Kuopion HAO 30.1.2003 03/0050/2
- Ämnesord
- Muutoksenhaku, Toimenpidelupa, Laavu, Oikaisuvaatimus
- Förvaltningsdomstolen
- Kuopion hallinto-oikeus
- År för fallet
- 2003
- Meddelats
- Diarienummer
- 01877/02/3020
- Liggare
- 03/0050/2
Oliko toimenpidelupa riittävä laavun rakentamiseksi ja muutoksenhakuoikeus asiassa.
Rakennustarkastaja oli myöntänyt X:lle laavun rakentamista koskevan toimenpideluvan. Laavun kerrosala oli 12 m 2 . Laavun katto oli puuta ja huopaa. Siinä ei ollut ikkunoita tai ovea. Sisäänkäynti tapahtui avonaisen oviaukon kautta.
A teki oikaisuvaatimuksen, mutta ympäristö- ja rakennuslautakunta jätti oikaisuvaatimuksen tutkimatta, koska A:n rakennuspaikka sijaitsi 120 metrin päässä rakennuspaikan kohteena olevasta tilasta ja A:n omistaman tilan sekä rakennuspaikan välillä sijaitsi toinen tila.
A valitti hallinto-oikeuteen vaatien päätöksen kumoamista muun muassa sillä perusteella, että hankkeelle olisi tullut hakea toimenpideluvan sijasta rakennuslupa. Koska rakennuspaikalla ei ollut voimassa maankäyttö- ja rakennuslain 72 §:n mukaista kaavaa, myös maankäyttö- ja rakennuslain 171 §:n 2 momentin mukainen poikkeuslupa oli tarpeen.
Hallinto-oikeus hylkäsi valituksen. Hallinto-oikeuden mukaan laavu ei ollut laavun koko, rakenne ja sen käyttötarkoitus huomioon ottaen maankäyttö- ja rakennuslain 125 §:n mukainen rakennus, joten toimenpidelupa oli riittävä. Kun A:n tila ei ollut rakennuspaikkana olevan tilan rajanaapuri eikä toimenpidelupa vaikuttanut olennaisesti A:n oikeuteen rakentaa tai muuten käyttää tilaansa, A:lla ei ollut muutoksenhakuoikeutta asiassa. Ympäristö- ja rakennuslautakunnan oli tullut jättää A:n oikaisuvaatimus tutkimatta.