Försvarsministeriets förordning om ändring av 2 och 7 § i försvarsministeriets förordning om de förmåner som avses i värnpliktslagen och i lagen om hälsovården inom försvarsmakten
- Typ av författning
- Förordning
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med försvarsministeriets beslut
ändras i försvarsministeriets förordning om de förmåner som avses i värnpliktslagen och i lagen om hälsovården inom försvarsmakten ( 1444/2007 ) 2 § 1 och 2 mom. samt 7 §, sådana de lyder, 2 § 1 och 2 mom. i förordning 1104/2023 och 7 § i förordning 41/20211, som följer:
2 §Dagpenning
En värnpliktig som fullgör beväringstjänst samt en kvinna som fullgör frivillig militärtjänst betalas 6,10 euro i dagpenning för varje dag som ska räknas som tjänstgöringstid. Dagpenningen är 10,15 euro för den tid som överstiger 165 dagar och 14,15 euro för den tid som överstiger 255 dagar.
En värnpliktig som deltar i en repetitionsövning inom reserven betalas 6,10 euro i dagpenning för varje dag som ska räknas som tjänstgöringstid.
7 §Matpenning för hemvårdstid till en person som försvarsmaktens hälsovård är ansvarig för
Till den person som försvarsmaktens hälsovård är ansvarig för betalas 13,50 euro i matpenning för varje dygn som tiden för vård hemma beräknad från begynnelsetidpunkten har räckt. Ersättningen betalas högst två gånger per dygn.
Denna förordning träder i kraft den 1 januari 2025.
Helsingfors den 10 december 2024
FörsvarsministerAntti HäkkänenRegeringssekreterareChristian Saja