Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

490/2001

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Statsrådets förordning om betydelsefulla och dyra läkemedel som ersätts enligt 9 § 4 mom. sjukförsäkringslagen samt om de sjukdomar vars behandling ger rätt till ersättning

Typ av författning
Förordning
Meddelats
Uppdaterad författning
490/2001
Ursprunglig publikation
Häfte 73/2001 (Publicerad 14.6.2001)

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med statsrådets beslut föreskrivs med stöd av 9 § 4 mom. sjukförsäkringslagen av den 4 juli 1963 (364/1963), sådant det lyder i lag 394/2001, som följer:

1 §

Grundersättning enligt 9 § 1 mom. sjukförsäkringslagen (364/1963) betalas för betydelsefulla och dyra läkemedel vid behandling av följande sjukdomar under förutsättning att det genom en särskild utredning har visats att tillräckliga terapeutiska grunder föreligger och att de övriga villkoren för erhållande av ersättning uppfylls.

Läkemedel

Sjukdom

Tillväxthormon

Svåra tillväxtrubbningar hos barn och svår tillväxthormonbrist hos vuxna med särskild indikation

Alfainterferon

Vissa tumörer och vissa former av virusbetingad leverinflammation med särskild indikation

Betainterferon och andra betydelsefulla och dyra läkemedel som används vid behandling av multipel skleros

Skovvis förlöpande multipel skleros med särskild indikation

Dornase alfa

Svår lungsjukdom i samband med cystisk fibros med särskild indikation

Takrolimus

Status efter organtransplantation med särskild indikation

Erytropoietin

Vissa anemier i samband med njursjukdom, cancer eller kemoterapi och förberedelse för vissa ingrepp med särskild indikation

Takrin, donepezil, rivastigmin, galantamin och andra betydelsefulla och dyra läkemedel som används vid behandling av Alzheimers sjukdom

Alzheimers sjukdom som orsakar betydande fuktionella men med särskild indikation

Paklitaxel, docetaxel och andra betydelsefulla och dyra cytotoxiska medel

Vissa cancersjukdomar med särskild indikation

Betydelsefulla och dyra läkemedel som används vid behandling av erektionsstörningar

Svår erektionsstörning till följd av en svår underliggande sjukdom med särskild indikation

Naltrexon

Status efter opiatberoende samt alkoholberoende med särskild indikation

Orlistat, sibutramin och andra betydelsefulla och dyra läkemedel som används vid behandling av fetma

Sjuklig fetma med särskild indikation

Etanercept, infliximab och andra betydelsefulla och dyra läkemedel som används vid behandling av reumatiska sjukdomar

Vissa reumatiska sjukdomar och tarminflammationer med särskild indikation

2 §

Denna förordning träder i kraft den 1 juli 2001. Beträffande takrolimus tillämpas förordningen dock först från och med den 1 augusti 2001.

Åtgärder som verkställigheten av förordningen förutsätter får vidtas innan förordningen träder i kraft.

Genom denna förordning upphävs statsrådets beslut av den 8 oktober 1998 om betydelsefulla och dyra läkemedel som ersätts enligt 9 § 4 mom. sjukförsäkringslagen samt om de sjukdomar vars behandling ger rätt till ersättning (735/1998).

Helsingfors den 7 juni 2001

Social- och hälsovårdsminister Maija PerhoRegeringsråd Anja Kairisalo

Till början av sidan