Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

1219/1992

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av lagen om aktiebolaget Kera Ab

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen den 22 januari 1971 om aktiebolaget Kera Ab ( 65/71 ) 1 § 1 mom., 9 och 10 §§ samt 11 § 1 mom. 1 punkten, dessa lagrum sådana de lyder, 1 § 1 mom. samt 10 § i lag av den 27 maj 1992 (467/92), 9 § i lag av den 29 december 1988 (1298/88) samt 11 § 1 mom. 1 punkten i lag av den 20 mars 1992 (232/92), samt

fogas till 11 §, sådan den lyder ändrad genom sistnämnda lag och genom nämnda lag av den 27 maj 1992, ett nytt 2 mom., varvid det nuvarande 2 mom. blir 3 mom., som följer:

1 §

Syftet med aktiebolaget Kera Ab, på finska Kera Oy, nedan bolaget, är att arbeta för att främja företagsverksamhet samt för de mål om vilka stadgas i lagen om regionalpolitik (1168/88). Bolaget skall i sin verksamhet beakta skillnaderna i utveckling mellan olika delar av landet vid tillämpningen av olika finansieringsåtgärder och villkoren för dessa samt i synnerhet små och medelstora företag.


9 §

I statsbudgeten upptas årligen behövliga anslag för bolagets verksamhet samt för fördelning av den regionala verksamheten.

10 §

Statsrådet har rätt att utan krav på motsäkerhet, men annars på de villkor som statsrådet bestämmer, ställa statlig proprieborgen till säkerhet för inhemska och utländska lån som bolaget har tagit upp och för uppfyllande av överenskomna lånevillkor. Lån som avses här får samtidigt vara utestående till ett sammanlagt belopp av högst 5 000 miljoner mark. Motvärdet av lån i utländskt mynt beräknas enligt den säljkurs som noterats av Finlands Bank för respektive valuta då borgen ställdes. Borgen kan ställas till utgången av 1994.

11 §

Statsrådet utfärdar på de villkor som det fastställer till bolaget förbindelser enligt vilka

1)

staten årligen till bolaget betalar ett räntestöd, som beräknas enligt kreditstocken vid utgången av det år som föregick det år då bolagets räntestöd betalades (grundräntestöd) samt ett sådant räntestöd som beviljas utöver grundräntestödet regionalt differentierat inom de i 8 § lagen om regionalpolitik nämnda första och andra baszonerna inom utvecklingsområdet, inom något annat av Kera Ab:s verksamhetsområden som gällde den 31 maj 1992 samt inom de specialområden som avses i 11 § i ovan nämnda lag (tilläggsräntestöd),


Grunden för det i 1 mom. 1 punkten nämnda grundräntestödet är bolagets kreditstock den 31 december 1992 samt den kreditstock som uppstår genom de krediter som bolaget beviljar årligen. Storleken på det grundräntestöd som betalas kan vara ett annat i fråga om utvecklingslån och övriga speciallån. Grunden för tilläggsräntestödet är den kreditstock som uppstår genom de krediter som bolaget beviljar årligen. Beslut om vilka av de krediter som bolaget årligen beviljat åt andra än små och medelstora företag som vid erläggande av räntestöd skall områdesvis räknas med, skall närmare fattas i den förbindelse som statsrådet utfärdat. I statsbudgeten bestäms årligen det maximala beloppet av den finansiering som bolaget beviljar vart och ett år, för vilket belopp under de år som följer efter det år då finansieringen har beviljats betalas både grundräntestöd och tilläggsräntestöd. En förbindelse angående tilläggsräntestöd kan gälla en viss tid. Till kreditstocken räknas de finansieringsformer som nämns i 3 §.



Denna lag träder i kraft den 1 januari 1993.

RP 198/92

EkUB 31/92

Helsingfors den 4 december 1992

Republikens President MAUNO KOIVISTOHandels- och industriminister Pekka Tuomisto

Till början av sidan