Lag om ändring av 6 § lagen om säkerhetskontroller vid domstolar
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 85/2003 (Publicerad 19.6.2003)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen den 3 december 1999 om säkerhetskontroller vid domstolar ( 1121/1999 ) 6 § som följer:
6 §Avlägsnande av en person från domstolen
Om en person vägrar underkasta sig en säkerhetskontrollåtgärd, kan säkerhetskon trollören avlägsna honom eller henne från domstolen.
Säkerhetskontrollören kan vid behov använda sådana maktmedel som är nödvändiga för att avlägsna en person från domstolen och som kan anses försvarliga med beaktande av personens uppträdande och övriga omständigheter. Någon annan anställd vid domstolen än en tjänsteman och en sådan säkerhetskontrollör som avses i 4 § 2 mom. får dock inte använda maktmedel för att avlägsna en person från domstolen, om inte något annat följer av annan lagstiftning.
Bestämmelser om excess i samband med användning av maktmedel finns i 4 kap. 6 § 3 mom. och 7 § strafflagen (39/1889).
Denna lag träder i kraft den 1 januari 2004.
RP 44/2002
LaUB 28/2002
RSv 261/2002
Helsingfors den 13 juni 2003
Republikens President TARJA HALONENJustitieminister Johannes Koskinen