Lag om avgift för tryggande av postförmedling i glesbygden
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Uppdaterad författning
- 708/1997
- Ursprunglig publikation
- Häfte 98/1997 (Publicerad 29.7.1997)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut stadgas:
1 kap.Allmänna stadganden
1 §Tillämpningsområde
För tryggande av postförmedling i glesbygden skall till staten för försäljning av postservice betalas en avgift enligt vad som bestäms i denna lag.
Försäljning av postservice är i postlagen (907/1993) avsedd postförmedling som förutsätter koncession och sker mot ersättning.
2 §Betalningsskyldighet
Skyldig att betala avgift är en sådan utövare av postförmedling som har beviljats i postlagen nämnd koncession för utövande av begränsad postförmedling.
3 §Avgiftsgrund
Grunden för den avgift som skall betalas för försäljning är postservicens försäljningspris i vilket inte ingår den avgiftsandel som avses i denna lag och inte heller mervärdesskattens andel.
4 §Avgiftens belopp
Avgiftens belopp är den i 2 mom. angivna procentuella andelen av det försäljningspris som utgör grund för avgiften.
Den procentuella andelen bestäms så att befolkningstätheten inom koncessionsområdet vid utgången av föregående kalenderår (antalet invånare per kvadratkilometer) divideras med 50, varefter resultatet avrundas till närmaste hela tal. Den procentuella andelen är högst 20. För ett koncessionsområde vars befolkningstäthet är mindre än 250 invånare per kvadratkilometer fastställs ingen avgift.
5 §Myndigheter som administrerar avgiften
Skattestyrelsen har till uppgift att utöva allmän tillsyn över betalningen av den avgift som avses i denna lag.
Länsskatteverket har till uppgift att övervaka betalningen av avgiften, fastställa avgiften samt meddela ett förhandsavgörande och uppbära avgiften.
Ärenden som gäller en betalningsskyldig behandlas av det länsskatteverk inom vars verksamhetsområde den betalningsskyldige har sin hemkommun enligt lagen om beskattningsförfarande (1558/1995). Om den betalningsskyldige inte har hemkommun i Finland behandlas ärendet av Nylands länsskatteverk.
2 kap.Betalning av avgiften och förhandsavgörande
6 §Betalning av avgiften
Avgiften skall betalas till länsskatteverket enligt summan av försäljningspriserna på den postservice som överlåts under en kalendermånad senast den sista dagen den andra månad som följer efter kalendermånaden. Om denna dag infaller på en helgdag eller en lördag, får avgiften betalas den första vardagen därefter.
7 §Anmälningsskyldighet
Den betalningsskyldige skall för övervakning av betalningen avge en deklaration till länsskatteverket. Skattestyrelsen meddelar närmare föreskrifter om vilka uppgifter som skall lämnas, tidpunkten för när uppgifterna skall lämnas och hur uppgifterna skall ges.
8 §Rättelse av fel
En betalningsskyldig som har betalt en överstor avgift för en kalendermånad får rätta felet genom att dra av det överbetalda beloppet från de avgifter som skall betalas för de följande kalendermånaderna i räkenskapsperioden.
Om den betalningsskyldige inte har gjort en sådan rättelse som avses i 1 mom., återbetalar länsskatteverket på ansökan den överbetalda avgiften. Ansökan skall inlämnas till länsskatteverket inom tre år från utgången av det kalenderår, som den kalendermånad hänför sig till för vilken den betalningsskyldige har betalt en överstor avgift.
9 §Förhandsavgörande
Länsskatteverket kan på ansökan meddela den betalningsskyldige ett förhandsavgörande om hur denna lag skall tillämpas.
I ansökan skall den fråga specificeras i vilken förhandsavgörande söks och den utredning läggas fram som behövs för att ärendet skall kunna avgöras.
Förhandsavgörandet meddelas för viss tid. Ett förhandsavgörande som vunnit laga kraft skall på yrkande av sökanden iakttas såsom bindande under den tid för vilket den har givits.
3 kap.Debitering av avgift
10 §Debitering
Om avgiften inte har betalts inom den tid som stadgas i 6 §, skall länsskatteverket debitera den obetalda avgiften hos den betalningsskyldige. Debiteringen skall verkställas inom tre år från utgången av det kalenderår som den kalendermånad, för vilken avgiften skulle erläggas, hänför sig till.
11 §Debitering enligt uppskattning
Om den betalningsskyldige underlåtit att betala avgiften inom den tid som bestäms i 6 § eller om han uppenbart har betalt en alltför liten avgift och inte trots uppmaning givit de uppgifter som behövs för debiteringen, skall länsskatteverket verkställa den i 10 § angivna debiteringen enligt uppskattning.
Uppskattningen skall göras med beaktande av arten och omfattningen av den betalningsskyldiges verksamhet, beloppet av den betalda avgiften samt den betalningsskyldiges tidigare verksamhet och förändringarna i den. Dessutom skall den betalningsskyldiges verksamhet jämföras med andra under liknande förhållanden verksamma betalningsskyldigas verksamhet.
Innan avgiften fastställs skall den betalningsskyldige beredas tillfälle att ge en förklaring om avgiftsberäkningen samt om de omständigheter på grund av vilka avgiften kommer att debiteras enligt uppskattning.
12 §Förhöjning av avgift
Avgiften kan höjas
med högst 30 procent, om den betalningsskyldige helt har försummat att betala avgiften för en kalendermånad eller uppenbart betalt en alltför liten avgift,
med högst 10 procent, om den deklaration som avses i 7 § eller någon annan handling som den betalningsskyldige inlämnat och som inverkar på debiteringen innehåller en mindre bristfällighet och den betalningsskyldige inte har följt en uppmaning att avhjälpa bristen,
med högst 20 procent, om den betalningsskyldige utan giltigt skäl har försummat att iaktta den frist som föreskrivits för att lämna in den deklaration som avses i 7 § eller någon annan uppgift eller handling som inverkar på debiteringen eller inlämnat deklarationen, uppgiften eller handlingen väsentligt bristfällig,
till högst det dubbla beloppet, om den betalningsskyldige av grov oaktsamhet har försummat sin deklarationsskyldighet eller lämnat en väsentligt oriktig deklaration eller någon annan uppgift eller handling som inverkar på debiteringen.
Avgiftsförhöjningen påförs endast för den avgift som den bristfällighet eller det fel som avses i 1 mom. hänför sig till.
13 §Skattetillägg
Om den betalningsskyldige efter den tid som stadgas i 6 § utan debitering betalar den avgift som skall betalas för en kalendermånad, skall han på eget initiativ betala skattetillägg.
Om den avgift som skall betalas för en kalendermånad inte har betalts inom den tid som stadgas i 6 §, fastställs skattetillägg för den obetalda avgiften.
Det skattetillägg som avses ovan i 1 och 2 mom. beräknas enligt lagen om skattetillägg och förseningsränta (1556/1995).
14 §Tillämpning av lagen om skatteuppbörd
På uppbörd, indrivning och återbäring av avgift tillämpas lagen om skatteuppbörd (611/1978).
4 kap.Rättelse och ändringssökande
15 §Rättelse
Konstaterar länsskatteverket på ansökan av den betalningsskyldige, med anledning av besvär eller annars, att dess beslut är felaktigt till nackdel för den betalningsskyldige, skall länsskatteverket rätta felet i beslutet och till den betalningsskyldige återbära på grund av felet överbetald avgift eller avgift som inte har återburits, om inte ärendet har avgjorts genom beslut på besvär.
Rättelse kan göras inom tre år från utgången av det kalenderår som det beslut som skall rättas avser eller, om beslutet avser flera kalenderår, från utgången av det sista av dem eller, på yrkande som den betalningsskyldige har framställt inom nämnda tid, även senare.
Rättar länsskatteverket sitt beslut enligt den betalningsskyldiges yrkande, förfaller sådana besvär som nämns i 16 §. Till den del länsskatteverket anser att det yrkande som den betalningsskyldige har framställt i sina besvär inte ger anledning till rättelse av beslutet, skall länsskatteverket ge utlåtande över besvären och utan dröjsmål sända de handlingar som har tillkommit vid behandlingen av ärendet till länsrätten.
16 §Ändringssökande
Ändring i beslut som länsskatteverket har fattat med stöd av denna lag söks genom besvär hos länsrätten. Besvärsrätt har på statens vägnar skatteombudet vid länsskatteverket. På ändringssökande tillämpas förvaltningsprocesslagen (586/1996).
Ändring i länsrättens beslut får sökas genom besvär hos högsta förvaltningsdomstolen om högsta förvaltningsdomstolen beviljar besvärstillstånd. I fråga om ändringssökande iakttas härvid 70 och 71 § lagen om beskattningsförfarande.
I länsskatteverkets beslut om att ett förhandsavgörande inte meddelas får ändring inte sökas genom besvär.
Vad som i lagen om indrivning av skatter och avgifter i utsökningsväg (367/1961) bestäms om grundbesvär tillämpas inte på ärenden som avses i denna lag.
5 kap.Särskilda stadganden
17 §Den betalningsskyldiges bokföring
Den betalningsskyldige skall ordna sin bokföring så att de uppgifter som behövs för fastställande av avgiften kan fås ur den.
18 §Skyldighet att lämna uppgifter och granskning av bokföringen
Den betalningsskyldige skall på uppmaning av skattestyrelsen, länsskatteverket eller skatteombudet lämna uppgifter samt för granskning framlägga sin bokföring samt andra handlingar och annan egendom, som kan behövas för att verkställa debitering, granska avgifter eller behandla besvär.
19 §Förhindrande av att avgift kringgås
Har ett förhållande eller en åtgärd givits ett innehåll eller en form som inte motsvarar sakens egentliga natur eller syfte, eller om andra åtgärder har vidtagits uppenbarligen i syfte att uppnå befrielse från avgift, skall vid debiteringen förfaras enligt sakens egentliga natur.
20 §Tystnadsplikt
Om tystnadsplikten gäller 95 § 3 mom. lagen om beskattningsförfarande.
21 §Straffstadgande
Straff för olagligt undandragande av avgift eller försök därtill bestäms i 29 kap. 1-3 § strafflagen.
22 §Närmare stadganden
Närmare stadganden om verkställigheten av denna lag ges vid behov genom förordning.
23 §Ikraftträdande
Denna lag träder i kraft den 1 augusti 1997.
Lagen tillämpas på postservice som har överlåtits dagen för lagens ikraftträdande eller därefter.
RP 22/1997
StaUB 6/1997
RSv 97/1997
Nådendal den 24 juli 1997
Republikens President MARTTI AHTISAARIMinister Arja Alho