Finlex - Till startsidan
Prejudikat

21.12.2018

Prejudikat

Avgöranden som publicerats på högsta domstolens webbplats och i årsboken i heltextform från och med år 1980. För åren 1926–1979 visas enbart rubriken eller indextexten.

HD:2018:89

Ämnesord
Bestämmande av straff - Straffmätning - Skärpningsgrunder
År för fallet
2018
Meddelats
Diarienummer
R2018/222
Liggare
2495
ECLI-kod
ECLI:FI:KKO:2018:89

A och B hade stulit och försökt stjäla utombordsmotorer för båtar och således gjort sig skyldiga bl.a. till talrika grova stölder och försök därtill. A och B hade på uppdrag av C skickats från Lettland till Finland för att stjäla, och C hade kommit överens med D att A och B skulle leverera de stulna motorerna till D. D hade först förvarat motorerna i Finland och därefter transporterat dem till Lettland, där C hade sålt dem.

Högsta domstolen ansåg av de skäl som framgår av avgörandet att A och B hade begått brotten som ett led i en organiserad kriminell sammanslutnings verksamhet. Vid straffmätningen tillämpades därför skärpningsgrunden enligt 6 kap. 5 § 1 mom. 2 punkten strafflagen.

SL 6 kap 5 § 1 mom 2 punkten

SL 6 kap 5 § 2 mom

Till början av sidan