Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

366/2023

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av lagen om värdeandelssystemet och om clearingverksamhet

Typ av författning
Lag
Meddelats
Publiceringsdag
Finlands författningssamling
Författningstext

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om värdeandelssystemet och om clearingverksamhet ( 348/2017 ) 1 kap. 3 § 16 punkten, sådan den lyder i lag 514/2019, samt

fogas till 1 kap. 3 §, sådan den lyder delvis ändrad i lagarna 1079/2017 och 514/2019, nya 17–19 punkter och till 2 kap. en ny 2 a § som följer:

1 kap.Allmänna bestämmelser

3 §Definitioner

I denna lag avses med


16) 

direktivet om aktieägarrättigheter Europaparlamentets och rådets direktiv 2007/36/EG om utnyttjande av vissa av aktieägares rättigheter i börsnoterade företag,

17) 

DLT-förordningen Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2022/858 om en pilotordning för marknadsinfrastrukturer som baseras på teknik för distribuerade liggare och om ändring av förordningarna (EU) nr 600/2014 och (EU) nr 909/2014 samt direktiv 2014/65/EU,

18) 

DLT-avvecklingssystem ett avvecklingssystem som avvecklar transaktioner med finansiella instrument som baseras på teknik för distribuerade liggare (DLT) mot betalning eller leverans, oavsett om avvecklingssystemet har betecknats som ett system och anmälts i enlighet med Europaparlamentets och rådets direktiv 98/26/EG om slutgiltig avveckling i system för överföring av betalningar och värdepapper, och som tillåter inledande registrering av DLT-baserade finansiella instrument eller tillhandahållande av förvaringstjänster avseende DLT-baserade finansiella instrument,

19) 

DLT-baserat handels- och avvecklingssystem en sådan DLT-baserad multilateral handelsplattform och ett sådant DLT-avvecklingssystem som kombinerar tjänster som tillhandahålls av både en DLT-baserad multilateral handelsplattform och ett DLT-avvecklingssystem.

2 kap.En värdepapperscentrals verksamhetstillstånd, ägare, förvaltning och verksamhet samt centrala motparter

2 a §Specifikt tillstånd att driva ett DLT-avvecklingssystem eller ett DLT-baserat handels- och avvecklingssystem

Finansinspektionen är den tillståndsmyndighet som avses i artikel 9.1–9.3 och artikel     10.1–10.3 i DLT-förordningen. Finansinspektionen ska emellertid innan den avgör ett tillståndsärende be finansministeriet och Finlands Bank yttra sig om ansökan.

På verksamhet som avses i 1 mom. tillämpas denna lag, med undantag för vad som föreskrivs i 2 kap. 9 § 2–5 mom. samt 2 kap. 14 § och 2 kap. 23–26 §, 3 kap. 1–9 samt 3 kap. 11 och 12 § samt 4 kap. 5–16 §.

Finansinspektionen får utfärda närmare föreskrifter om i 2 kap. 12 § avsedda tillräckliga arrangemang som gäller förvaring av uppgifter i eller utanför Finland.


Denna lag träder i kraft den 24 mars 2023.

RP 278/2022

EkUB 44/2022

RSv 302/2022

Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2022/858 (32022R0858); EUT L 151, 2.6.2022, s. 1

Helsingfors den 23 mars 2023

Republikens PresidentSauli NiinistöFinansministerAnnika Saarikko

Till början av sidan