Lag om ändring av 43 b och 43 c § i universitetslagen
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i universitetslagen ( 558/2009 ) 43 b § 6 mom. och 43 c § 2 mom., sådana de lyder i lag 954/2011, som följer:
43 b §Information om indragning av studierätten
Universitetet är trots sekretessbestämmelserna skyldigt att ge Tillstånds- och tillsynsverket sådana uppgifter som är nödvändiga för skötseln av de uppgifter som ålagts verket och som gäller pågående behandling av indragning av studierätten enligt 43 a § samt beslut om indragning av studierätten eller överföring till annan utbildning inklusive beslutsgrunderna.
43 c §Återställande av studierätt
Universitetet är trots sekretessbestämmelserna skyldigt att till Tillstånds- och tillsynsverket lämna de uppgifter om beslut om återställande av studierätten och grunderna för beslutet som är nödvändiga för att verket ska kunna sköta de uppgifter som föreskrivits för det.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 2026.
FvUB 15/2025
RSv 74/2025
Helsingfors den 27 juni 2025
Republikens PresidentAlexander StubbKommun- och regionministerAnna-Kaisa Ikonen