Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1104/1994

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Laki yhtiöveron hyvityksestä annetun lain 9 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Laki
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

lisätään yhtiöveron hyvityksestä 29 päivänä joulukuuta 1988 annetun lain ( 1232/88 ) 9 §:ään, sellaisena kuin se on 30 päivänä joulukuuta 1992 annetussa laissa (1542/92), uusi 2 momentti seuraavasti:

9 §

Täydennysveroa ei määrätä siltä osin kuin:

1)

verovuodelta jaettavaksi päätetyn osingon määrä ei ylitä yhtiön verovuonna vieraasta valtiosta saamien Suomen verosta vapautettujen osinkojen määrää, johon ei lueta vieraassa valtiossa osingosta suoritettua veroa, ja

2)

osingonsaaja on rajoitetusti verovelvollinen yhteisö, jolla ei ole oikeutta yhtiöveron hyvitykseen ja joka on 1 kohdassa tarkoitetun verovuoden päättyessä välittömästi omistanut vähintään 25 prosenttia osinkoa jakavan yhtiön pääomasta; tässä kohdassa tarkoitettuna osingonsaajana ei pidetä yhteisöä, joka on Suomessa asuvien välittömässä tai välillisessä määräämisvallassa.


Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1995.

Lakia sovelletaan ensimmäisen kerran vuodelta 1995 toimitettavassa verotuksessa. Lakia sovelletaan vieraasta valtiosta 1 päivänä tammikuuta 1995 ja sen jälkeen saatuihin osinkoihin.

HE 156/94

VaVM 57/94

Helsingissä 8 päivänä joulukuuta 1994

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIValtiovarainministeri Iiro Viinanen

Sivun alkuun