Lag om ändring av lagen om arbetskraftsservice
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 184/1997 (Publicerad 31.12.1997)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
fogas till 4 § lagen den 26 november 1993 om arbetskraftsservice ( 1005/1993 ) ett nytt 3 mom., samt till lagen nya 10 a och 10 b § och ett nytt 2 a kap. som följer:
4 §Servicens förstahandskaraktär och ordnande av service
Om åtgärder som syftar till sysselsättning av en kund som är arbetslös arbetssökande och om hans utkomstskydd under arbetslöshetstiden bestäms särskilt.
2 kap.Arbetskraftsservice
10 a §Anmälan om att bli enskild kund
En person registreras som kund i ett personregister för arbetskraftsservicen, om han
anmäler sig personligen vid arbetskraftsbyrån, och
företer de uppgifter som är nödvändiga för att arbetskraftsservice skall kunna tillhandahållas.
Arbetskraftsbyrån kan av särskilda skäl godkänna också en anmälan som gjorts på något annat sätt.
En enskild kund skall informeras om att hans kunduppgifter registrerats i datasystemet för arbetskraftsservicen.
10 b §Giltighetstiden för ansökan om arbete
En ansökan om arbete anses ha trätt i kraft den dag då en enskild kund har anmält sig som arbetssökande på det sätt som förutsätts i 10 a §.
En enskild kund skall se till att hans ansökan om arbete hålls i kraft på det sätt som arbetskraftsbyrån bestämmer. Ansökan upphör att vara i kraft om arbetssökanden försummar att vidta de åtgärder för att hålla ansökan i kraft som arbetskraftsbyrån har bestämt eller om han meddelar att han inte längre önskar hålla sin ansökan i kraft.
2 a kap.Samarbetet med en kund som är arbetslös arbetssökande
10 c §Rätt till plan för arbetssökande
En arbetslös arbetssökande har rätt till en plan för arbetssökande som görs upp i samarbete med arbetskraftsbyrån. I planen överenskoms om åtgärder som främjar sysselsättning av personen i fråga.
Planen för arbetssökande skall göras upp senast när kunden har varit arbetslös i fem månader. Planen är en förutsättning för att kunden skall kunna anvisas sådana sysselsättningsfrämjande åtgärder som avses i sysselsättningslagen eller i bestämmelser som utfärdats med stöd av den.
En arbetslös arbetssökande som är berättigad till arbetsmarknadsstöd och som har fått arbetslöshetsdagpenning under den maximitid som föreskrivs i 26 § 1 eller 2 mom. lagen om utkomstskydd för arbetslösa (602/1984) eller som på basis av arbetslöshet har fått arbetsmarknadsstöd enligt lagen om arbetsmarknadsstöd (1542/1993) för minst 500 dagar, har rätt till en reviderad plan för arbetssökande.
En enskild kund som avses i 3 mom. har inom ramen för de anslag som anvisats för arbetskraftsbyråns bruk rätt till sådan service och andra åtgärder som specificeras i planen.
10 d §Periodiska intervjuer med arbetssökande
För uppgörande eller revidering av en plan för arbetssökande skall arbetskraftsbyrån med bestämda mellanrum ge en enskild arbetslös kund tillfälle att delta i en intervju för arbetssökande.
10 e §Samarbetsskyldighet
Om en kund vägrar delta i en intervju för arbetssökande, i uppgörandet av en plan för arbetssökande eller i service eller åtgärder om vilka överenskommits i en plan för arbetssökande, tillämpas vad som bestäms i 10 b § 2 mom. samt i lagen om utkomstskydd för arbetslösa och i lagen om arbetsmarknadsstöd.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 1998.
Under 1998 och 1999 tillämpas denna lags 10 c § 2 och 3 mom. på arbetslösa arbetssökande beträffande vilka de bestämda tider och maximitider som avses i nämnda moment går ut medan lagen är i kraft. I fråga om personer beträffande vilka de bestämda tider och maximitider som avses i 10 c § 2 eller 3 mom. har gått ut innan denna lag har trätt i kraft görs en plan för arbetssökande upp i enlighet med denna lag före utgången av 1999.
Beträffande en sådan arbetssökandes rätt i fråga om vilken innan denna lag trätt i kraft med stöd av 17 § sysselsättningslagen har gjorts upp en sysselsättningsplan som uppfyller de krav som enligt denna lag ställs på en plan för arbetssökande, tillämpas inte vad som bestäms i 10 c § 2 mom. och i 2 mom. ovan.
RP 178/1997
ApUB 14/1997
RSv 229/1997
Helsingfors den 30 december 1997
Republikens President MARTTI AHTISAARIArbetsminister Liisa Jaakonsaari