Lag om ändring av 19 a och 19 d §§ lagen om pension för arbetstagare
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 116/1996 (Publicerad 14.11.1996)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras 19 a § 3 och 4 mom. samt 19 d § 1 mom. lagen den 8 juli 1961 om pension för arbetstagare ( 395/61 ), dessa lagrum sådana de lyder, 19 a § 3 mom. i lag av den 30 december 1993 (1544/93) och 4 mom. i lag av den 18 januari 1985 (50/85) samt 19 d § 1 mom. i lag av den 3 mars 1995 (313/95), som följer:
19 a §
Har en arbetstagare fått arbetslöshetsdagpenning enligt lagen om utkomstskydd för arbetslösa eller arbetsmarknadsstöd enligt lagen om arbetsmarknadsstöd för den tid för vilken honom beviljas pension retroaktivt, skall pensionsanstalten på yrkande av arbetslöshetskassan eller folkpensionsanstalten utbetala den retroaktiva pensionen till arbetslöshetskassan eller folkpensionsanstalten till den del pensionen motsvarar beloppet av den arbetslöshetsdagpenning eller det arbetsmarknadsstöd som utbetalts för samma tid.
Pension utbetalas dock till arbetslöshetskassan eller folkpensionsanstalten endast under förutsättning att meddelande enligt 45 § 2 mom. lagen om utkomstskydd för arbetslösa gjorts till pensionsanstalten minst två veckor före den dag då pensionen skall utbetalas.
19 d §
Fördröjs utbetalningen av pension eller en annan förmån som avses i denna lag, skall pensionsanstalten betala den fördröjda pensionen eller andra förmånen förhöjd för dröjsmålstiden. Förhöjningen per år följer den räntefot som avses i 4 § 3 mom. räntelagen. Skyldighet att betala förmånen förhöjd gäller likväl inte den del av förmånen som utges till en annan försäkrings- eller pensionsanstalt som bedriver lagstadgad försäkringsverksamhet eller till folkpensionsanstalten eller en arbetslöshetskassa, om det inte är fråga om en sådan prestation som avses i 19 c §.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 1997.
RP 168/1996
ShUB 24/1996
RSv 137/1996
Helsingfors den 8 november 1996
Republikens PresidentMARTTI AHTISAARI Social- och hälsovårdsminister Sinikka Mönkäre