Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

1202/1992

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om anstalten för veterinärmedicin och livsmedel

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut stadgas:

Verksamhetsområde och uppgifter

1 §

För kontroll och uppföljning av djursjukdomar, främjande av djurens hälsotillstånd samt för undersökning, kontroll och övervakning av kvaliteten på och säkerheten hos animaliska livsmedel finns anstalten för veterinärmedicin och livsmedel, som lyder under jord- och skogsbruksministeriet.

2 §

Anstalten för veterinärmedicin och livsmedel skall i sin verksamhet arbeta för att nå de mål som uppställs av jord- och skogsbruksministeriet och utföra de uppgifter som stadgas eller bestäms för den. Anstalten skall dessutom utföra de utrednings-, undersöknings- och uppföljningsuppdrag som jord- och skogsbruksministeriet eller dess veterinäravdelning ger den.

Organisation

3 §

Anstalten för veterinärmedicin och livsmedel leds av en överdirektör. Om anstaltens verksamhetsenheter stadgas genom en förordning eller bestäms med stöd av den i arbetsordningen.

Sakkunniga och samarbetsavtal

4 §

Anstalten för veterinärmedicin och livsmedel kan inom gränserna för budgeten anlita sakkunniga samt ingå avtal om utförande av de undersökningsuppgifter som hör till anstaltens verksamhetsområde samt samarbetsavtal med andra inrättningar och högskolor som utför forskningsarbete inom anstaltens verksamhetsområde om genomförande av gemensamma forskningsprogram.

Donationer

5 §

Anstalten för veterinärmedicin och livsmedel kan ta emot donationer för forskning.

Ändringssökande

6 §

Ändring i beslut av anstalten för veterinärmedicin och livsmedel söks, om inte något annat stadgas, genom besvär hos högsta förvaltningsdomstolen i den ordning som stadgas i lagen om ändringssökande i förvaltningsärenden (154/50).

Närmare stadganden

7 §

Närmare stadganden om verkställigheten av denna lag utfärdas genom förordning.

Ikraftträdelse och övergångsstadganden

8 §

Denna lag träder i kraft den 1 januari 1993.

Genom denna lag upphävs lagen den 21 december 1984 om statens veterinärmedicinska anstalt (937/84).

Åtgärder som verkställigheten av lagen förutsätter får vidtas innan den träder i kraft.

9 §

Vad förordningen om avgifter för statens veterinärmedicinska anstalts prestationer (567/86) stadgar om statens veterinärmedicinska anstalt och i förordningen om avgifter som skall uppbäras för statens kontrollanstalts för mjölkprodukter prestationer (513/85) om statens kontrollanstalt för mjölkprodukter gäller efter att denna lag trätt i kraft anstalten för veterinärmedicin och livsmedel till den 30 juni 1993, om de inte upphävs särskilt för sig före denna tidpunkt.

Tjänsterna vid statens veterinärmedicinska anstalt överförs till anstalten för veterinärmedicin och livsmedel om de inte indras. Utan hinder av 8 § statstjänstemannalagen (755/86) behövs för överföringen av tjänster inte de berörda tjänstemännens samtycke. Tjänster kan besättas och innehavaren av en tjänst som indras flyttas till en lämplig tjänst vid anstalten utan att den ledigförklaras. Om motsvarande överföringar av jordbruksstyrelsens tjänster till anstalten för veterinärmedicin och livsmedel stadgas i 7 § 1 mom. lagen om landsbygdsnäringsförvaltningen (1199/92). De tjänster som nämns i detta moment, med undantag av de tjänster som nämns i 5 § 2 mom. statstjänstemannalagen, överförs och indras genom jord- och skogsbruksministeriets beslut.

10 §

Anstalten för veterinärmedicin och livsmedel utför de uppgifter som innan denna lag trätt i kraft har stadgats eller bestämts för statens veterinärmedicinska anstalt. Anstalten skall dessutom utföra de uppgifter som uppdragits åt jordbruksstyrelsen och statens kontrollanstalt för mjölkprodukter i följande lagar och stadganden och bestämmelser som utfärdats med stöd av dem: lagen om kontroll av export och import av mjölkprodukter (35/81), lagen om kontroll av ägg och äggprodukter (1009/84), lagen om vissa livsmedelsfetter (1/79), livsmedelslagen (526/41) och lagen om mjölkkontroll (558/46).

Anstalten utför dessutom de uppgifter som enligt bestämmelser som utfärdats med stöd av lantbruksinkomstlagen (736/89) ankommit på statens kontrollanstalt för mjölkprodukter.

RP 191/92

JsUB 18/92

Helsingfors den 4 december 1992

Republikens President MAUNO KOIVISTOJord- och skogsbruksminister Martti Pura

Till början av sidan