Finlex - Till startsidan
Hovrätter

20.11.1974

Hovrätter

Hovrätternas avgöranden som förkortade avgöranden och från och med år 2004 som långa avgörandetexter.

Helsingin HO 20.11.1974 94

Ämnesord
Huoneenvuokra, Vuokraoikeuden menettäminen, Vuokranmaksun laiminlyönti
Hovrätt
Helsingin hovioikeus
År för fallet
1974
Meddelats
Diarienummer
AS 1974/30/98
Avgörandenummer
94

A ja B ovat C:tä vastaan ajamassaan kanteessa Helsingin AO:ssa kertoneet, että C oli jättänyt maksamatta A:lle ja B:lle 260 mk:n kuukausivuokransa ja lämminvesimaksunsa huhti-toukokuulta 1974. Sen vuoksi ja kun C, joka oli haasteen tiedoksiantopäivän jälkeen jättänyt myös kesä-heinäkuun 1974 vuokrat lämminvesimaksuineen sovittuina erääntymispäivinä maksamatta maksaen kaikki 31.7.1974 mennessä erääntyneet vuokrat ja maksut vasta heinäkuun 1974 lopussa, oli vuokranmaksun laiminlyönnin takia menettänyt vuokraoikeutensa, A ja B ovat vaatineet C:n velvoittamista muuttamaan huoneistosta.

AO on tuomiossaan 6.8.1974 lausunut, että C oli tosin suorittanut huhti-heinäkuun 1974 vuokrat myöhästyneenä, mutta koska laiminlyönnillä oli olosuhteet huomioon ottaen vähäinen merkitys, AO on hylännyt kanteen.

A ja B hakivat muutosta.

HO: Koska C:n kerrottua vuokranmaksun laiminlyöntiä ei voida pitää merkitykseltään vähäisenä, HO kumoten AO:n tuomion velvoitti C:n muuttamaan huoneistosta.

Läsnä: af Hällström - Seppälä - Leistén - Wiias - Pohjola

Eri mieltä oleva jäsen Pohjola katsoi, ettei ollut syytä muuttaa AO:n tuomiota.

ES.

Till början av sidan