Lag om ändring och temporär ändring av lagen om offentlig arbetskrafts- och företagsservice
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen om offentlig arbetskrafts- och företagsservice ( 916/2012 ) 2 kap. 1 § 4 mom. och 4 § samt 8 kap 1 § 1 mom., sådana de lyder i lag 295/2020, och
fogas till 6 kap. 5 §, sådan den lyder i lag 1456/2016, temporärt ett nytt 5 mom. och till 6 kap. 6 § temporärt ett nytt 3 mom., som följer:
2 kap.Arbetssökande
1 §Inledande av jobbsökning och jobbsökningens giltighet
Vad som föreskrivs i 2 mom. 2 punkten tillämpas inte på sådant lämnande av behövliga uppgifter för bedömning av servicebehovet eller utarbetande av utkast till sysselsättningsplan som krävs i nättjänsten i samband med åtgärder för att inleda jobbsökning eller den arbetssökandes meddelanden om ändringar.
4 §Ordnande av intervju med arbetssökande
Arbets- och näringsbyrån ska ordna en första intervju med en arbetssökande inom två veckor från jobbsökningens början, om det enligt arbets- och näringsbyråns bedömning är ändamålsenligt att ordna en intervju med beaktande av den arbetssökandes servicebehov, arbetsmarknadssituationen i regionen och arbets- och näringsbyråns förutsättningar att sköta sina uppgifter.
Arbets- och näringsbyrån ska ge arbetssökanden möjlighet till senare regelbundet återkommande intervjuer enligt arbetssökandens servicebehov. Arbets- och näringsbyrån ska dock sträva efter att ordna en intervju med en arbetslös arbetssökande när arbetslösheten oavbrutet fortgått i tre månader, och därefter alltid när den arbetssökande varit arbetslös i tre månader utan avbrott.
6 kap.Arbetssökandes frivilliga studier som stöds med arbetslöshetsförmån
5 §Stödtid
Om den arbetssökandes framsteg i frivilliga studier som stöds med arbetslöshetsförmån har fördröjts på grund av en pandemi, kan den maximitid som avses i 1 och 2 mom. förlängas högst till och med den 31 december 2020.
6 §Den arbetssökandes skyldigheter
Avvikelser kan göras från de krav på framsteg som avses i 2 mom. om studierna fördröjts på grund av en pandemi.
8 kap.Service för inledning och utveckling av företagsverksamhet
1 §Startpeng
Arbets- och näringsbyrån kan bevilja enskilda kunder som inleder i 2 kap. 5 § i lagen om utkomstskydd för arbetslösa avsedd företagsverksamhet på heltid startpeng för att trygga försörjningen. Startpeng beviljas för högst 12 månader. Arbets- och näringsbyrån kan förlänga perioden för startpeng med högst sex månader av en grundad anledning som har samband med en pandemi.
Denna lag träder i kraft den 1 juli 2020. Bestämmelserna i 6 kap. 5 § 5 mom. och 6 § 3 mom. gäller till och med den 31 december 2020.
Bestämmelserna i 2 kap. 1 § 4 mom. i denna lag tillämpas på begäran av en person på giltigheten av personens jobbsökning från och med den 16 mars 2020.
AjUB 11/2020
RSv 80/2020
Nådendal den 26 juni 2020
Republikens PresidentSauli NiinistöArbetsministerTuula Haatainen