HFD:2012:103
- Ämnesord
- Beskattning av personlig inkomst, Beskattningsförfarande, Skattskyldigs deklarationsskyldighet, Rättelse av beskattningen till den skattskyldiges nackdel, Frist inom vilken rättelse är möjlig, Misstag vid registrering av uppgifter
- År för fallet
- 2012
- Meddelats
- Diarienummer
- 2124/2/11
- Liggare
- 3313
A hade ägt hälften av aktier som berättigade till besittningen av en bostadslägenhet och fått hyresinkomst från lägenheten. A, som hade deklarerat de avdragsgilla poster som hänförde sig till hyresinkomsten såväl på den förhandsifyllda deklarationsblanketten som på den för deklaration av hyresinkomster fastställda blanketten 7, hade inte till alla delar fyllt i deklarationsblanketterna i enlighet med skattemyndigheternas anvisningar. De avdrag som hänförde sig till hyresinkomsten hade vid beskattningen godkänts två gånger.
Högsta förvaltningsdomstolen ansåg att i denna situation uppfylldes inte de villkor som enligt 56 § 4 mom. i lagen om beskattningsförfarande måste vara uppfyllda för att det ska vara möjligt att inom fem år efter att beskattningen slutförts rätta beskattningen till den skattskyldiges nackdel. Vid beskattningen hade det dock skett ett sådant misstag vid registreringen av uppgifter som kunde jämföras med ett skriv- eller räknefel hos myndigheten som avses i 56 § 3 mom. i lagen om beskattningsförfarande. A:s beskattning kunde följaktligen rättas till hans nackdel inom två år från ingången av året efter det då beskattningen av den skattskyldige slutförts. Skatteåret 2006. Omröstning 3 - 2.
Lagen om beskattningsförfarande 56 §