Valtioneuvoston asetus Vakuutusvalvontavirastosta annetun asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 169/2001 (Julkaistu 18.12.2001)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä
lisätään Vakuutusvalvontavirastosta 29 päivänä tammikuuta 1999 annettuun asetukseen ( 102/1999 ) uusi 4 a § seuraavasti:
Työttömyysetuuksien valvonnan neuvottelu- kunta
4 a §
Neuvottelukunnan tehtävänä on viraston apuna kehittää ja ohjata työttömyyskassojen ja koulutus- ja erorahaston valvontaa sekä siinä tarkoituksessa:
seurata työttömyys- ja koulutusetuuksia koskevan lainsäädännön täytäntöönpanoa sekä työttömyysturvan yleistä kehitystä;
edistää ja kehittää työttömyys- ja koulutusetuuksien toimeenpanoon osallistuvien yhteistyötä;
seurata työttömyys- ja koulutusetuuksien valvonnasta asetettujen tavoitteiden toteuttamista;
antaa lausuntoja laajakantoisista tai periaatteellisesti tärkeistä työttömyyskassoja koskevista asioista, jotka ylijohtaja saattaa sen käsiteltäväksi.
Neuvottelukunta voi myös tehdä esityksiä ja antaa lausuntoja työttömyys- ja koulutusetuuksia koskevan lainsäädännön kehittämisestä toimeenpanon kannalta.
Neuvottelukunta on päätösvaltainen, kun puheenjohtaja ja vähintään puolet jäsenistä on saapuvilla.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2002.
Helsingissä 12 päivänä joulukuuta 2001
Sosiaali- ja terveysministeri Maija PerhoHallitusneuvos Katriina Alaviuhkola