Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

671/2015

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av 1 och 2 § i lagen om verkställighet av böter

Typ av författning
Lag
Meddelats
Publiceringsdag
Finlands författningssamling
Författningstext

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om verkställighet av böter ( 672/2002 ) 2 § 1 mom., sådant det lyder i lag 757/2010, och

fogas till 1 § 1 mom., sådant det lyder i lagarna 224/2008, 462/2011, 348/2013 och 257/2014, en ny 6 a-punkt som följer:

1 §Lagens tillämpningsområde

I den ordning som föreskrivs i denna lag verkställs följande påföljder:


6 a) 

brottsofferavgift,


2 §Påföljders verkställbarhet

Verkställigheten av böter, av förverkandepåföljder som avser egendom och av brottsofferavgifter ska inledas när det avgörande genom vilket påföljden bestämts har vunnit laga kraft eller har blivit verkställbart som en lagakraftvunnen dom. Bestämmelser om verkställbarheten av ett bötesföreläggande, ordningsbotsföreläggande och strafföreläggande som utfärdats med stöd av lagen om föreläggande av böter och ordningsbot (754/2010) och av en brottsofferavgift som påförts i samband med bötesföreläggande eller strafföreläggande finns i 38 § 2 mom. i den lagen.



Denna lag träder i kraft samma dag som lagen om föreläggande av böter och ordningsbot (754/2010).

RP 293/2014

LaUB 32/2014

RSv 347/2014

  Helsingfors den 22 maj 2015

Republikens PresidentSAULI NIINISTÖJustitieministerAnna-Maja Henriksson

Till början av sidan