Lag om ändring av 6 kap. i lagen om förhindrande av penningtvätt och av finansiering av terrorism
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen om förhindrande av penningtvätt och av finansiering av terrorism ( 444/2017 ) 6 kap. 1 § 1 mom., 2 § 1 och 2 mom. och 4 § 1 mom., av dem 6 kap. 1 § 1 mom. och 2 § 1 mom. sådana de lyder i lag 573/2019, som följer:
6 kap.Uppgifter om verkliga förmånstagare
1 §Tillämpningsområde
I detta kapitel föreskrivs det om skyldigheten att förvalta uppgifter om verkliga förmånstagare i sådana sammanslutningar som avses i 3 § 1 mom. 1 och 3–5 punkten i handelsregisterlagen (564/2023), sådana föreningar som är införda i föreningsregistret, sådana religionssamfund som är införda i registret över religionssamfund och sådana stiftelser som är införda i stiftelseregistret. En verklig förmånstagare ska lämna en i detta kapitel avsedd sammanslutning de uppgifter som behövs för att säkerställa att uppgifterna i registret är korrekta och uppdaterade.
2 §Sammanslutningars skyldighet att förvalta uppgifter om verkliga förmånstagare
Sådana sammanslutningar som avses i 3 § 1 mom. 1 eller 3–5 punkten i handelsregisterlagen, sådana föreningar som är införda i föreningsregistret, sådana religionssamfund som är införda i registret över religionssamfund och sådana stiftelser som är införda i stiftelseregistret ska på ett lämpligt sätt inhämta och förvalta exakta och uppdaterade uppgifter om sina verkliga förmånstagare enligt 1 kap. 5 § 2–4 mom. eller 7 § samt på begäran tillhandahålla den rapporteringsskyldiga som avses i 1 kap. 2 § dessa uppgifter, när den rapporteringsskyldiga vidtar åtgärder för kundkontroll.
Utöver vad som föreskrivs i 1 mom. ska sammanslutningar som avses i 3 § 1 mom. 1 och 3–5 punkten i handelsregisterlagen, med undantag för bostadsaktiebolag och ömsesidiga fastighetsaktiebolag enligt lagen om bostadsaktiebolag, utifrån tillgängliga uppgifter förvalta exakta och uppdaterade uppgifter om andra personer som utövar sådant bestämmande inflytande som avses i 1 kap. 5 § 1 mom. och om grunden för och omfattningen av deras bestämmande inflytande eller ägarandelar.
4 §Registrering av sammanslutningars verkliga förmånstagare
Bestämmelser om hur verkliga förmånstagare i företag som avses i 3 § 1 mom. 1 och 3–5 punkten i handelsregisterlagen och verkliga förmånstagare i utländska truster ska registreras i handelsregistret finns i handelsregisterlagen.
Denna lag träder i kraft den 1 juni 2023.
EkUB 46/2022
RSv 320/2022
Helsingfors den 23 mars 2023
Republikens PresidentSauli NiinistöArbetsministerTuula Haatainen