Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

969/1993

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Statsrådets beslut om nedsättning av justeringen av annuiteten för hyreshuslån

Typ av författning
Beslut
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

Statsrådet har vid föredragning från miljöministeriet med stöd av 11 d § 1 mom. lagen den 22 april 1966 om bostadsproduktion (247/66), sådant det lyder i lag av den 23 december 1992 (1481/92), beslutat:

1 §

Annuiteten för bostadslån enligt 6 § 1 mom. 1 punkten lagen om bostadsproduktion (247/66) som har beviljats för uppförande av hyreshus och för bostadslån som har beviljats för ändamål som nämns i 6 § 1 mom. 3, 4 och 7 punkten i nämnda lag justeras räknat från ingången av mars 1994 procentuellt så, att justeringen motsvarar förändringen i konsumentprisindexet.

2 §

Detta beslut träder i kraft den 25 november 1993.

Helsingfors den 18 november 1993

Minister Pirjo RusanenÖverinspektör Jouko Narikka

Till början av sidan