Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

521/1998

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av lagen om finansinspektionen

Typ av författning
Lag
Meddelats
Ursprunglig publikation
Häfte 70/1998 (Publicerad 16.7.1998)

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

fogas till 2 § lagen den 11 juni 1993 om finansinspektionen ( 503/1993 ), sådant detta lagrum lyder i lagarna 572/1996, 1077/1996 och 1349/1997, en ny 6 a-punkt samt till lagen en ny 15 b § som följer:

2 §Tillsynsobjekt

Med tillsynsobjekt avses i denna lag


6 a)

den ersättningsfond som avses i lagen om värdepappersföretag (579/1996),


15 b §Förbud mot och begränsning av tillhandahållande av investeringstjänster

Finansinspektionen kan för högst tre månader förbjuda ett värdepappersföretag eller ett kreditinstitut att tillhandahålla sådana investeringstjänster som avses i lagen om värdepappersföretag samt sådana förvaringsoch förvaltningstjänster som avses i 16 § 1 mom. 5 punkten nämnda lag, om den med beaktande av värdepappersföretagets eller kreditinstitutets finansiella tillstånd har anledning att misstänka att värdepappersföretaget eller kreditinstitutet hotas av insolvens samt att den ersättningsfond som ger investerarskydd uppenbarligen kan bli tvungen att ersätta investerarnas fordringar.

Vad som bestäms i 1 mom. gäller också utländska värdepappersföretags och kreditinstituts filialer i Finland, ifall företaget eller institutet är medlem i den finländska ersättningsfonden.


Denna lag träder i kraft den 1 september 1998.

RP 56/1998

EkUB 11/1998

RSv 56/1998

Nådendal den 10 juli 1998

Republikens President MARTTI AHTISAARIMinister Jouko Skinnari

Till början av sidan