Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

957/2002

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Jord- och skogsbruksministeriets förordning om laboratorier som utför undersökningar av animaliska livsmedel

Typ av författning
Förordning
Meddelats
Ursprunglig publikation
Häfte 139/2002 (Publicerad 20.11.2002)

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med jord- och skogsbruksministeriets beslut föreskrivs med stöd av 55 och 56 § lagen den 20 december 1996 om livsmedelshygien i fråga om animaliska livsmedel (1195/1996):

1 §Förordningens tillämpningsområde

Vid godkännande av laboratorier som utför sådana undersökningar som avses i lagen om livsmedelshygien i fråga om animaliska livsmedel (1195/1996), nedan hygienlagen, iakttas denna förordning. I förordningen bestäms också om de nationella referenslaboratorier som nämns i hygienlagen och om deras uppgifter samt om de undersökningsmetoder som skall användas vid undersökningar som utförs med stöd av hygienlagen och om behörighetsvillkoren för laboratoriepersonalen.

2 §Nationella referenslaboratorier

Nationellt referenslaboratorium för laboratorieundersökningar är Forskningsanstalten för veterinärmedicin och livsmedel. Nationellt referenslaboratorium när det gäller undersökningar av marina biotoxiner är dock tullaboratoriet och när det gäller radioaktiva ämnen i animaliska livsmedel strålsäkerhetscentralen.

3 §De nationella referenslaboratoriernas uppgifter

Ett nationellt referenslaboratorium skall

1)

inom sitt eget arbetsfält leda laboratorier som godkänts i enlighet med denna förordning i synnerhet till den del det är fråga om referensmaterial, kvalitetssäkring samt undersöknings- och provtagningsmetoder,

2)

leda verksamheten vid laboratorier som undersöker prover i hela landet,

3)

leda och vid behov regelbundet ordna jämförande undersökningar och

4)

samarbeta med referenslaboratorierna inom Europeiska gemenskapen och på ett nationellt plan förmedla information som det får av dem.

Dessutom skall strålsäkerhetscentralen leda laboratorierna vid tolkningen av radioaktiva undersökningsresultat

4 §Av Livsmedelsverket godkända laboratorier

Livsmedelsverket skall godkänna ett laboratorium som ett sådant laboratorium som kan utföra undersökningar som regleras i hygienlagen eller med stöd av den, om laboratoriet uppfyller kraven i Internationell standard SFS-EN ISO/IEC 17025. Sådana undersökningar som regleras i hygienlagen eller med stöd av den är undersökningar av prov som myndigheter tagit samt sådana undersökningar som ingår i ett egenkontrollsystem och vilka skall utföras och vars resultat skall bedömas så som har bestämts genom jord- och skogsbruksministeriets beslut eller förordningar eller bestäms genom jord- och skogsbruksministeriets förordningar.

Sådana laboratorier som utför undersökningar som ingår i ett nationellt program för övervakning av främmande ämnen skall dessutom ansöka om ackreditering för de viktigaste metoderna som används vid undersökning av de prov som ingår i övervakningsprogrammet.

Utan hinder av vad som bestäms i 1 mom. ställer Livsmedelsverket efter att ha hört Forskningsanstalten för veterinärmedicin och livsmedel i fråga om de undersökningsmetoder som nämns i bilagan till denna förordning de krav som utgör förutsättningar för godkännande av laboratoriet.

Ett villkor för att ett laboratorium skall godkännas är dessutom att det deltar i de jämförande undersökningar som Livsmedelsverket förutsätter samt i en kompetensbedömning. Livsmedelsverket kan också som villkor för godkännande av sådana laboratorier som utför undersökningar inom det nationella salmonellakontrollprogrammet ställa krav gällande tillgången till information.

Livsmedelsverket skall i samband med godkännande fastställa laboratoriets kompetensområde

5 §Villkorligt godkännande av laboratorium

Livsmedelsverket kan också godkänna ett laboratorium villkorligt, om det i en sådan bedömning som avses i 7 § konstateras att laboratoriet inte ännu uppfyller alla villkor för godkännande. Villkorligt godkännande beviljas för en viss tid, och under denna tid skall de brister som noterats i bedömningen rättas till. Ett villkorligt godkännande kan beviljas endast om den brist som noterats i bedömningen inte äventyrar tillförlitligheten i laboratoriets verksamhet. Livsmedelsverket godkänner laboratoriet slutligt när det har visat att de brister som noterats i bedömningen har undanröjts inom den utsatta tiden.

6 §Av övervakaren av anläggningen godkända laboratorier

Om det i ett laboratorium utförs andra av övervakningsmyndigheten förutsatta undersökningar som ingår i ett egenkontrollsystem än de som avses i 4 §, skall enligt 56 § 2 mom. hygienlagen den kommunala övervakningsmyndighet eller statliga besiktningsveterinär som utövar tillsyn över anläggningen godkänna laboratoriet. Laboratoriet kan godkännas om det har ett skriftligt kvalitetssystem, iakttar god laboratoriepraxis och i fråga om sina metoder deltar i de jämförande undersökningar som livsmedelsverket rekommenderar.

Myndigheten skall anmäla det godkända laboratoriet och dess kompetensområde till Livsmedelsverket.

7 §Bedömning av laboratoriernas kompetens och övervakning av dess upprätthållande

Mätteknikcentralens FINAS-enhet eller något annat organ, som uppfyller de allmänna krav som Europastandard EN 45003 ställer på organ som godkänner laboratorier, skall bedöma huruvida det laboratorium som ansöker om godkännande av Livsmedelsverket uppfyller kraven i Internationell standard SFS-EN ISO/IEC 17025 (bedömning av laboratoriets kompetens). Om det vid bedömningen konstateras att laboratoriet inte uppfyller kraven, skall det organ som utfört bedömningen meddela laboratoriet till vilka delar kraven inte uppfylls. I fråga om ett laboratorium som ansöker om slutligt godkännande av Livsmedelsverket avgör det organ som utfört bedömningen om laboratoriet har avhjälpt de brister som upptäcktes vid den första bedömningen.

För att ett laboratorium skall godkännas krävs dessutom, utöver vad som bestäms i 4 §, att laboratoriet förbinder sig vid att låta ett bedömningsorgan som avses i 1 mom. utföra bedömningar av hur laboratoriets kompetens upprätthålls. Bedömningarna av hur kompetensen upprätthålls skall utföras med högst fem års intervaller, om inte Livsmedelsverket i något enskilt fall kräver tätare bedömningar.

Forskningsanstalten för veterinärmedicin och livsmedel skall dock bedöma laboratoriernas kompetens i fråga om de undersökningar som nämns i bilagan till denna förordning.

8 §Registrering av laboratorier

Livsmedelsverket skall ge ett nummer till laboratorier som det har godkänt samt föra ett register över dessa laboratorier och deras kompetensområden.

9 §Undersökningsmetoder

Vid undersökningar som utförs med stöd av hygienlagen skall användas metoder som regleras i hygienlagen eller jord- och skogsbruksministeriets beslut eller förordningar som utfärdats med stöd av den. Om det inte finns några bestämmelser om sådana metoder, skall i första hand metoder som ingår i internationellt godkända metodsamlingar användas.

Om andra undersökningsmetoder än sådana som ingår i internationellt godkända metodsamlingar används, skall de vara validerade och de resultat som erhålls vid användning av dem skall bevisligen överensstämma med de resultat som erhålls vid användning av de metoder som ingår i de metodsamlingar som nämns i 1 mom.

Vid behov ger Forskningsanstalten för veterinärmedicin och livsmedel rekommendationer om de undersökningsmetoder som skall användas.

10 §Laboratoriepersonalens behörighet

I laboratorier som godkänts enligt 4 § 1 mom. skall den eller de som ansvarar för mikrobiologiska och kemiska undersökningar ha en för uppgiften lämplig högskoleexamen eller motsvarande behörighet.

I 18 § veterinärvårdslagen (685/1990) bestäms om behörighetsvillkoren för ansvariga föreståndare för privata laboratorier som utför undersökningar för konstaterande av hälsotillståndet eller sjukdomar hos djur.

11 §Återkallande av godkännandet av laboratorier

Om ett godkänt laboratorium inte längre uppfyller kraven i denna förordning, skall den myndighet som godkände laboratoriet återkalla godkännandet.

12 §Avgifter

Om avgifter för Livsmedelsverkets prestationer bestäms med stöd av lagen om grunderna för avgifter till staten (150/1992).

13 §Ändringssökande

I 40, 41 och 43 § hygienlagen bestäms om sökande av ändring i de beslut av den kommunala övervakningsmyndigheten eller statliga myndigheten som avses i denna förordning.

14 §Ikraftträdelse- och övergångsbestämmelser

Denna förordning träder i kraft den 1 januari 2003. Genom denna förordning upphävs jord- och skogsbruksministeriets beslut av den 13 maj 1998 om laboratorier som utför undersökningar av animaliska livsmedel (340/1998, nedan gamla laboratoriebeslutet) jämte ändringar. De laboratorier som före ikraftträdande av denna förordning godkänts med stöd av det gamla laboratoriebeslutet kan fortsätta sin verksamhet enligt det godkännande beslutet utan Livsmedelsverkets nya godkännande.

Helsingfors den 12 november 2002

Jord- och skogsbruksminister Jari KoskinenVeterinärinspektör Tiina-Kaisa Lauksio

Bilaga

DE UNDERSÖKNINGAR SOM AVSES I 4 § 3 MOM. I DENNA FÖRORDNIN

De undersökningar som avses i 4 § 3 mom. i denna förordning är som följer:

1) mätning av rester av mikrobläkemedel i rå mjölk i samband med mottagning av mjölk vid en anläggning,

2) sådan organoleptisk bedömning som avses i bilaga 2, kap. 3, punkterna 88 och 90 jord- och skogsbruksministeriets förordning (31/VLA/2001) om hygienkrav på tillverkning av mjölk och mjölkbaserade produkter,

3) peroxidasprov av mjölk,

4) trikinundersökning av kött,

5) mätning av pH-värdet i kött vid köttbesiktning,

6) kokprov av kött vid köttbesiktning,

7) bakteriologisk undersökning vid köttbesiktning, och

8) påvisande med mikrobiologisk metod av mikrobläkemedelssubstanser vid köttbesiktning,

9) sådan undersökning av hygienprov från slaktkroppars yta som avses i bilaga 1 till jord- och skogsbruksministeriets förordning (7/VLA/2002) om prov från slaktkroppars yta, hygienprov och EHEC-prov vid slakterier och vid styckningsanläggningar,

10) sådan undersökning av hygienprov från utrustningens och redskapens yta som avses i bilaga 2 till den förordning som nämns ovan i punkt 9.

I fråga om de undersökningar som avses i punkterna 7 och 8 gäller de av Livsmedelsverket uppställda kraven högst till utgången av år 2007. Därefter skall dessa undersökningsmetoder uppfylla kraven i Internationell standard SFS-EN ISO/IEC 17025. Laboratoriet skall före utgången av år 2007 tillställa Forskningsanstalten för veterinärmedicin och livsmedel ett utlåtande av ett i 7 § 1 mom. i denna förordning avsett bedömningsorgan om att laboratoriet uppfyller kraven i fråga.

Till början av sidan