Hallituksen esitys Eduskunnalle laiksi ulkomailta tulevan palkansaajan lähdeverosta annetun lain 12 §:n muuttamisesta
- Hallinnonala
- Valtiovarainministeriö
- Antopäivä
- Esityksen teksti
- Suomi
- Käsittelyn tila
- Käsitelty
- Käsittelytiedot
- Eduskunta.fi 51/2003
ESITYKSEN PÄÄASIALLINEN SISÄLTÖ
Esityksessä ehdotetaan, että ulkomailta tulevan palkansaajan lähdeverosta annetun lain soveltamista jatkettaisiin vuosina 2004—2007 alkaneeseen työskentelyyn.
Laki on tarkoitettu tulemaan voimaan vuoden 2004 alusta.
Esitys liittyy valtion vuoden 2004 talousarvioesitykseen ja on tarkoitettu käsiteltäväksi sen yhteydessä.
PERUSTELUT
1.Nykytila ja ehdotetut muutokset
Vuoden 1996 alusta lukien voimassa olleen ulkomailta tulevan palkansaajan lähdeverosta annetun lain (1551/1995) mukaan ulkomailta tulevat henkilöt, joilla on erityisasiantuntemusta taikka jotka toimivat opettajina suomalaisessa ylemmässä oppilaitoksessa, esimerkiksi yliopistossa, tai harjoittavat tieteellistä tutkimusta yleiseksi eduksi, voivat Suomesta saadun palkkatulonsa verotuksessa tietyin edellytyksin valita tavallisen tuloverotuksen asemesta palkkatulon lähdeverotuksen enintään 24 kuukauden ajaksi. Palkkatulon lähdeveron suuruus on 35 prosenttia palkan kokonaismäärästä.
Lakia on sovellettu vuosina 1996—1999 vuosittain noin 40—150 henkilöön ja vuosina 2001 ja 2002 noin 100—150 henkilöön. Vuonna 2003 lakia arvioidaan sovellettavan enintään noin 150 henkilöön.
Lain voimassaolo on tarkoitettu määräaikaiseksi. Niin ollen lakia alkuperäisessä muodossaan sovellettiin vain kahden vuoden ajan, eli vuosina 1996 ja 1997 alkaneeseen työskentelyyn. Lain päätarkoitus, pyrkimys edistää erityisasiantuntemusta omaavien henkilöiden Suomeen tuloa, ei kuitenkaan toteutunut toivotussa laajuudessa. Elinkeinoelämän edustajien mielestä syynä on lain lyhyt soveltamisaika. Sen vuoksi lain soveltamista jatkettiin vuosina 1998 ja 1999 alkaneeseen työskentelyyn lailla 1023/1997.
Joulukuussa 1999 Suomi pani vireille Euroopan yhteisöjen komissiolle ilmoituksen, jossa pyydettiin komission kannanottoa siitä, onko ulkomailta tulevaan palkansaajaan sovellettava lähdeverojärjestelmä yhteensopiva yhteisölainsäädännön kanssa. Suomessa järjestelmää ei pidetty valtion tukena. Ilmoituksen olivat Suomea ennen tehneet vastaavien järjestelmiensä osalta myös Tanska ja Ruotsi. Komission ratkaisua odotettaessa lain soveltaminen oli keskeytyneenä vuonna 2000 alkaneen työskentelyn osalta. Kesäkuussa 2000 Suomelle antamassaan kannanotossa komissio totesi, että ulkomailta tulevaan palkansaajaan sovellettava lähdeverojärjestelmä on niin sanottu yleinen toimenpide, joka ei ole yhteisölainsäädännön vastainen.
Lain soveltamista jatkettiin tämän jälkeen vuosina 2001—2003 alkaneeseen työskentelyyn lailla 1088/2000, joka koski eräin rajoituksin myös vuonna 2000 alkanutta työskentelyä.
Koska edelleen on tärkeätä kannustaa erityistietoa ja -taitoa omaavia henkilöitä tulemaan Suomeen, esityksessä ehdotetaan lain voimaantulosäännöstä muutettavaksi siten, että lakia sovellettaisiin myös vuosina 2004—2007 alkavaan työskentelyyn.
2.Esityksen vaikutukset
Koska ulkomailta tulevan palkansaajan lähdeverojärjestelmä koskee vain pienehköä henkilöryhmää, ehdotetun muutoksen julkistaloudelliset vaikutukset jäisivät vähäisiksi.
Esityksellä ei ole merkittäviä hallinnollisia vaikutuksia.
3.Asian valmistelu
Esitys on valmisteltu virkatyönä valtiovarainministeriössä.
4.Riippuvuus muista esityksistä
Esitys liittyy valtion vuoden 2004 talousarvioesitykseen ja on tarkoitettu käsiteltäväksi sen yhteydessä.
5.Voimaantulo
Laki ehdotetaan tulevaksi voimaan 1 päivänä tammikuuta 2004. Lakia sovellettaisiin palkkaan, joka saadaan tai on saatu 1 päivänä tammikuuta 1996 tai sen jälkeen. Edellytyksenä olisi lisäksi se, että palkka perustuu työskentelyyn, joka alkaa tai on alkanut 1 päivän tammikuuta 1996 ja 31 päivän joulukuuta 1999 tai 1 päivän tammikuuta 2001 ja 31 päivän joulukuuta 2007 välisenä aikana, mainitut päivät mukaan luettuina.
Edellä esitetyn perusteella annetaan Eduskunnan hyväksyttäväksi seuraava lakiehdotus:
Lakiehdotus
1Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan ulkomailta tulevan palkansaajan lähdeverosta 18 päivänä joulukuuta 1995 annetun lain (1551/1995) 12 §:n 2 momentti, sellaisena kuin se on laissa 1088/2000, seuraavasti:
12 §Voimaantulo
Lakia sovelletaan palkkaan, joka saadaan tai on saatu 1 päivänä tammikuuta 1996 tai sen jälkeen, jos palkka perustuu työskentelyyn, joka alkaa tai on alkanut 1 päivän tammikuuta 1996 ja 31 päivän joulukuuta 1999 tai 1 päivän tammikuuta 2001 ja 31 päivän joulukuuta 2007 välisenä aikana, mainitut päivät mukaan luettuina. Muulta osalta lakia sovelletaan ensimmäisen kerran vuodelta 1996 toimitettavassa verotuksessa.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2004.
Helsingissä 16 päivänä syyskuuta 2003
Tasavallan Presidentti TARJA HALONENValtiovarainministeri Antti Kalliomäki