Lag om temporär ändring av 2 a kap. i lagen om utkomstskydd för arbetslösa
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
fogas temporärt till 2 a kap. i lagen om utkomstskydd för arbetslösa ( 1290/2002 ) en ny 13 a § som följer:
2 a kap.Förfaranden som är arbetskraftspolitiskt klandervärda
13 a §Kostnader för deltagande i service
En person har en i 11 § avsedd giltig orsak att inte fullfölja sysselsättningsplanen eller en plan som ersätter den till den del det i planen har avtalats om deltagande i annan service än sysselsättningsfrämjande service, samt en i 13 § avsedd giltig orsak att vägra delta i annan service än sysselsättningsfrämjande service och att avbryta servicen, om han eller hon orsakas oundvikliga kostnader för deltagandet i servicen och inte betalas kostnadsersättning enligt 9 kap. 1 § 3 mom. i lagen om offentlig arbetskrafts- och företagsservice eller motsvarande ersättning med stöd av någon annan lag.
Denna lag träder i kraft den 1 mars 2021 och gäller till och med den 31 december 2023.
På en arbetssökandes förfaranden som skett före lagens ikraftträdande tillämpas de bestämmelser som gällde vid ikraftträdandet.
Denna lag tillämpas på underlåtenhet att fullfölja sysselsättningsplanen eller en plan som ersätter den, vägran att delta i service och avbrytande av service, om servicen har eller skulle ha börjat senast den 30 juni 2023.
FvUU 17/2020
GrUU 25/2020
AjUB 16/2020
RSv 216/2020
Helsingfors den 30 december 2020
Republikens PresidentSauli NiinistöArbetsministerTuula Haatainen