Lag om ändring av lagen om aktiebolag
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras 3 kap. 2 § och 10 § 1 mom. samt 3 a kap. 6 § 1 och 2 mom. lagen den 29 september 1978 om aktiebolag ( 734/78 ), av dessa lagrum 3 kap. 2 § sådan den lyder i lag av den 5 augusti 1983 (687/83) och 3 a kap. 6 § 1 och 2 mom. sådana de lyder i lag av den 17 maj 1991 (832/91), som följer:
3 kap. Aktie, aktiebrev och aktiebok
2 §
En aktie kan utan begränsningar överlåtas och förvärvas, om annat inte följer av lag eller bolagsordningen. I bolagsordningen kan dessa rättigheter inskränkas endast enligt 3 och 4 §§ samt 7 kap. 2 §.
10 §
När bolaget är bildat, skall styrelsen utan dröjsmål upprätta en förteckning över bolagets samtliga aktier ( aktiebok ). I aktieboken antecknas aktierna eller aktiebreven i nummerföljd, dagen för utfärdandet samt aktieägarens namn, yrke och postadress.
3 a kap. Aktier som hör till värdeandelssystemet
6 §
Över de aktier som hör till värdeandelssystemet och deras ägare skall med anlitande av automatisk databehandling föras en aktieägarförteckning, i vilken skall anges aktieägarens namn, personbeteckning eller annat identifikationssignum, postadress, eventuella betalningsadress och antal aktier samt det värdeandelsregister där det värdeandelskonto finns på vilket aktierna har noterats.
Om ett bolag har olika slag av aktier, skall dessa aktiers antal specificeras i aktieägarförteckningen.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 1993.
RP 120/92
LaUB 16/92
Helsingfors den 30 december 1992
Republikens President MAUNO KOIVISTOMinister Ole Norrback