Förordning om ändring av penningautomatförordningen
- Typ av författning
- Förordning
- Meddelats
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
På föredragning av inrikesministern
ändras i penningautomatförordningen av den 29 december 1967 ( 676/67 ) 1 § 3 mom. och 6 § 1 mom sådana de lyder 1 § 3 mom. i förordning av den 4 december 1981 (825/81), och 6 § 1 mom. i förordning av den 15 mars 1991 (520/91), samt
fogas till 6 § nya 2 och 3 mom., varvid det nuvarande 2 mom. blir 4 mom., som följer:
1 §
I 3 § 4 mom. lotterilagen avsedd offentligrättslig förening, som kan beviljas tillstånd att mot betalning ställa till begagnande i 1 mom. nämnda spelautomater samt andra spelanordningar och spel är Raha-automaattiyhdistys, vars svenskspråkiga namn är Penningautomatföreningen.
6 §
Föreningen har till ändamål att skaffa medel för de behov som nämns i 3 § 4 mom. lotterilagen. För att fylla sitt ändamål håller föreningen penningautomater till begagnande mot betalning och kan dessutom bedriva kasinoverksamhet. Föreningen har även rätt att tillverka och försälja penningautomater och förströelseanordningar. Endast med tillstånd av social- och hälsovårdsministeriet får föreningen bilda eller förvärva andra bolag än sådana som behövs för dess verksamhet eller förvärva aktier i dem samt överlåta aktier i dessa bolag till en ny ägare.
De bolag som föreningen äger får inte utan tillstånd av social- och hälsovårdsministeriet
grunda fonder,
ändra deras karaktär i bokföringshänseende,
höja aktiekapitalet,
bevilja lån, och
göra andra investeringar än sådana anskaffningar av anläggningstillgångar som verksamheten förutsätter.
Social- och hälsovårdsministeriet skall begära inrikesministeriets utlåtande innan de tillståndsärenden som avses i 1 och 2 mom. avgörs.
Denna förordning träder i kraft den 17 februari 1995.
Helsingfors den 17 februari 1995
Republikens PresidentMARTTI AHTISAARI Inrikesminister Mauri Pekkarinen