0,03 | x | ||||
broilrar | 0,007 | x | x | x | ||
värphöns | 0,014 | x | x | x | ||
tuppar | 0,03 | x | ||||
moderdjur av änder och fasaner | 0,03 | x | ||||
moderdjur av ankor och gässar | 0,03 | x | x | |||
broilermödrar | 0,02 | x | x | |||
moderdjur av kalkon | 0,05 | x | x | |||
hönor av lantras | 0,014 | x | ||||
tuppar av lantras | 0,03 | x | ||||
Hästar | ||||||
finsk häst | 1,00 | x |
1) dock ej vattenbuffel
Ikraftträdelsestadganden
13.4.2023/649:
Denna förordning träder i kraft den 19 april 2023.
Förordningen tillämpas dock till jordbruksstöden och ersättningar från och med 1 januari 2023.