Lag om ändring av 1 och 20 kap. i strafflagen
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 115/2006 (Publicerad 31.8.2006)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i strafflagen av den 19 december 1889 ( 39/1889 ) 1 kap. 11 § 2 mom. 6 punkten och 20 kap. 8 §, sådana de lyder i lag 650/2004, och
fogas till 20 kap. en ny 8 a § som följer:
1 kap.Om tillämpningsområdet för finsk straffrätt
11 §Kravet på dubbel straffbarhet
Även om lagen på gärningsorten inte föreskriver något straff för gärningen, tillämpas finsk lag på gärningen om den har begåtts av en finsk medborgare eller en i 6 § 3 mom. 1 punkten avsedd person och straff för gärningen föreskrivs
i 20 kap. 6, 7 och 8 a §,
20 kap.Om sexualbrott
8 §Utnyttjande av person som är föremål för sexhandel
Den som genom att utlova eller ge en ersättning som representerar ett direkt ekonomiskt värde får någon som är föremål för ett brott som avses i 9 eller 9 a § eller i 25 kap. 3 eller 3 a § att ha samlag eller företa en därmed jämförlig sexuell handling skall, om gärningen inte utgör brott enligt 8 a §, för utnyttjande av person som är föremål för sexhandel dömas till böter eller fängelse i högst sex månader.
För utnyttjande av person som är föremål för sexhandel döms också den som drar fördel av en ersättning enligt 1 mom. som utlovats eller getts av en tredje part genom att ha samlag eller företa en därmed jämförlig sexuell handling med en person som är föremål för ett brott som avses i nämnda moment.
Försök är straffbart.
8 a §Köp av sexuella tjänster av ung person
Den som genom att utlova eller ge en ersättning får någon som är under 18 år att ha samlag eller företa någon annan sexuell handling, skall för köp av sexuella tjänster av ung person dömas till böter eller fängelse i högst ett år.
För köp av sexuella tjänster av ung person döms även den som använder i 1 mom. avsedda sexuella tjänster, för vilka någon annan har utlovat eller givit ersättning.
Försök är straffbart.
Denna lag träder i kraft den 1 oktober 2006.
RP 221/2005
LaUB 10/2006
RSv 93/2006
Helsingfors den 25 augusti 2006
Republikens President TARJA HALONENJustitieminister Leena Luhtanen