Finlex - Till startsidan
Justitiekanslern i statsrådet

22.11.2001

Justitiekanslern i statsrådet

Avgöranden av justitiekanslern i statsrådet och biträdande justitiekanslern

Valmistumissitoumuksen allekirjoittamisesta

Ämnesord
Yliopisto, Valmistumissitoumus, Hallintomenettely
År för fallet
2001
Meddelats
Diarienummer
23/50/00
Avgörare
Apulaisoikeuskanslerin sijainen

Lehtikirjoituksen mukaan korkeakoulu oli vaatinut opiskelijoita allekirjoittamaan valmistumistakuun. Asia on otettu tutkittavaksi oikeuskanslerinviraston omasta aloitteesta.

Korkeakoulun antaman selvityksen perusteella ei ollut apulaisoikeuskanslerin sijaisen päätöksen mukaan pääteltävissä, että korkeakoulussa olisi omaksuttu lehtiartikkelissa tarkoitettuja menettelyjä, joissa opiskelijoita olisi jonkinlaisten sanktioiden uhalla pakotettu allekirjoittamaan sitovia sopimuksia valmistumisesta tai että valmistumisen pitkittymisestä seuraisi jokin haittaseuraamus.

Hyvän hallinnon näkökulmasta tarkastellen lomake, joka itse asiassa oli tarkoitettu opintosuunnitelmaksi ja aloituskyselyksi, oli kuitenkin otsikoitu harhaanjohtavasti 'sitoumukseksi'.

Koska korkeakoulu on selvityksessään ilmoittanut jo muuttaneensa käytäntöään, asia ei antanut aihetta muihin toimenpiteisiin kuin että apulaisoikeuskanslerin sijainen kiinnitti korkeakoulun huomiota käytettävien ilmaisujen selkeyteen, jottei opiskelijalle aiheetta synny mielikuva sellaisista häneen kohdistuvista velvoitteista, joille ei ole olemassa asianmukaisia perusteita.

Till början av sidan