Lag om ändring av utlänningslagen
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i utlänningslagen ( 301/2004 ) 36 § och 38 § 2 mom., 39 § 1 mom. samt 114 och 115 §, sådana de lyder, 36 § i lag 472/2024, 38 § 2 mom. i lag 1167/2022, 39 § 1 mom. i lag 505/2016 samt 114 och 115 § delvis ändrade i lagarna 332/2016 och 1167/2022, samt
fogas till 38 §, sådan den lyder i lag 1167/2022, ett nytt 3 mom. och till lagen nya 38 a och 114 a § som följer:
36 §Det allmännas bästa som grund för att vägra uppehållstillstånd
Uppehållstillstånd beviljas inte, om en utlänning anses äventyra allmän ordning eller säkerhet, den nationella säkerheten, folkhälsan eller Finlands internationella förbindelser, eller om personens inresa eller genomresa bör förhindras enligt en för Finland bindande folkrättslig förpliktelse eller ett av rådet med stöd av fördraget om Europeiska unionen antaget beslut. Äventyrande av folkhälsan hindrar ändå inte att fortsatt tillstånd beviljas, om villkoren för beviljande av tillstånd i övrigt uppfylls, eller att uppehållstillstånd beviljas med stöd av 114 eller 114 a §. Äventyrande av internationella förbindelser hindrar dock inte att en utlänning beviljas uppehållstillstånd på grund av familjeband eller att en utlänning som i någon av unionens medlemsstater har beviljats EU-uppehållstillstånd för varaktigt bosatta beviljas uppehållstillstånd.
38 §Villkor som gäller minderårigt barn
Trots vad som i 1 mom. föreskrivs om förutsättningarna för beviljande av uppehållstillstånd för en familjemedlem till en minderårig anknytningsperson, förutsätter beviljandet av uppehållstillstånd för en familjemedlem till en minderårig anknytningsperson som anlänt utan vårdnadshavare och fått asyl att anknytningspersonen varit minderårig den dag då anknytningspersonen lämnade in den ansökan genom vilken han eller hon beviljades asyl. Beviljandet av uppehållstillstånd förutsätter dessutom att ansökan om uppehållstillstånd på grund av familjeband lämnas in inom tre månader från det att anknytningspersonen fick del av beslutet om beviljande av asyl. Av exceptionellt vägande skäl är det i enskilda fall möjligt att avvika från tidsfristen. Underlåtenhet att iaktta tidsfristen utgör inget hinder för beviljande av uppehållstillstånd om tillståndet kan beviljas med stöd av 1 mom.
Trots vad som i 1 mom. föreskrivs om förutsättningarna för beviljande av uppehållstillstånd för ett barn, förutsätter beviljandet av uppehållstillstånd för ett barn till en person som fått asyl att barnet varit minderårigt den dag då anknytningspersonen lämnade in den ansökan genom vilken han eller hon beviljades asyl. Beviljandet av uppehållstillstånd förutsätter dessutom att ansökan om uppehållstillstånd på grund av familjeband lämnas in inom tre månader från det att anknytningspersonen fick del av beslutet om beviljande av asyl. Av exceptionellt vägande skäl är det i enskilda fall möjligt att avvika från tidsfristen. Underlåtenhet att iaktta tidsfristen utgör inget hinder för beviljande av uppehållstillstånd om tillståndet kan beviljas med stöd av 1 mom.
38 a §Villkor som gäller makars minimiålder
För att en make ska kunna beviljas uppehållstillstånd på grund av familjeband förutsätts det att båda makarna har fyllt 21 år när uppehållstillståndet träder i kraft. Villkoret som gäller minimiåldern tillämpas inte på en finsk medborgare när uppehållstillstånd beviljas dennes make.
39 §Försörjningsförutsättning vid beviljande av uppehållstillstånd
För att uppehållstillstånd ska kunna beviljas förutsätts det att utlänningens försörjning är tryggad, om inte något annat föreskrivs i denna lag. I ett enskilt fall kan avvikelse göras från försörjningsförutsättningen, om det finns exceptionellt vägande skäl eller om ett barns bästa kräver det. Försörjningsförutsättningen tillämpas inte när uppehållstillstånd beviljas med stöd av 6 kap., om inte något annat följer av 114 § 3 mom., 114 a § 4 mom. eller 115 § 2 mom.
114 §Beviljande av uppehållstillstånd för familjemedlemmar till en flykting
Familjemedlemmar till en flykting beviljas uppehållstillstånd på grund av familjeband, om anknytningspersonen är bosatt i Finland eller har beviljats uppehållstillstånd för att flytta till Finland.
Om sökanden anses äventyra allmän ordning eller säkerhet genomförs en helhetsbedömning av möjligheterna för anknytningspersonen att i ett tredjeland leva i familjegemenskap med sökanden. Vid bedömningen ska familjebandets betydelse för personerna i fråga beaktas.
För att uppehållstillstånd enligt denna paragraf ska kunna beviljas förutsätts det att utlänningens försörjning är tryggad. Försörjningsförutsättningen tillämpas dock inte, om anknytningspersonen är en minderårig flykting som vistas i landet utan vårdnadshavare, eller om
en ansökan om uppehållstillstånd på grund av familjeband har lämnats in inom tre månader från det att
anknytningspersonen fick del av beslutet om att han eller hon beviljats asyl,
anknytningspersonen fick del av beslutet om att han eller hon godkänts att tas till Finland inom flyktingkvoten, eller
anknytningspersonen fick del av beslutet om att han eller hon beviljats flyktingstatus på grund av familjeband,
familjen till anknytningspersonen har bildats
innan anknytningspersonen anlände till Finland, om han eller hon beviljats asyl,
före godkännandet av att anknytningspersonen tas till Finland inom flyktingkvoten, eller
innan anknytningspersonen beviljats flyktingstatus på grund av familjeband, och
familjeåterförening inte är möjlig i ett sådant tredjeland till vilket anknytningspersonen eller en medlem av hans eller hennes familj har särskilda band.
Om familjen har bildats efter anknytningspersonens inresa eller efter det att anknytningspersonen har godkänts att tas till Finland inom flyktingkvoten eller efter det att anknytningspersonen har fått flyktingstatus som familjemedlem, förutsätter beviljande av uppehållstillstånd enligt denna paragraf för en familjemedlem att anknytningspersonen har vistats i Finland med uppehållstillstånd i minst två år när ansökan om uppehållstillstånd för familjemedlemmen lämnas in. I ett enskilt fall kan avvikelse göras från kravet på boendetid, om det finns exceptionellt vägande skäl eller om ett barns bästa kräver det.
114 a §Beviljande av uppehållstillstånd för familjemedlemmar till en person som fått alternativt skydd eller tillfälligt skydd
Familjemedlemmar till en person som fått alternativt skydd eller tillfälligt skydd beviljas uppehållstillstånd på grund av familjeband, om anknytningspersonen är bosatt i Finland eller har beviljats uppehållstillstånd för att flytta till Finland.
Om sökanden anses äventyra allmän ordning eller säkerhet genomförs en helhetsbedömning av möjligheterna för anknytningspersonen att i ett tredjeland leva i familjegemenskap med sökanden. Vid bedömningen ska familjebandets betydelse för personerna i fråga beaktas.
Om anknytningspersonen har fått uppehållstillstånd på grund av alternativt skydd och tillståndet beviljats med anledning av en väpnad konflikt, eller om han eller hon har fått uppehållstillstånd på grund av tillfälligt skydd, ska det vid helhetsbedömningen beaktas att det inte finns något ovillkorligt hinder för att anknytningspersonen återvänder till hemlandet.
För att uppehållstillstånd enligt denna paragraf ska kunna beviljas förutsätts det att utlänningens försörjning är tryggad.
För att uppehållstillstånd enligt denna paragraf ska kunna beviljas för en familjemedlem till en person som fått alternativt skydd förutsätts det att anknytningspersonen har vistats i Finland med uppehållstillstånd i minst två år när ansökan om uppehållstillstånd för familjemedlemmen lämnas in. I ett enskilt fall kan avvikelse göras från kravet på boendetid, om det finns exceptionellt vägande skäl eller om ett barns bästa kräver det.
115 §Beviljande av uppehållstillstånd för andra anhöriga till en person som fått internationellt skydd eller tillfälligt skydd
Andra anhöriga till en flykting, till en utlänning som fått uppehållstillstånd på grund av alternativt skydd eller till en utlänning som fått tillfälligt skydd än familjemedlemmar beviljas uppehållstillstånd, om en vägran att bevilja uppehållstillstånd skulle vara oskälig därför att personerna i fråga har för avsikt att i Finland fortsätta leva i en sådan fast familjegemenskap som de tidigare levt i eller de anhöriga är fullständigt beroende av den anknytningsperson som är bosatt i Finland. Om sökanden anses äventyra allmän ordning och säkerhet, folkhälsan eller Finlands internationella förbindelser, ska det genomföras en helhetsbedömning i enlighet med 114 § 2 mom.
För att uppehållstillstånd enligt denna paragraf ska kunna beviljas förutsätts det att utlänningens försörjning är tryggad.
För att uppehållstillstånd enligt denna paragraf ska kunna beviljas för andra anhöriga till en person som fått internationellt skydd förutsätts det att anknytningspersonen har vistats i Finland med uppehållstillstånd i minst två år när ansökan om uppehållstillstånd för andra anhöriga lämnas in. I ett enskilt fall kan avvikelse göras från kravet på boendetid, om det finns exceptionellt vägande skäl eller om ett barns bästa kräver det.
Denna lag träder i kraft den 16 juni 2025.
På en ansökan som lämnats in före ikraftträdandet av denna lag, och på en ansökan om fortsatt tillstånd som gäller en sådan ansökan, tillämpas de bestämmelser som gällde vid ikraftträdandet.
FvUB 12/2025
RSv 49/2025
Rådets direktiv 2003/86/EG (32003L0086); EUT L 251, 3.10.2003, s. 12
Helsingfors den 13 juni 2025
Republikens PresidentAlexander StubbInrikesministerMari Rantanen