Skatteförvaltningens beslut om beloppet av resekostnadsavdrag vid beskattningen för 2023
- Typ av författning
- Beslut
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Uppdaterad författning
- 1032/2023
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
Skatteförvaltningen har med stöd av 93 § 2 mom. i inkomstskattelagen (1535/1992), sådant det lyder i lagen 1123/2022, bestämt att avdraget som beviljas för resekostnader mellan bostaden och arbetsplatsen ska beräknas enligt användningen av andra fortskaffningsmedel än egen bil eller bruksförmånsbil då det billigaste fortskaffningsmedlet anses vara något annat än ett allmänt fortskaffningsmedel, på följande sätt:
1 §
Då den skattskyldige för sina resor mellan bostaden och arbetsplatsen använder något av följande fortskaffningsmedel som han eller hon äger eller innehar, är avdragsbeloppen följande:
motorcykel eller lätt fyrhjuling | 0,20 euro per kilometer |
moped | 0,11 euro per kilometer |
cykel | 100 euro per år |
2 §
Då den skattskyldige för sina resor mellan bostaden och arbetsplatsen använder en bil som arbetsgivaren äger eller innehar och arbetsgivaren betalar kostnaderna för (fri bilförmån), är avdragsbeloppet 0,21 euro per kilometer.
3 §
Då den skattskyldige för sina resor mellan bostaden och arbetsplatsen använder något annat fortskaffningsmedel än det som avses ovan i 1 och 2 § eller en sådan egen bil eller bruksförmånsbil som avses i 93 § 2 mom. i inkomstskattelagen (1123/2022), beviljas avdraget på basis av en tillförlitlig utredning om kostnaderna.
4 §
Detta beslut träder i kraft den 20 november 2023.
Helsingfors den 16 november 2023
GeneraldirektörMarkku HeikuraLedande sakkunnigLauri Luukkonen