Inrikesministeriets förordning om behandlingen av personer i förvar hos polisen
- Typ av författning
- Förordning
- Meddelats
- Uppdaterad författning
- 646/2008
- Ursprunglig publikation
- Häfte 111/2008 (Publicerad 29.10.2008)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med inrikesministeriets beslut föreskrivs med stöd av lagen av den 29 september 2006 om behandlingen av personer i förvar hos polisen (841/2006):
1 §Förfarandet vid ankomstgranskningen
Om den frihetsberövade inte är bekant från förut, ska hans eller hennes identitet kontrolleras med hjälp av någon handling som tillförlitligt klargör identiteten eller på något annat tillförlitligt sätt.
Den frihetsberövade ska tillfrågas om eventuella sjukdomar, medicinering och skador samt om andra omständigheter som kan påverka förvaringen.
2 §Mathållning
Om frihetsberövandet varar över 12 timmar utan avbrott, har den frihetsberövade rätt till två måltider om dagen. Åtminstone den ena av måltiderna ska vara en varm måltid.
För den frihetsberövade kan det också annars vid behov ordnas kost som är lämplig med beaktande av tidpunkten för frihetsberövandet och dess längd.
Det ska vara möjligt för den frihetsberövade att få friskt vatten. Den frihetsberövade ska i mån av möjlighet på begäran ges tillgång till varmt vatten för beredning av kaffe, te eller någon annan varm dryck.
3 §Innehav av egendom
Den egendom som den frihetsberövade får ta med till förvaringslokalen ska granskas. Elektriska apparater som överlämnas till den frihetsberövade ska lämnas för granskning till en person med lämplig utbildning.
En granskad apparat ska förseglas så att den inte kan öppnas utan att förseglingen bryts eller avlägsnas.
Egendom som omhändertagits av den frihetsberövade ska förvaras omsorgsfullt och åtskild från andras egendom. Egendomen kan på begäran eller med samtycke av den frihetsberövade överlämnas till en person som denne utsett, om det inte finns något lagligt hinder för det.
4 §Fängsel och användningen av dem
Som fängsel som avses i 11 kap. 2 § 1 mom. i lagen om behandlingen av personer i förvar hos polisen (841/2006) och 11 § 1 mom. i statsrådets förordning om behandlingen av personer i förvar hos polisen (645/2008) får endast användas redskap som är säkra vid användning och godkända av polisens högsta ledning.
På användningen av fängsel tillämpas vad som föreskrivs i 4 § 3 mom. i inrikesministeriets förordning om polisens användning av maktmedel (979/2004).
5 §Maktmedelsredskap och användningen av dem
Som maktmedelsredskap som avses i 15 kap. 2 § 3 mom. i lagen om behandlingen av personer i förvar hos polisen och 16 § 1 mom. i statsrådets förordning om behandlingen av personer i förvar hos polisen får endast användas redskap som är säkra vid användning och godkända av polisens högsta ledning.
På användningen av maktmedelsredskap tillämpas vad som föreskrivs i 4 § 2 mom. i inrikesministeriets förordning om polisens användning av maktmedel.
6 §Utbildning i användningen av maktmedel och maktmedelsredskap
På utbildningen i att använda maktmedel och maktmedelsredskap som avses i 15 kap. 2 § i lagen om behandlingen av personer i förvar hos polisen och 16 § 1 mom. i statsrådets förordning om behandlingen av personer i förvar hos polisen tillämpas vad som föreskrivs i 5 § i inrikesministeriets förordning om polisens användning av maktmedel.
7 §Ikraftträdande
Denna förordning träder i kraft den 1 november 2008.
Helsingfors den 16 oktober 2008
Inrikesminister Anne HolmlundPolisöverinspektör Robin Lardot