Lag om ändring av 7 § lagen om dödförklaring
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras 7 § lagen den 23 april 1901 om dödförklaring, sådant detta lagrum lyder i lag av den 22 juli 1991 ( 1057/91 ) som följer:
7 §
En kungörelse som nämns i 6 § och som har gjorts på ansökan av någon annan än allmänna åklagaren skall publiceras tre gånger i den officiella tidningen. En av kungörelserna skall publiceras i det första numret för ett kvartal av den officiella tidningen, dock inte ett senare kvartal än det som börjar en månad efter det beslutet om kungörelse fattades. En kungörelse som har gjorts på ansökan av allmän åklagare publiceras inte i den officiella tidningen. Domstolen kan dock bestämma att en kungörelse som har gjorts på ansökan av allmän åklagare skall publiceras en gång i den officiella tidningen i det första numret för ett ovan avsett kvartal, om det finns skäl för det.
Denna lag träder i kraft den 1 juli 1994.
Om domstolen innan denna lag har trätt i kraft har beslutat att genom offentlig kungörelse kalla en försvunnen person att anmäla sig hos domstolen, skall de stadganden tillämpas som gällde när denna lag trädde i kraft.
RP 290/93
LaUB 1/94
Helsingfors den 27 maj 1994
Republikens President MARTTI AHTISAARIJustitieminister Anneli Jäätteenmäki