Laki Kilpailu- ja kuluttajavirastosta annetun lain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
lisätään Kilpailu- ja kuluttajavirastosta annettuun lakiin ( 661/2012 ) uusi 1 b luku seuraavasti:
1 b lukuDigimarkkina-asetukseen liittyvät tehtävät
7 d §Digimarkkina-asetukseen perustuva tietojenvaihto
Kilpailu- ja kuluttajavirasto toimii kansallisena yhteysviranomaisena kilpailullisista ja oikeudenmukaisista markkinoista digitaalialalla ja direktiivien (EU) 2019/1937 ja (EU) 2020/1828 muuttamisesta (digimarkkinasäädös) annettuun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseen (EU) 2022/1925, jäljempänä digimarkkina-asetus , perustuvassa kansallisten viranomaisten ja Euroopan komission välisessä tietojenvaihdossa.
Kansallisena yhteysviranomaisena toimiessaan Kilpailu- ja kuluttajavirastolla on salassapitosäännösten estämättä oikeus saada muilta kansallisilta viranomaisilta niiden hallussa olevat digimarkkina-asetuksen 21 artiklan 5 kohdassa ja 53 artiklan 4 kohdassa tarkoitettujen tiedonantovelvoitteiden toteuttamiseksi välttämättömät tiedot ja luovuttaa ne edelleen Euroopan komissiolle. Kilpailu- ja kuluttajavirasto ei saa käyttää tämän momentin nojalla saamiaan tietoja muuhun tarkoitukseen.
Kilpailu- ja kuluttajavirastolla on salassapitosäännösten estämättä oikeus luovuttaa Euroopan komissiolle kaikki tiedot, jotka kolmannet osapuolet ovat toimittaneet sille digimarkkina-asetuksen 27 artiklan 1 kohdan nojalla. Kilpailu- ja kuluttajavirasto ei saa käyttää sille digimarkkina-asetuksen 27 artiklan nojalla toimitettuja tietoja muuhun kuin asetuksessa säädettyihin tarkoituksiin.
7 e §Digimarkkina-asetukseen perustuvat tarkastukset
Kilpailu- ja kuluttajavirasto avustaa Euroopan komissiota digimarkkina-asetuksen nojalla suoritettavissa tarkastuksissa digimarkkina-asetuksen 23 artiklassa säädetyllä tavalla.
Poliisin velvollisuudesta antaa virka-apua säädetään poliisilain 9 luvun 1 §:ssä. Virka-apua koskevan pyynnön poliisille tekee Kilpailu- ja kuluttajavirasto.
7 f §Digimarkkina-asetukseen perustuvat markkinatutkimukset
Kilpailu- ja kuluttajavirasto toimii digimarkkina-asetuksen 16 artiklan 5 kohdassa tarkoitettuna Euroopan komissiota markkinatutkimuksissa avustavana toimivaltaisena viranomaisena.
Digimarkkina-asetuksen 41 artiklan nojalla tehtävän markkinatutkimuksen aloittamista koskevan pyynnön Euroopan komissiolle tekee Kilpailu- ja kuluttajavirasto.
Tämä laki tulee voimaan 15 päivänä toukokuuta 2024.
TaVM 5/2024
EV 24/2024
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2022/1925, annettu 14 päivänä syyskuuta 2022, kilpailullisista ja oikeudenmukaisista markkinoista digitaalialalla ja direktiivien (EU) 2019/1937 ja (EU) 2020/1828 muuttamisesta (digimarkkinasäädös) 32022R1925, EUVL L 265, 12.10.2022, s. 1
Helsingissä 3.5.2024
Tasavallan PresidenttiAlexander StubbTyöministeriArto Satonen