Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

40/2009

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Statsrådets förordning om nationellt stöd till södra Finland 2009

Typ av författning
Förordning
Meddelats
Ursprunglig publikation
Häfte 9/2009 (Publicerad 4.2.2009)

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med statsrådets beslut, fattat på föredragning från jord- och skogsbruksministeriet, föreskrivs med stöd av lagen av den 28 december 2001 om nationella stöd till jordbruket och trädgårdsodlingen (1559/2001):

1 kap.Allmänna bestämmelser

1 §Tillämpningsområde

Som nationellt stöd till södra Finland enligt 6 § 1 mom. 1 punkten i lagen om nationella stöd till jordbruket och trädgårdsodlingen (1559/2001), nedan stödlagen , betalas till jordbruks- och trädgårdsproducenter för 2009 stöd för växtproduktion, produktionskopplade stöd för husdjursskötsel, från produktionen frikopplade stöd för svin- och fjäderfähushållning, nedan från produktionen frikopplat stöd , kompensation för strukturförändringar inom svin- och fjäderfähushållning, nedan kompensation för strukturförändringar , stöd för växthusproduktion och stöd för lagring av trädgårdsprodukter i stödregionerna A och B så som bestäms i denna förordning.

2 §Definitioner

I denna förordning avses med

1)

produktionsperiod en tolvmånadersperiod som inleds den 1 april under stödåret,

2)

sökandens familjemedlem sökandens make och minderåriga barn,

3)

rådets förordning om gårdsstöd rådets förordning (EG) nr 1782/2003 om upprättande av gemensamma bestämmelser för system för direktstöd inom den gemensamma jordbrukspolitiken och om upprättande av vissa stödsystem för jordbrukare och om ändring av förordningarna (EEG) nr 2019/93, (EG) nr 1452/2001, (EG) nr 1453/2001, (EG) nr 1454/2001, (EG) nr 1868/94, (EG) nr 1251/1999, (EG) nr 1254/1999, (EG) nr 1673/2000, (EEG) nr 2358/71 och (EG) nr 2529/2001,

4)

trädgårdsland odlingsareal där trädgårdsväxter eller potatis odlas för eget bruk,

5)

nötkreatursregister ett system för identifiering och registrering av nötkreatur, om vilket det bestäms i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1760/2000 om upprättande av ett system för identifiering och registrering av nötkreatur samt märkning av nötkött och nötköttsprodukter och om upphävande av rådets förordning (EG) nr 820/97 samt i jord- och skogsbruksministeriets förordning om märkning och registrering av nötkreatur (1391/2006),

6)

svinregister ett i 3 § 12 punkten i jord- och skogsbruksministeriets förordning om märkning och registrering av svin (1296/2001) avsett register,

7)

djurgrupp dikor, dikokvigor som är minst åtta månader och högst två år gamla, dikokvigor som är över två år gamla, mjölkkor, kvigor som är minst sex månader och högst två år gamla, kvigor som är över två år gamla, tjurar och stutar som är minst sex månader och högst två år gamla, tjurar och stutar som är över två år gamla, slaktade kvigor, tackor som är minst ett år gamla, tackor under ett år som har lammat, hongetter som är minst ett år gamla, hongetter under ett år som har fått avkomma, avelsston inklusive ponnyston, finska hästar som är minst ett år gamla eller övriga hästar och ponnyer som är minst ett år och högst tre år gamla,

8)

från produktionen frikopplat stöd för svin- och fjäderfähushållning nationellt stöd för husdjursskötsel som betalas i enlighet med 10 e § i stödlagen,

9)

den nationella tilläggsdelen till kompensationsbidraget den nationella tilläggsdel till kompensationsbidraget som avses i 6 § 1 mom. 3 punkten i stödlagen eller LFA-kompensationsbidragets tilläggsdel i landskapet Åland,

10)

stödberättigande hektar den åkerareal som berättigar till kompensationsbidrag eller LFA-kompensationsbidrag i landskapet Åland,

11)

generationsväxling överföring av besittningen av en gårdsbruksenhet till en arvinge som avses i 2 kap. 1―3 § i ärvdabalken (40/1965) och som fortsätter med produktionen.

3 §Allmänna grunder för fastställande av stöd

Stöden betalas regionalt differentierade i enlighet med regionindelningen i bilaga 1.

Nationellt stöd för södra Finland kan betalas högst till det maximibelopp per produktionssektor och stödform som nämns i bilaga 2. Om summan av stöden enligt de ansökningar som kan godkännas överskrider det nämnda beloppet, sänks stödet per enhet.

2 kap.Stöd för växtproduktion

4 §Beloppet av stödet för specialväxter till södra Finland

För åker som under vegetationsperioden 2009 används till produktion som avses nedan kan beviljas stöd för specialväxter till södra Finland till högst följande belopp:

euro/hektar

Frilandsgrönsaker

100

Stärkelsepotatis

100

5 §Grunderna för stöd för specialväxter till södra Finland

Stödberättigade frilandsgrönsaker är grönsaker som används som människoföda. Stödberättigade ärter är trädgårdsärterna spritärt, spritmärgärt, sockerärt och brytärt, vilka skördas omogna. Stöd för specialväxter till södra Finland betalas inte för arealer som har uppgetts som trädgårdsland.

Stöd för varje enskilt jordbruksskifte betalas bara en gång, även om det på skiftet odlas flera stödberättigade grödor efter varandra under samma vegetationsperiod. Minimiarealen för ett stödberättigat jordbruksskifte är fem ar.

6 §Beloppet av hektarstödet för husdjurslägenhet

Hektarstöd för husdjurslägenhet kan beviljas för åkerareal i stödregionerna A och B till ett belopp av högst 30 euro per hektar.

7 §Husdjurslägenhet

En gårdsbruksenhet är en i 10 b § 2 mom. i stödlagen avsedd husdjurslägenhet om

1)

gårdsbruksenheten är en husdjurslägenhet som omfattas av den nationella tilläggsdelen till kompensationsbidraget under stödåret 2009 eller som omfattas av motsvarande stödform i landskapet Åland, eller

2)

husdjursskötsel idkas på gårdsbruksenheten fram till den 30 april 2009, den nämnda dagen inräknat, med undantag av ett kortvarig avbrott i produktionen, och

3)

gårdsbruksenheten har en djurtäthet på minst 0,4 djurenheter per stödberättigande hektar, eller

4)

gårdsbruksenheten har minst tio djurenheter under hela räkningsperioden för husdjur och djurtätheten är minst 0,2 djurenheter per stödberättigande hektar.

Djurtätheten beräknas utgående från antalet djurenheter stödåret 2008 och antalet stödberättigande hektar stödåret 2009.

Antalet djurenheter för nötkreatur utgörs av årsgenomsnittet av antalet nötkreatur som enligt nötkreatursregistret är minst sex månader gamla det år som föregår stödåret. Antalet djurenheter för andra djur fastställs utgående från det antal djurenheter som år 2008 berättigat till nationellt stöd för husdjursskötsel eller på odlarens begäran utifrån det antal djur som konstaterats under kontroll. Vid omräkningen till djurenheter används de djurenhetskoefficienter som anges i bilaga 2 i statsrådets förordning om nationell tilläggsdel till kompensationsbidraget för 2008 (66/2008).

8 §Företag i sammanslutningsform

På odlarens begäran kan det antal djur som ägs av ett företag i sammanslutningsform beaktas vid bedömningen av om de krav som ställs på en husdjurslägenhet uppfylls, om

1)

en gårdsbruksenhet i sammanslutningsform inte har ingått en egen förbindelse för kompensationsbidragets tilläggsdel för husdjurslägenhet eller LFA-kompensationsbidragets tilläggsdel i landskapet Åland för husdjurslägenhet och djuren på gårdsbruksenheten inte har beaktats i andra förbindelser för tilläggsdel för husdjurslägenhet, och

2)

det bestämmande inflytandet inom företaget i sammanslutningsform innehas av medlemmarna i ett familjeföretag på så sätt att det bestämmande inflytandet i ett öppet bolag eller ett kommanditbolag enligt bolagsavtalet tillkommer en eller flera sådana bolagsmän som har ingått en förbindelse för kompensationsbidrag för gårdsbruksenhet eller motsvarande förbindelse för LFA-kompensationsbidrag i landskapet Åland och uppfyller de övriga villkoren för förbindelsen, eller

3)

det bestämmande inflytandet i ett aktiebolag tillkommer en eller flera sådana aktieägare som har ingått en förbindelse för kompensationsbidrag för gårdsbruksenhet eller motsvarande förbindelse för LFA-kompensationsbidrag i landskapet Åland och som uppfyller de övriga villkoren för förbindelsen.

Med bestämmande inflytande i ett aktiebolag avses i denna förordning ett aktieinnehav som innebär odlaren tillsammans med medlemmarna i hans eller hennes familjeföretag direkt innehar mer än hälften av det sammanlagda röstetalet för samtliga aktier i bolaget. Det bestämmande inflytandet i ett företag i sammanslutningsform ska innehas av odlaren eller medlemmar i hans eller hennes familjeföretag senast den 30 april 2008.

Djur som ägs av ett företag i sammanslutningsform kan räknas till godo för endast en sådan gårdsbruksenhet som helt och hållet innehas av medlemmar i ett familjeföretag under hela stödåret 2009.

Vid fastställande av antalet djurenheter vid generationsväxling beaktas endast de djur som odlaren förfogar över från och med datumet för generationsväxlingen enligt beräkningskriterierna för det nationella stödet för husdjursskötsel.

9 §Husdjurslägenhet vid fastställande av maximal areal

Vid fastställande av den maximala arealen för hektarstöd för husdjurslägenhet iakttas vad som bestäms i 17 d och 17 e § i statsrådets förordning om nationellt stöd till södra Finland 2008 (63/2008), sådana de lyder i statsrådets förordning 303/2008.

3 kap.Produktionskopplade stöd för husdjursskötsel

10 §Produktionsstöd för mjölk

För mjölk som sökanden år 2009 sålt för att marknadsföras och som godkänts för detta ändamål eller som sökanden sålt direkt till konsumenterna kan produktionsstöd för mjölk betalas till högst följande belopp:

Stödregion

cent/liter

Yttre skärgården, regionerna A och B

4,0

Fasta Åland

4,0

Övriga A- och B-regioner

2,8

Produktionsstöd för mjölk betalas emellertid inte för den mjölkkvantitet för vilken avgift för överskriden landskvot tas ut i enlighet med artiklarna 78―84 i rådets förordning (EG) nr 1234/2007 om upprättande av en gemensam organisation av jordbruksmarknaderna och om särskilda bestämmelser för vissa jordbruksprodukter (förordningen om de gemensamma organisationerna av marknaden).

11 §Stöd som beviljas per djurenhet

Husdjursstöd per djurenhet beviljas utifrån antalet husdjur som varit i sökandens eller sökandens familjemedlems besittning vid tidpunkten för fastställande av stödet. Tidpunkten för fastställande av stödet är en räkningsdag eller någon annan period som stödet bestäms enligt.

Djurantalet omräknas till djurenheter enligt koefficienterna i bilaga 3.

Stöd per djurenhet beviljas till högst följande belopp:

Stödregionerna A och B

euro/djurenhet

Dikor och dikokvigor

83

Tjurar och stutar

187

Tackor

184

Hongetter

184

Hästar

157

I skärgårdsområdena i regionerna A och B beviljas tilläggsstöd till högst följande belopp:

Yttre skärgården

euro/djurenhet

Dikor, dikokvigor och mjölkkor

220

Övriga nötkreatur

391

Tackor

391

Inre skärgården

euro/djurenhet

Nötkreatur och tackor

218

Fasta Åland

euro/djurenhet

Nötkreatur, frånsett di- och mjölkkor samt dikokvigor

50

Tackor

52

12 §Förutsättningar för beviljande av stöd per djurenhet

För att stöd per djurenhet ska beviljas krävs det att det har förts bok över djuren och att

1)

det för sökanden har fastställts ett individuellt tak i fråga om tackor enligt artikel 116 i rådets förordning om gårdsstöd,

2)

dikorna och dikokvigorna tillhör en köttras eller är framavlade genom en korsning med en köttras,

3)

hästarna utgör minst en stödberättigande djurenhet,

4)

tackorna utgör minst 1,5 stödberättigande djurenheter,

5)

sökanden innehar det i ansökan angivna antalet stödberättigande tackor 100 dagar, nedan djurhållningsperiod för tackor , räknat från dagen efter den sista ansökningsdagen,

6)

hongetterna utgör minst en stödberättigande djurenhet,

7)

hongetterna mellan den 1 september 2008 och den 31 augusti 2009, nämnda dagar inräknade, har en mjölkproduktion på minst 400 liter per honget eller, när det gäller producenter som börjat hålla hongetter efter utgången av ansökningstiden för 2008 års stöd, mellan den 1 maj 2009 och den 31 augusti 2009, nämnda dagar inräknade, har en mjölkproduktion på minst 80 liter per honget för att fullt stöd ska erhållas,

8)

sökanden har det i ansökan angivna antalet stödberättigande hästar i sin besittning mellan den 1 maj 2009 och den 8 augusti 2009, nämnda dagar inräknade, nedan djurhållningsperiod för hästar .

Det individuella taket i fråga om tackor som avses i 1 mom. 1 punkten utgör det maximala antalet djur som berättigar till stöd.

Under den djurhållningsperiod som avses i 1 mom. 8 punkten måste hästen befinna sig i Finland, med undantag av kortvariga vistelser utomlands i direkt samband med tävlingsresor och tävlingar. Detta förutsätter att tävlingen är allmänt känd och att den hålls i enlighet med hästhushållningsorganisationernas normala tävlingsregler.

13 §Begränsningar för beviljande av stöd per djurenhet

För hästar beviljas stöd för ett antal som är högst fem djurenheter större än det för vilket till sökanden har betalts stöd 2008.

För att stöd för hästar ska beviljas krävs det att hästens registerbeteckning, som finns i det registreringsbevis som avses i 3 § i hästhushållningslagen (796/1993), uppges i samband med ansökan om stöd. Om en sådan beteckning inte finns ska det i samband med ansökan om stöd lämnas tillförlitliga uppgifter om hästens ålder och om ägandeförhållandena samt uppgifter om en eventuell bestående identifikation eller en motsvarande identifikationsuppgift som specificerar hästen.

14 §Stöd för slaktade kvigor

Stöd för slaktade kvigor 2009 beviljas till ett belopp av högst 114 euro per slaktat djur.

Stöd betalas inte för slaktade kvigor för vilka det har betalats sådant stöd för dikor och dikokvigor som avses i 11 §.

15 §Rätten till stöd för slaktade djur

För att slaktade djur ska berättiga till stöd krävs att

1)

det har förts bok över djuren,

2)

djuret har slaktats i ett av Livsmedelssäkerhetsverket godkänt slakteri eller i ett av den kommunala myndigheten för livsmedelstillsyn godkänt litet slakteri och slaktuppgifterna har rapporterats till nötkreatursregistret, och

3)

slaktkroppen vid köttbesiktningen har konstaterats vara tjänlig som livsmedel,

4)

slaktvikten är minst 170 kilo, och att

5)

sökanden eller sökandens familjemedlem oavbrutet har haft kvigan i sin besittning minst 60 dygn under de 90 sista dygnen före slaktningen av djuret.

Stöd betalas inte för en kropp som helt kasserats i samband med slaktningen. Om kroppen av en kviga har kasserats delvis betalas stöd för kroppen, förutsatt att dess totala vikt, den kasserade delen inberäknad, är minst den som föreskrivs i 1 mom. 4 punkten.

Om kroppen, på grund av att slakteriet har begått ett fel vid slaktningen, har kasserats så att det till producenten har betalats en slaktdjurslikvid, omfattas kroppen av stödet. Om ett djur dör under transporten eller i slakteriets ladugård, omfattas djuret inte av stödet.

16 §Fastställande av husdjursstöd

Husdjursstöd bestäms utifrån antalet djur som är i sökandens eller sökandens familjemedlems besittning på följande sätt:

1)

stödet för tackor bestäms utifrån det antal tackor som uppfyller djurhållningsperioden för tackor,

2)

stödet för hongetter bestäms utifrån det genomsnittliga antalet djur som har innehafts under en räkningsdag,

3)

stödet för hästar bestäms utifrån antalet hästar som uppfyller djurhållningsperioden för hästar,

4)

stödet för dikor, dikokvigor, mjölkkor, tjurar, stutar och kvigor bestäms utifrån det genomsnittliga antalet djur som enligt nötkreatursregistret varit i sökandens eller sökandens familjemedlems besittning mellan den 1 juli 2008 och den 30 juni 2009, nämnda dagar inräknade,

5)

stödet för slaktade kvigor bestäms utifrån antalet kvigor som slaktats 2009.

Djuren räknas den första dagen i månaden. Djur kan levereras för slakt eller säljas levande på räkningsdagen. När djur säljs levande på räkningsdagen räknas djuren som djur på den gård som innehade dem vid räkningsdagens början. Tackor kan dock levereras för slakt eller säljas levande först dagen efter den sista dagen i djurhållningsperioden för tackor, och besittningen av hästar överföras först dagen efter den sista dagen i djurhållningsperioden för hästar.

Om hongetterna producerar mindre mjölk än vad som anges i 12 § 1 mom. 7 punkten, fås antalet hongetter som berättigar till stöd genom att mängden producerad mjölk divideras med den mängd som en honget i medeltal ska producera. Stöd kan dock inte betalas för ett större antal hongetter som berättigar till stöd än vad sökanden har uppgett i ansökan.

17 §Beräkning av det genomsnittliga antalet husdjur

Det genomsnittliga antalet dikor, dikokvigor, mjölkkor, tjurar, stutar och kvigor fås genom att de stödberättigade dagarna mellan den 1 juli 2008 och den 30 juni 2009, nämnda dagar inräknade, för de enskilda djuren i en djurgrupp räknas samman och summan divideras med talet 365.

Om produktionen i fråga om någon djurgrupp har inletts eller avslutats mitt under perioden för fastställande av stöd och det inte är fråga om överföring av besittningsrätten till hela gården, antecknas djurantalet vid beräkningen av det genomsnittliga antalet djur som noll under de räkningsdagar som föregår inledandet av produktionen eller som följer efter avslutandet av produktionen.

I den situation som avses i 2 mom. bestäms stödet som ett medeltal av djurantalet under samtliga räkningsdagar.

18 §Användning av sedvanligt djurantal som grund för beviljande av stöd

I den situation som avses i 10 § 5 mom. i stödlagen kan man som sedvanligt djurantal använda det djurantal som legat till grund för stödet för föregående stödår. Till ansökningsblanketten ska det då fogas en utredning om minskningen av djurantalet. Om djurantalet har minskat på grund av en djursjukdom, ska också ett intyg av en veterinär fogas till ansökan.

Om det djurantal som legat till grund för stödet för föregående stödår har varit exceptionellt, kan man som sedvanligt djurantal använda det genomsnittliga djurantal som legat till grund för stödet under de högst fyra på varandra följande stödår som föregått det stödåret.

19 §Fastställande av förskott på husdjursstöd

Grunden för fastställande av förskott på husdjursstöd är det antal djur som legat till grund för utbetalningen av husdjursstöd för 2008. Grunden för fastställande av förskott på stöd för tackor är dock det antal tackor som sökanden har uppgett i sin stödansökan för 2009 eller ett lägre antal djur som konstaterats vid eventuell tillsyn.

Om antalet djur för 2009 i någon djurgrupp blir lägre än det antal djur som godkänts som grund för stödet för 2008, fastställs förskottet på stödet för djurgruppen enligt producentens uppskattning av antalet djur.

Om producenten har börjat producera en djurgrupp efter ansökningstiden för 2008 års stöd eller om produktionen ökas betydligt 2009, fastställs förskottet på stödet för djurgruppen enligt producentens uppskattning av antalet djur, om denna utredning kan anses vara tillförlitlig. Kan utredningen om antalet djur inte anses vara tillförlitlig, kan förskottet för djurgruppen i fråga lämnas helt eller delvis obetalt. Ökningen av produktionen anses vara betydlig om det antal djur som ligger till grund för husdjursstödet för 2009 är minst en tredjedel högre än det antal djur som godkänts som grund för stödet för 2008.

Som en sådan tillförlitlig utredning om antalet djur som avses i 3 mom. kan anses dokument som visar djur som ska anskaffas, uppgifter om produktionslokalerna eller andra motsvarande uppgifter.

20 §Storleken och utbetalningen av förskott på produktionskopplat husdjursstöd

För slaktade kvigor betalas förskott på produktionskopplat husdjursstöd till 80 procent av det slutliga stödet år 2009. För övriga djur som berättigar till stöd betalas förskott på stödet till 60 procent.

Förskott på husdjursstöd kan inte betalas innan sökanden har beviljats undantag enligt 27 § i stödlagen, om sökanden behöver ett undantag för att kunna få stöd.

4 kap.Från produktionen frikopplat stöd och kompensation för strukturförändringar

21 §Storleken av förskott på från produktionen frikopplat stöd och på kompensation för strukturförändringar

Som förskott på från produktionen frikopplat stöd och kompensation för strukturförändringar kan betalas 60 procent av det stödbelopp som enligt 5 § i statsrådets förordning om nationellt stöd för södra Finland 2007 (27/2007) har betalats ut till sökanden utifrån antalet djurenheter av svin, höns och köttfjäderfä.

5 kap.Stöd för växthusproduktion samt stöd för lagring av trädgårdsprodukter

22 §Stöd för växthusproduktion

Stödet för växthusproduktion bestäms enligt den växthusareal som är i odling den 1 maj 2009. Om det är uppehåll i odlingen denna dag, fastställs stödet enligt den växthusareal som berättigar till stöd och som var i odling tiden före uppehållet.

Växthusen ska användas för odling, och deras sammanlagda areal ska vara minst 300 kvadratmeter. Sökanden ska göra upp en odlingsplan för varje växthus och för varje kalendervecka. Odlingssäsongen och de växter som odlas under den ska framgå av odlingsplanen. Ändringar i odlingsplanen ska skriftligen anmälas till arbets- och näringscentralen senast tre arbetsdagar före den planerade ändringen. Odlingsplanen ska också ändras när odlingssäsongen ändras från kort till lång. Stödet bestäms då enligt den korta odlingssäsongen.

Kulturväxter för vilka stöd kan beviljas är tomat, växthusgurka, frilandsgurka, sallat (sorterna Lactuca sativa och Cichorium), bladdill, persilja, paprika, kinakål, snittblommor, snittgrönt, gruppväxter och sådana prydnadsväxter i kruka som är avsedda för inomhusbruk.

Stöd beviljas för plantproduktion av sallat samt av bladdill och persilja i kruka för egen växthusodling. Stöd beviljas inte för annan plantproduktion.

23 §Beloppet av stödet för växthusproduktion

Stöd för växthusproduktion beviljas högst till följande belopp:

Odlingssäsong

euro/m 2

Kort: minst 2 mån., men högst 7 mån.

10,9

Lång: över 7 mån.

4,0

Stöd för lång odlingssäsong kan beviljas, om växter som berättigar till stöd odlas längre än sju månader under 2009. Stöd för odlingsarealen för frilandsgurka, kinakål och isbergssallat beviljas dock alltid enligt kort odlingssäsong. Om det odlas flera växter efter varandra under odlingssäsongen, beviljas stödet enligt den växt för vilken odlingssäsongen är längst.

Förskottet på stödet för växthusproduktion är 60 procent av det stöd som beviljas utgående från den odlingsareal ansökan gäller.

24 §Stöd för lagring av trädgårdsprodukter

Stödet för lagring av trädgårdsprodukter kan, utifrån genomsnittet av den lagringsvolym som upptas av trädgårdsprodukter som finns i lager den 15 oktober 2009, den 16 november 2009 och den 15 december 2009, för den lagringsvolym som berättigar till stöd beviljas till högst följande belopp:

Lagertyp

euro/m 3

Maskinellt kylda lager

14,2

Övriga lager

8,8

Lagringsvolymen uppges med en kubikmeters noggrannhet och i den inräknas endast de trädgårdsprodukter som är handelsdugliga då de läggs på lager. Produkterna ska förvaras i enlighet med normal lagringssed. Produkter som konstateras ha blivit skämda vid förberedelse för saluföring tas inte med i de lagringsvolymer som uppges.

Trädgårdsprodukter som berättigar till lagringsstöd är kinakål, kålrabbi, kålrot, rotselleri, rova, äpple, palsternacka, morot, rödbeta, rödkål, purjolök, brysselkål, savojkål, lök och vitkål.

6 kap.Särskilda bestämmelser

25 §Register

Stöd kan beviljas förutsatt att

1)

nötkreaturen är märkta och registrerade i nötkreatursregistret,

2)

den som ansöker om stöd för tackor och hongetter är registrerad som djurhållare i det får- och getregister som avses i 4 § i jord- och skogsbruksministeriets förordning om märkning och registrering av får och getter (469/2005) och att de tackor och hongetter för vilka stöd söks har märkts i enlighet med 8 § i nämnda förordning,

3)

den som ansöker om stöd för svinproduktion är registrerad som producent i svinregistret,

4)

den som ansöker om stöd för hönshushållning vid behov är registrerad som djurhållare i det hönsgårdsregister som avses i 26 a § i djurskyddslagen (247/1996).

7 kap.Ikraftträdande

26 §Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den 4 februari 2009.

Helsingfors den 29 januari 2009

Jord- och skogsbruksminister Sirkka-Liisa AnttilaKonsultativ tjänsteman Esa Hiiva

Bilaga 1

REGIONINDELNING FÖR NATIONELLT STÖD TILL SÖDRA FINLAND

Område A

Askola, Aura, Borgå 1) , Borgnäs, Esbo, Helsingfors, Ingå 1) , Grankulla, Kervo, Kimitoön 1) , Koski, Kouvola 2) , Kyrkslätt, Lappträsk, Liljendal, Loimaa, Lojo 3) , Lovisa, Lundo, Marttila, Masku 4) , Mynämäki 5) , Mörskom, Nurmijärvi, Nådendal 6) , Oripää, Pemar, Pernå 1) , Pukkila, Pöytyä 7) , Raseborg 8) , Reso, Rusko 9) , Sagu 1) , Salo 10) , Sibbo, Sjundeå, Somero, S:t Karins 1) Strömfors, Tarvasjoki, Träskända, Tusby, Vanda, Vichtis, Väståboland 1) och Åbo 1) .

Område B

Akaa, Artsjö, Asikkala, Birkala, Björneborg, Brändö, Eckerö, Eura, Euraåminne, Finström, Forssa, Fredrikshamn, Föglö, Geta, Gustavs, Hammarland, Hangö, Harjavalta, Hartola, Hattula, Hausjärvi, Heinola, Hollola, Huittinen, Humppila, Hyvinge, Hämeenkoski, Högfors, Iitti, Ikalis, Imatra, Janakkala, Jockis, Jomala, Juupajoki, Jämijärvi, Jämsä 11) , Kangasala, Kankaanpää, Karislojo, Kiikoinen, Kjulo, Kotka, Kuhmalahti, Kuhmoinen, Kumlinge, Kumo, Kylmäkoski, Kärkölä, Kökar, Lahtis, Laitila, Lavia, Lemi, Lemland, Lempäälä, Loppi, Lumparland, Luumäki, Luvia, Mariehamn, Miehikkälä, Mäntsälä, Mäntyharju, Nakkila, Nastola, Nokia, Norrmark, Nousis, Nummi-Pusula, Nystad, Orimattila, Orivesi, Padasjoki, Punkalaidun, Pyttis, Pyhäranta, Påmark, Pälkäne, Raumo, Riihimäki, Saltvik, Sastamala, Sottunga, Sund, Sysmä, Säkylä, Tammela, Tammerfors, Tavastehus, Tavastkyro, Tövsala, Ulvsby, Urjala, Valkeakoski, Vehmaa, Vesilahti, Villmanstrand, Virolahti, Vårdö, Ylämaa, Ylöjärvi 12) och Ypäjä samt skärgårdsdelarna av Borgå, Ingå, Kimitoön, Masku, Nådendal, Pernå, Sagu, Salo, S:t Karins, Väståboland och Åbo.

Skärgårdsområden

Yttre skärgården

Brändö, Föglö, Kumlinge, Kökar, Sottunga och Vårdö samt dessutom de genom förordning av jord- och skogsbruksministeriet särskilt angivna delområdena i följande kommuner: Borgå, Gustavs, Hammarland, Ingå, Kimitoön, Lemland, Masku, Nystad, Nådendal, Pernå, Raseborg, Sagu, Salo, S:t Karins, Tövsala, Väståboland och Åbo.

Inre skärgården

De genom förordning av jord- och skogsbruksministeriet särskilt angivna delområden i följande kommuner: Hartola, Jämijärvi, Jämsä, Kangasala, Kouvola, Kuhmoinen, Orivesi, Padasjoki, Pälkäne, Sysmä, Tavastehus och Villmanstrand.

Fasta Åland

Eckerö, Finström, Geta, Jomala, Lumparland, Mariehamn, Saltvik och Sund samt dessutom de genom förordning av jord- och skogsbruksministeriet särskilt angivna delområdena i kommunerna Hammarland och Lemland.

1) Frånsett kommunens skärgårdsdelarna som hör till område B.

2) Frånsett före detta Anjalankoski stad, Jaala kommun, Kuusankoski stad och Valkeala kommun, som hör till område B.

3) Frånsett före detta Sammatti kommun, som hör till område B.

4) Frånsett före detta Villnäs kommun samt skärgårdsdelar, som hör till område B.

5) Frånsett före detta Mynämäki kommun, som hör till område B.

6) Frånsett före detta Merimasku och Rimito kommuner samt skärgårdsdelar, som hör till område B.

7) Frånsett före detta Yläne kommun, som hör till område B.

8) Frånsätt före detta Ekenäs stad, som hör till område B.

9) Frånsett före detta Vahto kommun, som hör till område B.

10) Frånsett före detta Kisko och Suomusjärvi kommuner samt skärgådsdelar, som hör till område B.

11) Frånsett före detta Jämsänkoski och Kuorevesi kommuner, som hör till område C.

12) Frånsett före detta Kuru kommun som hör till område C.

Bilaga 2

BEGRÄNSNINGAR I FRÅGA OM MAXIMIBELOPP

stödets belopp, miljoner euro

Mjölk, nötkreatur, tackor och hongetter samt hästar

24,20

Växthusproduktion

16,61

Stöd för lagring av trädgårdsprodukter

1,02

Hektarstöd för husdjurslägenhet

9,69

Stöd för specialväxter till södra Finland

0,97

Bilaga 3

OMRÄKNINGSKOEFFICIENT FÖR DJURENHETER

Djurenhet = de

de

Dikor

1

Dikokvigor, över 2 år

1

Dikokvigor 8 mån.―2 år

0,6

Tjurar och stutar över 2 år

1

Tjurar och stutar 6 mån.―2 år

0,6

Tackor

0,15

Hongetter

0,48

Hästar

- avelsston (hästar och ponnyer)

1

- finska hästar, minst 1 år

0,85

- 1―3 år gamla övriga hästar och ponnyer

0,6

Till början av sidan