Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

1208/2023

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av 8 kap. 7 b och 10 § i lagen om resolution av kreditinstitut och värdepappersföretag

Typ av författning
Lag
Meddelats
Publiceringsdag
Finlands författningssamling
Författningstext

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om resolution av kreditinstitut och värdepappersföretag ( 1194/2014 ) 8 kap. 7 b § 3 mom. och 10 § 3 och 4 mom., sådana de lyder i lag 234/2021, som följer:

8 kap.Skuldnedskrivning och konvertering av skulder till kapitalbasinstrument

7 b §Minimikravet för globala systemviktiga institut, större dotterföretag och andra stora institut


Vid tillämpningen av 10 §, i de fall där fler än en globalt systemviktig enhet som tillhör samma globalt systemviktiga institut utgör resolutionsenheter eller enheter i tredjeland som skulle vara resolutionsenheter om de var etablerade inom EES, ska resolutionsmyndigheterna beräkna det ytterligare kravet för varje resolutionsenhet och enhet i tredjeland samt för ett moderföretag med säte i en EES-stat.


10 §Samarbete med andra EES-staters resolutionsmyndigheter


Om fler än en globalt systemviktig enhet som tillhör samma globalt systemviktiga institut utgör resolutionsenheter eller enheter i tredjeland som skulle vara resolutionsenheter om de var etablerade inom EES, ska resolutionsmyndigheterna vid behov besluta om avdrag från kvalificerade skuldposter i enlighet med artikel 72e i EU:s tillsynsförordning. Resolutionsmyndigheterna får samtidigt besluta om åtgärder för att minimera skillnaden mellan summan av de minimikrav som beräknats enligt artikel 12a första stycket a i EU:s tillsynsförordning för varje resolutionsenhet och enhet i tredjeland och de ytterligare krav som beräknats enligt 7 b § 3 mom. i detta kapitel samt summan av det minimikrav som beräknats enligt artikel 12a första stycket b i den förordningen för ett moderföretag som är etablerat i en EES-stat och det ytterligare kravet enligt 7 b § 3 mom. Det sammanräknade kravet för resolutionsenheter och enheter i tredjeland får dock inte vara lägre än det sammanräknade kravet för ett moderföretag som är etablerat i en EES-stat. Resolutionsmyndigheterna får fatta beslutet, om det är i överensstämmelse med resolutionsstrategin för ett globalt systemviktigt institut.

Resolutionsmyndigheterna får besluta om minskning av skillnaden mellan kraven på det sätt som föreskrivs i 3 mom. genom att ändra nivån på minimikravet för att utjämna skillnader mellan medlemsstaterna eller tredjeländer i det totala riskexponeringsbeloppet. Beslutet får inte fattas för att undanröja sådana skillnader som beror på exponeringar mellan resolutionsgrupper.


Denna lag träder i kraft den 1 januari 2024.

RP 45/2023

EkUB 6/2023

RSv 41/2023

Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2022/2036 (32022R2036); EUT L 275, 25.10.2022, s. 1

Helsingfors den 21 december 2023

Republikens PresidentSauli NiinistöNäringsministerWille Rydman

Till början av sidan